Spotřebitelské ceny stouply o 0,1 procenta. Opět zdražovaly potraviny

34
spotrebitelske_ceny
V listopadu opět zdražovaly potraviny. / Ilustrační foto: Redakce FinTag

Spotřebitelské ceny v ČR meziměsíčně vzrostly o 0,1 procenta. Meziročně inflace v listopadu zůstala beze změny na 2,8 procenta. Uvedl to Český statistický úřad [ČSÚ]. Centrální banka odhadovala meziroční inflaci ve výši 2,9 procenta.

I v listopadu zdražovaly potraviny. Spolu s nealkoholickými nápoji jejich ceny v průměru stouply o 0,4 procenta. Rostly i ceny pohonných hmot, přidaly necelé procento [+0,8 %]. Podle hlavního ekonoma Creditas Banky Petra Dufka je stagnující meziroční inflace dobrou zprávou jen na první pohled.

„Nejenom proto, že inflaci v listopadu ovlivnilo třeba zlevnění alkoholu, které rozhodně nebude mít dlouhého trvání, ale zejména kvůli pokračujícímu rychlému růstu cen ve službách,“ uvedl a doplnil: „Zatímco příprava na Vánoce obchodníky přiměla držet ceny zboží s výjimkou potravin na uzdě, ve službách se zdražuje o sto šest.“

Argumentuje tím, že nájemné roste o více než šest procent, restaurace zdražují skoro o sedm procent a hotely téměř o devět procent.

„Hlavní roli si v inflaci nicméně i nadále drží bydlení, které se na meziroční inflaci podílí aktuálně z 38 procent. V podstatě zdražuje vše, co se přímo týká bydlení,“ doplnil.

Co čekat dál? Prosincová inflace bude podle něj s největší pravděpodobností začínat už trojkou. Asi se dá těžko předpokládat, že by během následujícího týdne výrazně zlevnily třeba potraviny, aby mohly výsledek inflace vůbec ovlivnit, doplnil.

Spotřebitelské ceny v listopadu podrobně

Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v listopadu o 0,1 procenta. Co se týče potravin, ceny vajec stouply o 23,3 procenta, masa o 0,4 procenta a sýrů a tvarohů o 1,3 procenta.

„V listopadu ceny oproti loňskému roku vzrostly stejně jako v říjnu o 2,8 procenta. Vývoj cen v jednotlivých oddílech spotřebního koše byl však odlišný. Jediným oddílem, kde ceny meziročně klesly, byl oddíl odívání a obuv, a to o necelé procento,“ doplnila Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ, meziroční srovnání.

Důvěra v ekonomiku se mírně zvedla. Obavy z inflace ale dál sílí

Ke zrychlení meziročního cenového růstu došlo zejména u potravin a nealkoholických nápojů. U bydlení došlo ke zpomalení zdražování. Ceny elektřiny vzrostly o 9,2 procenta a ceny plynu klesly o 2,9 procenta. V listopadu byly meziročně nižší o 7,6 procenta i ceny pohonných hmot.

„Jádrová inflace pravděpodobně zpomalila. Podle našeho předběžného odhadu došlo v meziročním vyjádření k jejímu zmírnění z říjnových 2,4 procenta na přibližně 2,2 procenta v listopadu,“ uvedl analytik Komerční banky Martin Gürtler.

Inflace v následujících měsících

Podle Gürtlera inflace do konce roku nejspíše setrvá poblíž tří procent. Na prosincovém zasedání České národní banky [ČNB] tak očekává stabilitu úrokových sazeb.

„Listopadová inflace nakonec zaostala za odhady, zčásti ale vlivem volatilní kategorie cen potravin. Ani u jádrové inflace zatím není jasné, zdali se jedná o jednorázový výkyv, či již jde o započetí sestupného trendu způsobeného slabou poptávkou,“ říká Gürtler.

Upozorňuje i na to, že překvapivě rychlý se ukazuje meziroční růst nominálních mezd ve třetím letošním čtvrtletí [+7 %].

Nominální průměrná mzda ve 3. čtvrtletí stoupla na 45 412 korun

Obdobně předpovídá kroky centrální banky i Petr Dufek. Podle něj začátek nového roku ovlivní nové ceníky zboží a služeb. I podle něj je proto pravděpodobné, že na prosincovém zasedání si ČNB dá pro jistotu přestávku ve snižování úrokových sazeb.

„S ohledem na přetrvávající inflační tlaky a nejistý výhled je to asi optimální řešení, které navíc pomůže koruně udržet se na přelomu roku blízko pětadvacítky,“ tvrdí.

K tématu se na akci Amundi vyjádřil i někdejší člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub. Ten odhadl inflaci na konci roku „na trojku“. Podle něj ale jde o standardní výkyv.

„Potěšující je, že nám zpomaluje jádrová inflace. Tam stále nejsme na cíli, 2,4 procenta meziročně, ale stále jsou to přijatelné hodnoty,“ vysvětlil.

Dění na akciovém trhu v USA je anomální, říká stratég Amundi

Neutrální sazbu uvedl na hladině tří procent. A byl i vtipný: „Na posledním jednání jsem byl v jednočlenné skupině, která měla za to, že bychom mohli snižovat sazby rychleji.“ A dodal: „Ale třeba viceguvernérka Eva Zamrazilová byla už pro stabilní sazbu.“

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here