My v Česku teď uděláme matrjošky i z odpůrců Putina, říká šéfka Zelených

5978
zelenych
Gabriela Svárovská se podporou ruské opozice proti Vladimiru Putinovi věnuje dlouhodobě. Upozorňuje, že mezi Rusy je mnoho normálních a poctivých lidí, kteří si současnou všeobjímající ostrakizaci Rusů ze strany českého státu nezaslouží. / Foto: Zelení

Legislativní návrh, jenž nyní projednává Sněmovna, který zpřísňuje podmínky pro občany Ruska získat české občanství, vzbuzuje silné vášně. Jedni ho vítají, druzí kritizují. Mezi ty druhé patří spolupředsedkyně Zelených Gabriela Svárovská.

Proč nesouhlasíte s návrhem, aby Rusové mohli mít české a ruské občanství současně, jak chtějí vládní poslanci s předkladatelem Martinem Exnerem [STAN]?

Protože je diskriminační!

Ale ne všichni z Ruska se zájmem o české občanství se budou muset i vzdát ruského občanství, jak žádá návrh. Obsahuje i výjimky… Ty vám nestačí?

Návrh zákona je diskriminační i přes tyto výjimky. Jak se bude ve správním řízení posuzovat, jestli žadatelé „vyznávají“ určité hodnoty [například demokratické, pozn. red.]? To přece není objektivní kritérium. A právě to může v praxi vést k nerovnému zacházení. Přitom už teď žádosti osob, které třeba veřejně podporují ruskou agresi proti Ukrajině nebo dělají cokoli, co je neslučitelné s českými ústavními principy, můžeme zamítnout podle stávajícího zákona o státním občanství. Prostě ten nový návrh cílí na jedinou skupinu žadatelů jen na základě státní příslušnosti. A to je skutečně v rozporu se zásadou rovnosti a nediskriminace, jak stanoví Listina základních práv a svobod.

Proti návrhu se na internetu [anonymně, pozn. red.] staví skupina Jsme lidé. Jedno z jejích hesel zní „Nejsme matrjošky. Jsme lidé!“. Upozorňuje na to, že návrh negativně dopadne na všechny Rusy, kteří nemají s politikou nic společného. Souhlasíte s nimi?   

Ano, problém je, že ony zmíněné výjimky, jimiž se ve vašem rozhovoru na FinTag zaštiťuje Martin Exner, neřeší situaci běžných lidí. Tedy těch lidí, kteří se nemohou vzdát ruského občanství z rodinných, politických nebo praktických důvodů. Navíc pro podání žádosti o zbavení ruského občanství mohou ruské orgány požadovat přítomnost žadatele na území Ruské federace. Žadatel musí doložit mnoho dokumentů, například potvrzení o splnění vojenské povinnosti. V praxi to tedy může vést k tomu, že například mladého muže, který odjede z Česka do Ruska, aby se zbavil ruského občanství, v Rusku exemplárně odvedou.

Lidé s českým i ruským občanstvím jsou riziko. Zabráníme mu

Ruský stát si důvody, proč komplikovat někomu získání občanství České republiky, kterou Rusko prohlásilo za „nepřátelský stát“, může doslova vycucat z prstu. Znám případ člověka, kterého po návratu do Ruska z Česka zatkli a odsoudili za podporu extremismu. A to jen proto, že v minulosti finančně přispěl Fondu Alexeje Navalného. Přišlo se na to tak, že ruské úřady podrobily přísné kontrole právě navrátilce z „nepřátelského“ Česka.

Chápete, že ten návrh reálně ničemu nepomůže?

Podle vás návrh vládních poslanců tedy nejenže dostatečně nezohledňuje situaci běžných lidí s vazbami v Rusku, ale dokonce je i poškozuje?

Bohužel ano. Vzdát se ruského občanství je často procesně nemožné, zejména pro lidi, kteří mají v Rusku rodinné závazky nebo majetek. Rusko může vyžadovat osobní přítomnost žadatele, jenž má zájem o české občanství. Což je pro mnohé z bezpečnostních důvodů nepřijatelné. Proces vzdání se občanství ruské úřady mohou záměrně zdržovat. Návrh nezohledňuje ani mezinárodní závazky, které Česko má. Závazky, které zaručují, aby nikdo nezůstal bez státní příslušnosti. Fakticky se nemůžete vzdát občanství, dokud nemáte jiné anebo alespoň závazný příslib, že vám bude uděleno.

Rusko musíme totálně odříznout, říká bezpečnostní analytik

Předkladatelé návrhu tvrdí, že jím chrání naši bezpečnost. Poslanec Exner v rozhovoru pro FinTag říká, že občana Ruska s českým občanstvím nelze z ČR ani vyhostit, byť by šlo, to přeháním, o Putinova agenta a jeho pravou ruku.

Jde jen o údajnou ochranu bezpečnosti České republiky a prevenci pronikání osob loajálních k režimu Vladimira Putina do české společnosti. Bezpečnostní prověrky a zákon o státním občanství totiž už dnes umožňují zamítnutí žádostí osob, které představují riziko pro stát. Když ministerstvo vnitra žádost o občanství zamítne, neexistuje možnost odvolání, zamítnutí nepodléhá soudnímu přezkumu.

Podle vás tedy návrh poškodí jen běžné Rusy, ale naší bezpečnosti neprospěje?

Zavedení povinnosti vzdát se původního občanství bezpečnostní hrozbu neeliminuje. Pro lidi, kteří by – dejme tomu – působili v Česku jako agenti ruské tajné služby, by splnění podmínky zříct se původního občanství – s podporou ruského státu to předstírat – přece nebyl žádný problém. Reálné bezpečnostní přínosy tohoto návrhu jsou minimální. Chápete?

Návrh poškodí jenom běžné Rusy, říká šéfka Zelených

Na FinTag spíše vnímáme výhrady běžných Rusů, kteří šli k nám třeba kvůli tomu, že chtějí lepší život, než je v Rusku… 

Představitelé našeho státu nejeví zájem s místní ruskou komunitou nějak pracovat. Například navázat kontakt s jejími aktivními zástupci a zástupkyněmi, kteří chtějí své nové vlasti prospívat. Velká část této komunity se přitom zapojila do dobrovolné pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. Její část se po boku našich Ukrajinců a Bělorusů účastní demonstrací na podporu Ukrajiny. Tito lidé se dnes sdružují třeba kolem již zmíněné iniciativy Jsme lidé. Mnoho lidí přijelo z Ruska do Česka pracovat pomocí programů řízené migrace, které měly do Česka přilákat vysoce kvalifikované lidi, například do zdravotnictví. A teď těm lidem říkáme, že matrjošky v Česku nechceme!?

Nevidíte to až příliš černě?

Nemyslím si. Naopak mám nepříjemný pocit, že svým návrhem páni poslanci dost nesystémově řeší nedostatečnou kapacitu bezpečnostního aparátu státu. Ale tu nespravedlivou diskriminací jedné skupiny potenciálních žadatelů o občanství nevyřeší. Víme, že ruští agenti se pohybují po světě s různými pasy. Útočníci z Vrbětic například přicestovali do Česka s moldavskými pasy.

Zlaté pasy pro boháče musí skončit, tvrdí Evropská komise

A ten návrh je zároveň i populistický. Ukazuje rádoby tvrdý postoj vůči Rusku jako agresorovi v současném konfliktu na Ukrajině, ale reálnou bezpečnostní hrozbu, kterou já rozhodně nepodceňuji, řeší málo, spíš vůbec. A to ještě za cenu posouvání našich vlastních ústavních principů.

Na ruské agenty a oligarchy jsme dál krátcí

I vy ale říkáte, že Rusové v ČR jsou bezpečnostní hrozba. Jak ji tedy řešit?

Občané Ruské federace v Česku ale přece nejsou žádná homogenní skupina. Já sama se přátelím s lidmi, kteří léta proti ruskému režimu vystupovali a hodně kvůli tomu riskovali. Pak tu žijí lidé, kteří sem přišli pracovat a podnikat, protože v Česku je lepší prostředí, svobodnější život a slibnější budoucnost pro jejich děti. Bezpečnostní riziko představuje jen úzký okruh osob napojených na režim Vladimira Putina a oligarchy v jeho okolí anebo ruské zpravodajské služby. Jenže právě tyto osoby nedokážeme účinně identifikovat. Vždyť si to vezměte, náš vnitrostátní sankční seznam, který by umožňoval zmrazení jejich majetku v Česku, zakázat jim vstup na naše území a omezit jejich obchodní aktivity v Česku nemá stovky položek, a měl by mít, má jich méně než deset.

Evropské sankce na Rusy v praxi příliš nefungují

Proč návrh platí jen pro Rusy? Vždyť počty našich „nepřátel“ poslední dobou rychle rostou…

To je velmi dobrá otázka. Pokud je totiž cílem ochrana bezpečnosti státu, měl by být návrh konzistentní a aplikovatelný i na občany ze států, které se projevují nebo v minulosti projevovaly vůči Česku nepřátelsky. Mluvím třeba o Číně. Základní zásada právního státu je, že zákony musí být univerzální. Nesmí nikoho diskriminovat na základě nějakého rysu nebo vlastnosti, kterou nemůže sám ovlivnit, například země původu. Další právní zásada je i zákaz retroaktivity, který má být v tomto případě také porušen.

Vy ten návrh tedy vnímáte jako nadbytečný?

Ano, zákon o státním občanství poskytuje dostatečný právní rámec. Podle § 13 stávajícího zákona o občanství může být občanství zamítnuto osobám ohrožujícím bezpečnost státu.

Poslanec Exner pro FinTag řekl, že roste počet žádostí o české občanství od Rusů. V redakci se nám to ale zdálo spíše nepravděpodobné, je to pravda?

Podle dostupných statistik počet žádostí o občanství od ruských občanů neroste významně.

Petr Duchoslav

Gabriela Svárovská je bývalá česká diplomatka a novinářka. Od letošního listopadu vede jako spolupředsedkyně spolu s Matějem Pomahačem stranu Zelených.

Angažuje se v platformě Přátelé svobodného Ruska, která podporuje ruské a běloruské disidenty. Členkou strany Zelených se stala letos v březnu, kdy ji následně v listopadu zvolili do čele Zelených.

V minulosti pracovala v českých veřejnoprávních médiích. Následně založila a vedla nadační fond Prague Civil Society Centre. V této době byla manželkou populárního českého herce Vladimíra Dlouhého. Rovněž pracovala v Kanceláři prezidenta republiky v době, kdy byl prezidentem Václav Havel. Působila i na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, podílela se na organizaci a průběhu českého předsednictví v Radě EU v roce 2009.

V prezidentských volbách v roce 2023 podporovala senátora Marka Hilšera, jehož byla zároveň poradkyní. Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2024 kandidovala z 5. místa kandidátní listiny strany. Strana Zelených však získala jen 1,55 % hlasů a žádný mandát proto nedostala.

2 KOMENTÁŘE

  1. Tady nejsou problém ruští agenti. Ti nemají na nic vliv. Problém jsou agenti z globalistické chobotnice Aspen institute a ti jsou u nás nalezlí všude, v politice, státních úřadech, médiích, neziskovkách atd. Tihle do puntíku splňují definici cizích agentů. Je to pátá kolona cizích zájmů a ani se tím netají. Jejich seznam je dokonce veřejně přístupný na stránkách Aspen institute. Najdete tam premiéra Fialu, ministry Jurečku, Lipavského, Rakušana nebo Pekarovou i prezidentčíka Pávka. A lidi se diví, co tady vláda předvádí. To není diletantství vlády, to je plnění cizích instrukcí.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here