Investování oslovuje už více než polovinu českých žen [56 %]. Oproti loňskému roku jich přibylo o deset procent. Ženy nadále ale patří mezi konzervativní investorky. A některé dokonce tvrdí, že nevýhodná investice je manželství.
Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Amundi Czech Republic. Stejně jako to, že dnes už aktivně investuje každá pátá Češka [18,3 %]. Podle autorů průzkumu zjištění potvrzuje dlouhodobější trend, kdy chtějí mít ženy více pod kontrolou své i rodinné finance.
„Je povzbudivé vidět, že stále více žen vnímá důležitost a význam finančního zajištění a samostatného rozhodování o svých financích. V Amundi se tomuto tématu dlouhodobě věnujeme a snažíme se podporovat ženy na jejich investiční cestě krok za krokem,“ říká senior portfolio manažerka Amundi Czech Republic Markéta Jelínková.
Rostoucí zájem žen o investování je podle ní patrný jak v jejich pasivním zájmu o investování, tak v aktivních investičních rozhodnutích, která činí. Také ale dodává, že tuzemské ženy v této oblasti stále mírně zaostávají za muži. U mužů dosahuje zájem o investice 65 procent oproti 56 procentům u žen.
Většina žen volí konzervativní investice
I když investování oslovuje stále více žen, jejich přístup zůstává převážně opatrný. Nejčastěji volí konzervativní nástroje, z nich většinou vyberou:
- Spořicí produkty: 58 %.
- Podílové fondy: 12 %.
Podstatná část žen se přitom omezuje ve svém zájmu o nakládání s penězi jen na běžné účty. Takových je podle průzkumu 35 procent. Ty ženy, které investují, na rozdíl od svých mužských protějšků rovněž volí více konzervativní investice. Méně investují do akcií nebo kryptoměn.
„Ženy obecně přistupují k riziku s větší obezřetností než muži a dávají přednost investicím, které slibují dlouhodobější stabilitu,“ vysvětluje Jelínková.
Častá je u nich podle ní kombinace aktivní a pasivní správy [38,8 %] investic. Tvrdí, že to ženám umožňuje vyvážit kontrolu nad investicemi s efektivitou a úsporou času.
„Ty, které volí pouze aktivní správu [4,9 %], zdůrazňují potřebu mít nad investicemi plnou kontrolu. Naopak ty, které se přiklánějí k čistě pasivní správě [19,9 %], preferují jednodušší přístup s nižší časovou náročností,“ doplňuje portfolio manažerka Amundi.
Proč ženy investují?
Vedle snahy o finanční zajištění si zpravidla ženy v investování stanovují specifické „investiční cíle“. Téměř polovina [45 %] z nich považuje rodinu a děti za nejdůležitější „investici“. Dalších 30 procent dotázaných žen vidí jako klíčovou investici vlastní bydlení. Vzdělání jako zásadní investici uvádí 19 procent žen.
„Za docela nevýhodné investice ženy pak označují půjčky [25 %], spotřební zboží [16 %] a možná překvapivě i manželství [12 %],“ popisuje, co dále zjistil průzkum, Jelínková.
Průzkum rovněž ukázal, že pětina dotázaných žen [19,5 %] nemá žádné úspory. Přičemž jako hlavní překážky investování vnímají právě omezené finanční prostředky [30,7 %]. Dále ženy vyjadřují obavy z rizika ztráty peněz [17 %] a nedostatek zkušeností s investicemi [10,5 %]. Podle Jelínkové je ale posledně jmenovaná překážka docela lichá.
„Stačí základní přehled o principech a spolupráce s odborníky, kteří pomohou sestavit investiční strategii odpovídající osobním cílům a vztahu k riziku,“ tvrdí s tím, že ta žena, která se k tomu odhodlá, rovnou překoná i zábranu v podobě obavy z rizika.
–DNA–