Ceny ropy a zemního plynu se opět dostávají do centra pozornosti. Jejich cenu ale ovlivňují i další faktory než jen prostá topná sezóna. Tomu, jak si v obchodu s těmito komoditami stojí USA, se věnuje na FinTag analytik XTB Stanislav Viktorín.
Spojené státy americké hrají klíčovou roli na globálním trhu se zemním plynem a ropou. S podílem 24 procent na celosvětové produkci zemního plynu v loňském roce dominují globálním trhům.
V oblasti ropy USA tvoří 16 procent světové produkce. To je řadí mezi tři největší producenty. Tento vliv zůstává důležitý nejen pro stabilitu americké ekonomiky, ale také pro globální energetický sektor.
Role Spojených států na energetickém trhu
USA jsou nejen největším producentem, ale i spotřebitelem zemního plynu. Tento zdroj energie využívají na:
- výrobu elektřiny,
- vytápění,
- průmyslovou výrobu,
- chemický průmysl.
Energie ze zemního plynu je nenahraditelná v období vysoké spotřeby, jako jsou zimní měsíce. Spojené státy také exportují velké množství zkapalněného zemního plynu [LNG]. Ten pomáhá stabilizovat globální trhy a pokrýt rostoucí poptávku v Evropě a Asii.
Cena zemního plynu v posledních týdnech stoupla téměř o 30 %
V Evropě je poptávka po zemním plynu vysoká, zvláště kvůli vytápění a výrobě elektřiny. Po ruské invazi na Ukrajinu vzrostla závislost na zkapalněném zemním plynu [LNG] z USA.
- EU zasadila další ránu Putinovi, říká. Obchod s ruským LNG ale nezakázala
-
Ruská federace posiluje vývoz LNG do Evropy přes LNG stanici Portovaja
Dalším důležitým spotřebitelem plynu je Čína, která usiluje o dynamický ekonomický rozvoj a snížení emisí CO2. Tento posun naznačuje, že zemní plyn zůstává klíčovou surovinou v rámci globální energetické tranzice.
Cenové Prognózy
- 2024: Očekávaná cena 2,20 USD/MMBtu
- 2025: Nárůst na 2,90 USD/MMBtu
Poptávka po americkém LNG dosahuje rekordních úrovní. Exportní terminály odebírají až 14,6 miliardy kubických stop denně a poptávku podporují očekávání chladnějšího počasí, kdy dochází jen k minimálním provozním přerušením. Tento trend podtrhuje význam infrastruktury LNG a její role v globálních dodavatelských řetězcích.
Zásoby zemního plynu
Aktuální zásoby v USA převyšují pětiletý průměr. To poskytuje jistotu pro nadcházející týdny. Klíčovým faktorem bude doplňování zásob a spotřeba, zejména během zimní sezóny. Vyšší zásoby mohou dočasně zmírnit cenový tlak, ale neočekávané události, jako je extrémní počasí, mohou tuto dynamiku rychle změnit.
Vývoj zásob zemního plynu v USA [modře] vůči 5letému maximu a minimu
[Zdroj: EIA]
Chladnější teploty na severní polokouli mohou zvyšovat poptávku po zemním plynu, především v Evropě a Asii. Tato situace by mohla být komplikována neplánovanými výpadky v dodávkách a geopolitickými riziky, která mohou ovlivnit cenu plynu.
Očekávaná průměrná cena amerického zemního plynu
[Zdroj: xStation]
Co to znamená pro obchodníky?
Trhy s plynem nadále nabízejí příležitosti pro ty, kteří sledují fundamentální ukazatele a sezónní vlivy:
- Diskontní nákupy: Současné cenové rozmezí 2,70–2,84 USD/MMBtu nabízí potenciální vstupní body pro dlouhodobě orientované investory.
- Krátkodobá spekulace: Při očekávaném nárůstu cen v roce 2025 mohou obchodníci využít volatilitu na trhu pro rychlé obchody.
- Hedging proti rizikům: Společnosti závislé na cenách energií mohou použít termínové kontrakty k ochraně před neočekávanými cenovými výkyvy.
- Využití sezónních trendů: Sledujte sezónní vlivy, jako je zimní poptávka, která může způsobit náhlý nárůst cen.
- Geopolitická analýza: Investoři mohou sledovat vliv geopolitických faktorů na dodávky LNG a upravit své strategie podle aktuálního vývoje.
Ropa: Důležité tržní trendy
Indie je nyní hlavním tahounem globální spotřeby ropy s podílem na růstu poptávky 25 procent v letech 2024 a 2025. Celosvětová spotřeba by měla vzrůst o 1,2 milionu barelů denně. Tento růst odráží zvyšující se potřebu rozvojových ekonomik a stabilní poptávku v průmyslově vyspělých zemích. Vpravo je graf vývoje zásob ropy Brent v USA.
Zásoby a Ceny
- Zásoby: V USA klesly na 447 milionů barelů [k 29.11., 2024). Tento pokles naznačuje rostoucí poptávku a omezenou nabídku.
- Ceny: Průměrná cena ropy Brent v roce 2025 se očekává na 76 USD/barel. V prvním čtvrtletí 2025 by cena mohla dosáhnout až 78 USD/barel. Vzhledem k současné ceně okolo 73 USD se očekává obrat současného klesajícího trendu.
Vývoj průměrné ceny ropy Brent pro roky 2024 a 2025 dle americké energetické agentury
[Zdroj: xStation]
Organizace OPEC snížila odhad růstu poptávky po ropě na 1,82 milionu barelů denně. Tento pokles může ovlivnit cenové trendy, ale snížená produkce v kombinaci s geopolitickými faktory nadále udržují trh pod tlakem.
Budoucnost ropného trhu
- Flexibilita amerických producentů: Rychlá reakce na cenové změny, ale vyšší náklady na těžbu mohou limitovat konkurenceschopnost.
- Růsty obnovitelných zdrojů: Rostoucí podíl obnovitelných energií a elektromobilů dlouhodobě snižuje poptávku po fosilních palivech.
- Sezónní vlivy: Zvýšená spotřeba v zimě [topné oleje] a v létě [benzín].
Energetický trh je stále pod vlivem rychle se měnících globálních faktorů, od geopolitických konfliktů po technologické inovace. Pro obchodníky, kteří se rozhodnou ropu obchodovat, je klíčové zaměřit se na kombinaci fundamentální analýzy a tržních trendů a sledovat aktuální situaci na trzích.
Stanislav Viktorín, analytik XTB a spolupracovník redakce
Takže o to Američanům šlo. Napřed vražděním ruskojazyčného obyvatelstva Ukrajiny kyjevskou fašistickou juntou dotlačit Rusko k válce proti Ukrajině aby následně byl důvod vyhlásit proti Rusku sankce a donutit tím evropské země se od levných a dostupných ruských zdrojů a surovin odstřihnout aby se vyklidilo pole pro předražené zdroje a suroviny z USA nebo z míst, které mají USA pod kontrolou. Tím se taky vazalství Evropy k USA notně i posílí. Fakt velmi dobře vymyšleno.
Což je velká chyba pro ekonomiku Evropy. Plyn z USA je nevýhřevný i několikrát předražený šmejd. Přitom USA si z Vladivostoku přiváží daleko kvalitnější- levnější ruský plyn. Bačování zločinců= eupos.anců z EU-EK je na dlouhý pobyt za mřížemi. Kvalitnější plyn, než je ruský má jen Norsko, ale toho je pro všechny málo
Zapomeňte na to, že Norsko má plyn kvalitnější a výhřevnější. Není to žádná sláva. Před dvěma roky, kdy jsme se odstřihovali od ruského plynu u nás krátce norský plyn v trubkách koloval a byla to katastrofa. Se zeptejte plynařů. Ti se tehdy nezastavili a jezdili od jednoho zákazníka ke druhému čistit ucpané trysky od plynových spotřebičů. Já sám jsem si tehdy všiml, že oběd se vařil na plyňáku poněkud déle, než bylo obvyklé předtím. I plynový kotel spotřebovával víc plynu na vytopení baráků, dílen, obchodů atd, než bylo obvyklé. Myslím, že vláda právě k vůli tomu rychle a potajnu přešla radši zpět k nákupu ruského plynu, což ostatně tutlala až dodnes.
Nezapomínám, jenže plynů které se nabízí na trhu je více druhů i různou potřebu. Já to jen opsal z netu od odborníků, kteří tomu asi rozumí víc než já. Pokud si pamatuji, tak technici od plynu měli tolik práce, že okamžitě zdražili své služby po celé EU … k tomu jim pomohl plyn=šmejd z USA povinně dovezený za velmi draho v lodích. Lodě stály blízko přístavů a neměl je kdo „vyložit“, nebyly úpravny na tento šmejd. Přitom hodina parkování tankeru stojí 30 000 dolarů i to se objevilo ve zpravodajství, ale ne na provládních webech
Jenomže USA nemají takové těžitelné zásoby plynu,je to nafouklá bublina.Aby nahradily ruský plyn svými dodávkami,tak jej budou draho nakupovat i od Ruska a dráž prodávat zemim EU.Tak se chová hodný strýček SAM .Tato transakce nemůže mít dlouhého trvání.