Stavebnictví v říjnu meziročně kleslo o 3,6 procenta. Český průmysl meziročně propadl o 2,1 procenta. A v říjnu došlo i na pokles přebytku bilance zahraničního obchodu o 3,2 miliardy korun. Údaje zveřejnil Český statistický úřad [ČSÚ].
„V říjnu pokračoval meziroční růst vývozu i dovozu, a to již čtvrtý měsíc za sebou. Tentokrát ovšem tempo růstu dovozu převýšilo tempo růstu vývozu. Zatímco vývoz vzrostl meziročně o 11,5 miliardy korun, dovoz o 14,8 miliardy korun,“ říká ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.
Růst dovozu podle ní souvisel mimo jiné s předvánočním zásobením některých obchodníků. Výsledek ale i tak opět nejvíce ovlivnil přebytek obchodu s motorovými vozidly, a to o 2,8 miliardy korun.
„Zde se pozitivně odrazilo odeznění problémů se subdodávkami, když výrobci mohli dokončit rozpracovanou výrobu a následně ji vyvézt,“ říká ekonomka Komerční banky [KB] Jana Steckerová.
Díky vývoji cen na světových trzích se o necelé tři miliardy snížil český deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Celkově v lednu až říjnu 2024 dosáhl přebytek obchodní bilance 195 miliard korun.
Stavebnictví meziměsíčně oživilo, ale celkově je to bída
Stavební produkce v říjnu meziročně propadla o 3,6 procenta. K tomuto poklesu přispělo podle statistiků jak inženýrské, tak pozemní stavitelství. Oproti září stavebnictví ale přece jen přidalo 3,8 procenta.
„Zatímco zářijová stavební produkce dramaticky propadla, i kvůli povodním, říjen znamenal naopak silný vzestup,“ říká hlavní ekonom KB Jan Vejmělek.
Stavebnictví v září spláchla velká voda. Ani průmysl výrazně nejede
Doplňuje, že z hlediska budoucího vývoje příliš povzbuzení ale nepřinesly statistiky vydaných stavebních povolení. Orientační hodnota nově povolených staveb meziročně klesla o výrazných 17,6 procenta.
„Nutno ale podotknout, že se jedná o důsledek velmi vysoké statistické základny. Podle vyjádření ČSÚ totiž vloni v říjnu bylo povoleno osm velkých staveb s rozpočty nad miliardu korun. Po očištění o tento fakt by letošní říjnová orientační hodnota povolených staveb vzrostla o 12 procent meziročně,“ vysvětluje Vejmělek.
Velmi neradostný pohled podle něj přetrvává v případě rezidenčního bydlení. Meziroční propad počtu nově dokončených bytů v říjnu dosáhl 48,4 procenta. A v bytových domech byl meziroční pokles ještě výraznější, když dosáhl -50,3 procenta.
Průmysl opět v červených číslech
Do třetice přichází i výsledky z průmyslu: Průmyslová produkce v říjnu meziročně reálně klesla o 2,1 procenta. Meziměsíčně byla nižší o 0,7 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně ale stoupla o dvě procenta.
„Že se v průmyslu nemění nic k lepšímu průběžně naznačuje index nákupních manažerů a s odstupem pak potvrzují i tvrdá data. Výsledek nezachránil tentokrát ani automotive, který si sice vedl lépe než v září, avšak meziročně propadl o dvě procenta,“ okomentoval aktuální data hlavní ekonom Creditas Banky Petr Dufek.
Podle něj hlavním problémem zůstává slabá domácí i zahraniční poptávka. To přesto, že v říjnu k navýšení hodnoty nových průmyslových zakázek nejvíce přispěla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení.
„Nové dlouhodobé zakázky přibyly i podnikům ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení,“ doplnila Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila průmyslový sektor ale nadále pokračuje v dosavadním trendu stagnace, když zpravidla v jednom měsíci vykáže mírný nárůst a v tom následujícím podobný pokles. Celkový objem výroby zůstává přibližně stejný, jako byl v lednu letošního roku, ale také již v dubnu roku 2017.
Tak divil bych se, kdyby se tomu někdo divil, když je jasné, že tomu do značné míry velí komunisté. Tentokrát ti v zelené barvě.