Nezaměstnanost zůstává nízká. Problémy trhu práce ale přetrvávají  

296
nezamestnanost
Nová skupina obyvatel, jak říká občanům Ukrajiny s dočasnou ochranou na našem území ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, se v Česku uchytila podle dat Úřadu práce ČR ve stavebnictví, výrobě nebo dopravě. Jsou tu ale i řemesla, viz snímek. / Foto: Redakce FinTag

Nezaměstnanost v listopadu v ČR sice stoupla na 3,9 procenta, ale stále zůstává nejnižší v EU. Politici to opakovaně řadí k pozitivním faktorům. Problémy českého trhu práce ale přetrvávají. Ukazují to vybrané údaje Úřadu práce ČR [ÚP ČR].

Ten v listopadu vyplatil přes jednu miliardu korun na podporách v nezaměstnanosti. Lidem na podpoře v listopadu poslal celkem 1,06 mld. korun. V říjnu to bylo 1,072 mld. korun. I když jde o mírný pokles, celkem stojí podpora v nezaměstnanosti přes miliardu korun každý měsíc.

Podporu v nezaměstnanosti v Česku aktuálně pobírá necelých 30 procent [29,7 %] registrovaných uchazečů o zaměstnání. To je celkem 86 tisíc lidí. Ti v průměru dostávají 11,5 tisíce korun měsíčně. A ukazuje se rostoucí trend. V listopadu meziročně stoupl počet uchazečů o zaměstnání s nárokem na podporu v nezaměstnanosti téměř o deset tisíc osob. Vyjádřeno v penězích to značí zhruba +115 milionů korun.

  • Podporu v nezaměstnanosti do 4 500 Kč pobíralo 2 654 [3,1 %] osob.
  • Maximální výši podpory 24 608 Kč pobíralo 4 398 [5,1 %] osob.

ÚP ČR nabízí ale i další údaje. Uchazeči jsou v evidenci v průměru déle než jeden celý kalendářní rok, přesně 495 dní. Jedná se o průměr. Nicméně z dat ÚP ČR vyplývá, že přes rok zůstává nezaměstnaných přes 32 procent uchazečů o práci. Počet lidí, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce, je rovněž přes 30 procent [33,6 %].

MPSV prodlužuje i věk pro delší podpory v nezaměstnanosti

Co se týče regionů, nejvíce nezaměstnaných je tradičně v příhraničních krajích. Žebříčky dva roky po sobě vedou Ústecký a Moravskoslezský kraj. Ty mají vůbec nejvyšší počty nezaměstnaných.

Nezaměstnanost letos v listopadu

V listopadu stoupla nezaměstnanost na 3,9 procenta z říjnových 3,8 procenta, meziročně byla o 0,4 procentního bodu vyšší. Na jedno volné místo připadalo 1,1 uchazeče. Zástupci ÚP ČR uvedli: Po celý letošní rok je na pozadí nevýrazného výkonu ekonomiky patrný pozvolný trendový nárůst sezónně očištěného podílu nezaměstnaných osob. Volných pracovních míst bylo v listopadu 255,6 tisíce, a meziročně jich mírně ubylo. Úřady práce evidovaly v listopadu 290 tisíc uchazečů o zaměstnání.

Vývoj podílu nezaměstnaných osob v letech 2022 až 2024 v %

[Zdroj: ÚP ČR]

„Alternativní statistiky počtu volných pracovních míst v české ekonomice z Eurostatu nebo ČSÚ navíc naznačují, že skutečný počet volných pozic by mohl být výrazně menší,“ uvádí přitom sám ÚP ČR.

Z geografického pohledu panovala nejvyšší nezaměstnanost tradičně v okresech Karviná [8,3 %], Most [8,2] a Bruntál [7,0]. Nejnižší byla naopak v okresech Praha-východ [1,4], Praha-západ [1,6] a Plzeň-jih [2,1].

„V následujících měsících zaměstnavatelé ani spotřebitelé nesignalizují riziko výraznějšího propouštění,“ míní Jaromír Gec z Komerční banky.

Nová skupina obyvatel na trhu práce

Podle odhadu ÚP ČR letos v listopadu na území ČR pracovalo s řádnou zaměstnaneckou smlouvou 154 500 občanů Ukrajiny s dočasnou ochranou. Těch je v ČR přibližně 350 000.

„V těchto pracovněprávních vztazích převažovaly ženy. A to v počtu 95 619. To je 62 procent pracovněprávních vztahů. Nejvíce jich bylo v Praze – 27 660, Středočeském kraji – 27 479 a v Plzeňském kraji – 20 478,“ uvádí zástupci ÚP ČR.

Nejčastěji pracují osoby s dočasnou ochranou jako pomocníci ve stavebnictví, výrobě a dopravě nebo montážní dělníci výrobků a zařízení. Jezdí třeba ale i jako řidiči.

Příchod Ukrajinců vrhl tuzemský pracovní trh o několik let zpět

Statistiky nabízejí i další pohled na zaměstnávání Ukrajinců v Česku. Řeč je výhradně o trhu práce, kde dramaticky stoupl počet případů nelegálního zaměstnávání a takzvaného zastřeného zprostředkování pronájmu pracovních sil. Tyto trendy souvisejí zejména s příchodem Ukrajinců do Česka. Sami na to nedávno upozornili zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR [MPSV] a Státního úřadu inspekce práce [SÚIP].

„Za zastřené zprostředkování zaměstnání dosáhly loňské pokuty 116,9 milionu korun, letos do konce října pak 121,7 milionu korun. […] Nárůst objemu finančních pokut souvisí s tím, že v Česku přibylo cizích státních příslušníků – občanů Ukrajiny,“ uvedl generální inspektor SÚIP Martin Melecký [více výše v odkazu na článek, pozn. red.].

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here