Británie opět volí mezi válkou a hanbou. Nutí ji k tomu Trumpova Amerika

16200
Britanie
Už v lednu se uvidí, jak se Británie postaví k americkému návrhu na ukončení války na Ukrajině. Celkem drsně se k problému nedávno vyjádřil slovenský premiér Robert Fico: „Na Ukrajinu se chystá ‚pěkný Mnichov‘ a bude to pro ni mimořádně bolestivé.“ Rusko si podle něj udrží všechna území, která na Ukrajině nyní kontroluje. / Foto: Labour Party

Premiér Velké Británie Keir Starmer odmítá úvahy o tom, zda si Británie bude muset vybírat mezi USA a Evropskou unií, až se ve Spojených státech ujme v lednu prezidentského úřadu Donald Trump. 

Uvádí to server BBC. Podle něj britský premiér, sir Keir Starmer, na přímo položenou otázku, odpověděl, že by se jeho vláda „nikdy neodvrátila“ od partnerství s USA. Zároveň ale slíbil, že dál usiluje o co nejpevnější vztahy s EU. Zdůraznil, že svět čelí „těžkým časům“ a národní bezpečnost je podmínkou stability a hospodářského růstu.

„Na pozadí dnešní nebezpečné doby, myšlenka, že bychom si měli vybírat mezi našimi spojenci, že jsme buď s USA, nebo Evropou, je jednoduše špatná,“ řekl na výročním setkání v City of London Corporation, kde premiér tradičně promlouvá o mezinárodních záležitostech.

„To zásadně odmítám,“ doplnil Starmer.

Sir David Manning, bývalý britský velvyslance v USA, řekl, že britský premiér zaujal „správný postoj,“ ale také ho varoval, že to nebude mít snadné.

„Bude nutné naše zájmy vyvažovat mezi dvěma póly. Na jedné straně s USA, na druhé straně s EU,“ řekl pro BBC.

Naopak ekonomický komentátor a poradce Donalda Trumpa Stephen Moore pro BBC uvedl, že pokud se Británie posune „k americkému modelu ekonomické svobody, pak by to byl pro Trumpovu administrativu podnět k uzavření smlouvy o volném obchodu s Británií.“

Británie se brzy dostane pod tlak z USA i EU

Dlouho se spekuluje o tom, že by nový americký prezident mohl vyhlásit obchodní válku proti Evropě skrze zavedení cel a tlak na omezení obchodu s Čínou ve prospěch USA. Hovoří se o snížení další podpory Ukrajině, a dokonce i NATO. Za těchto okolností, jak se analytici domnívají, by se Británie mohla dostat pod tlak toho, na kterou stranu se přiklonit.

Nová britská vláda navrhla zákon, jímž se vrací zpět do lůna EU

O tom, že vztahy s EU a USA nyní dostávají novou dynamiku svědčí nedávné vyjádření Donalda Trumpa. Ten Evropskou unii charakterizoval jako „malou Čínu“. Jeho poradci pak naznačili, že Británie si bude muset vybrat, zda udrží nadstandardní vztahy se Spojenými státy, nebo Evropskou unií. V Británii pak sílí hlasy, že by Spojené království mělo mít silnější pozici v mezinárodní politice. Což potvrdil britský premiér Starmer, ale i vyloučil „nějaké vybírání“.

„Attlee si mezi spojenci nevybíral. Ani Churchill. Národní zájem vyžaduje, abychom spolupracovali s oběma,“ řekl.

[Pozn. red.: Hrabě Clement Attlee, člen Labouristické strany a premiér, působil v období druhé světové války jako místopředseda koaliční vlády vedené Winstonem Churchillem, kterého porazil ve volbách v roce 1945, kdy se stal premiérem. Byl to Winston Churchill, který v roce 1938 po podpisu Mnichovské dohody s Hitlerem, řekl: „Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku.“]

Komentář: Argumentovat Mnichovem pro Ukrajinu je chyba

Starmer dále zdůraznil, že klíčová dnes zůstává bezpečnost. A bezpečnosti nelze dosáhnout bez spojenců. A jen bezpečnost podle něj umožní hospodářský růst země.

„Británie musí nadále podporovat Ukrajinu v boji proti Rusku,“ vyjasnil svou pozici.

Britská vláda nyní vybírá svého velvyslance do USA, jímž by měl být zřejmě bývalý labouristický ministr baron Benjamin Mandelson. Ten v roce 1998 krátce působil jako ministr průmyslu a obchodu. Poté necelé dva roky pracoval jako státní sekretář pro Severní Irsko. V obou případech ve funkci skončil kvůli obvinění z korupce.

Problematické jsou i vztahy s Čínou

Podle BBC bez ohledu na premiérův názor, že nebude zapotřebí volit mezi USA a EU, britská vláda chápe, že ji Trump jako nový prezident USA postaví „před nové skutečnosti“. Britský premiér přitom budoucímu americkému prezidentovi při jejich zářijovém setkání v New Yorku potvrdil, že Británie bude vztahy s jejími americkými přáteli dále utužovat.

„Otázkou ovšem je, jak by se Trump zachoval, kdyby britská vláda udělala diplomatická nebo ekonomická rozhodnutí, s nimiž by ale nesouhlasil,“ ptá se BBC a za třecí plochy uvádí těsnější vztahy s EU, ale také obchod s Čínou.

Británie do celní války s Čínou u elektroaut nejspíš nepůjde

Ví se přitom, že jako velvyslance do Británii Trump již nominoval arkansaského podnikatele Warrena Stephense. Ten po otcovi vlastní investiční banku ve městě Little Rock v Arkansasu. Zaměstnává asi 1 200 lidí, banka má 26 poboček po celém světě.

„Warren vždycky snil o tom, že poslouží USA na plný úvazek. Jsem nadšený, že teď dostane tuto příležitost u jednoho z nejváženějších a nejdražších spojenců Ameriky,“ řekl k nominaci Trump.

Obchod mezi Británií a EU klesl víc než o čtvrtinu

Stephense na prezidentskou kampaň Donalda Trumpa přispěl dva miliony dolarů [cca 48 mil. Kč]. Trump nedávno nominoval také velvyslance ve Francii. Navrhl Charlesa Kushnera, otce svého zetě Jareda Kushnera, manžela Ivanky Trumpové. Kushner působí od roku 2017 jako hlavní poradce Trumpa. Jeho prvotním úkolem bylo i jako ortodoxního žida oslovovat židovské voliče v USA.

Server BBC uzavírá, že dosavadní zahraniční politika Spojeného království stojí a padá s podporou Ukrajiny. A to proto, že „dnes se rozhoduje o budoucnosti svobody v Evropě.“

Michal Achremenko

5 KOMENTÁŘE

  1. Jediná cesta pro mír v Evropě je jakýmkoliv způsobem odstranit šíleného Zelenskyj s jeho neonacistic.. oligarchy. Tento klaun v zelených teplácích jen poroučí, somruje … ke svému obohacení. Taky se už cítí druhým malířem pohlednic z Lince a víme jak to s tímto Ádou dopadlo pro Evropu

    • Je zajímavé, že před válkou na Ukrajině v médích bylo plno článků o bujícím nacismu na Ukrajině s tím, že je to tam velký problém. Dodnes lze na netu najít spoustu fotek a vidí s ukrajinskými nácky, jak předvádí symboly nacismu nebo večerní pochody nacistů s loučemi. Existují i videa, kde hajlují i ukrajinská děcka. No a s prvním výstřelem této války ukrajinský nacismus najednou pro média přestal existovat. Teď ukrajinský nacismus teď naopak média popírají, jakoby nikdy neexistoval a z hlavního ukrajinského zeleného nacisty ještě dělají hrdinu. To je hrozné, jak média bezostyšmě lžou a manipulují. Místo aby média šla do sebe a psala pravdu, tak ještě drze volají po cenzuře aby se jejich lži udržely.

  2. Vy jste mudrc. V čem je Zelenskyj nacista? Nevím jaké máte vzdělání v dějepisu, ale jak dopadl Mnichovský diktát? Zastavilo to Hitlera?

  3. VB nemocný to muž Evropy balancuje mezi EU a USA.Je pravděpodobnější ,že VB zvolí nějaké silnější propojení s USA.Tvrdý postoj k Rusku byl už v minulosti a po Velké válce to dospělo k Mnichovu a vynucené spojenectví se SSSR a vítězství nad III.Říší,to je historie. Marně hledá VB spojence v bývalých koloniích.Malvíny získá Argentina, jak tvrdí argentínský prezident Milei. Současnost mezi VB a Francii je taková „jeden za 18 druhý bez dvou za dvacet“Situace na Ukrajině trvá již více jak dva roky ,tak dlouho byla VB s Německem sama ve válce.Nyní je situace složitější, je třetí silný světový hráč a tou je ekonomicky silná Čína.Propojení USA s VB bude slabší jak Čína.Zhoubné plány s Ukrajinou přivedou nakonec Evropu společně s Ruskem ke konfliktu s Čínou. Co bude se Sibiří po Ural je záhadné. Austrálie také není z toho venku.Vlivové populační sféry,jakým je globální Jih jsou silnější ,jak ekonomické a historické vztahy z minulosti.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here