Ceny zemědělských výrobců v listopadu přidaly 5,5 procenta

76
v_listopadu
Foto: Redakce FinTag

V meziročním srovnání v listopadu zrychlily svůj růst jak ceny v zemědělství na 5,5 procenta, tak ceny v průmyslu na 1,7 procenta. Ceny stavebních prací stouply o 2,5 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 3,7 procenta.

Údaje zveřejnil Český statistický úřad [ČSÚ]. Co se týče meziměsíčního srovnání, tam ceny zemědělských prvovýrobců oproti říjnu klesly o dvě procenta. Na druhé straně v říjnu ceny zemědělských prvovýrobců ale rostly bezmála o sedm procent. Nyní v listopadu zlevnilo ovoce, drůbeží maso a zelenina. Naopak dál rostly ceny vajec [+22,1 %], olejnin [+5,2 %], mléka [+4,0 %], brambor [+3,9 %], skotu [+2,7 %] a obilovin [+0,9 %].

„Dnes zveřejněná listopadová data o cenách výrobců ukazují, že doba zlevňování ve výrobě končí. Zvlášť je to vidět na cenách v zemědělství, kde ceny poskočily meziročně o 5,5 procenta,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Podle něj to ale neznamená, že ceny potravin okamžitě vystřelí stejným způsobem. To proto, že zdražování v prvovýrobě se již odráží ve spotřebitelských cenách v obchodech.

Spotřebitelské ceny stouply o 0,1 procenta. Opět zdražovaly potraviny

„Situace v obchodech však bude navíc dost nepřehledná v důsledku kreativního zdražování vedoucího k ještě kreativnějším slevám,“ dodává s tím, že u nyní nejvíce sledovaných položek, jako jsou máslo a vejce, by po předvánočním nárůstu mohlo brzy dojít k „povánočnímu“ zlevňování.

Stále ale platí, že ceny zemědělských prvovýrobců neklesají. V říjnu meziročně přidaly 2,4 procenta, teď v listopadu 5,5 procenta. Ceny v rostlinné výrobě v listopadu meziročně vzrostly o 3,2 procenta. V živočišné výrobě stouply o bezmála deset procent [+9,6 %].

Znovu rostou ceny v průmyslu. Hlavně kvůli energiím

Meziměsíčně ceny průmyslových výrobců v listopadu vzrostly o 0,4 procenta. Stouply ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu [+1,4 %] a motorových vozidel [+0,7 %]. Ceny potravinářských výrobků vzrostly o 0,3 procenta, zejména mléčných výrobků o 2,4 procenta. U ostatních potravinářských výrobků ceny klesly o 1,3 procenta.

„Dynamika cen tuzemských průmyslových výrobců v listopadu vzrostla, hlavně však v důsledku vyšších cen energií. […] Působil na to zejména listopadový nárůst cen v oblasti výroby elektřiny o 1,8 procenta meziměsíčně. Ten následoval po říjnovém poklesu o 0,8 procenta,“ vysvětluje analytik Komerční banky Martin Gürtler.

Cena zemního plynu v posledních týdnech stoupla téměř o 30 %

Ve zpracovatelském průmyslu zůstává cenová dynamika vlivem slabé poptávky utlumená, dodává. Meziměsíčně se ceny v tomto sektoru v listopadu zvýšily v průměru o 0,2 procenta. Což představuje zpomalení z říjnových +0,4 procenta.

Meziročně ceny průmyslových výrobců stouply o 1,7 procenta, v říjnu přidaly 0,8 procenta. Růst zaznamenaly ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu [+6,0 %], motorových vozidel [+3,3 %] a opravy, údržby a instalace strojů a zařízení [+4,6 %]. Ceny potravinářských výrobků v listopadu stouply o jedno procento, u mléčných výrobků o 10,1 procenta. U průmyslových výrobců ceny bez energií byly v listopadu vyšší o 1,4 procenta. V říjnu vzrostly o 1,1 procenta.

Ceny v listopadu ve stavebnictví a službách pro podniky

V listopadu rostly i ceny stavebních prací. Meziměsíčně zdražily o 0,3 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se nezměnily. Meziroční zdražení v listopadu ve stavebnictví dosáhlo 2,5 procenta, v říjnu bylo 2,3 procenta.

„Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly meziročně vyšší o 0,9 procenta. V říjnu rostly o 0,8 procenta,“ uvádí zástupci ČSÚ.

Stavebnictví, průmysl i obchodní bilance v říjnu černá čísla nepřinesly

Podle nich meziročně rostly v listopadu i ceny tržních služeb pro podniky [+3,7 %]. Meziměsíčně klesly o 0,1 procenta.

„Dnešní data o výrobní inflaci nicméně mohou posloužit jako podpůrný argument k tomu, aby Česká národní banka s dalším snižováním sazeb příliš nepospíchala,“ shrnuje aktuální vývoj inflace ve výrobě Petr Dufek.

Potvrzuje tím názor analytiků, že na svém zasedání v tomto týdnu nejspíš ponechá bankovní rada centrální banky sazby beze změny. Pro tuto variantu již minule hlasovala například viceguvernérka Eva Zamrazilová. Aktuálně základní úroková sazba činí čtyři procenta. Meziročně inflace v listopadu zůstala beze změny na 2,8 procenta.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here