Jurečkova superdávka už bere za své. Vládní poslanci mění její parametry

50189
superdávka
Foto: Úřad vlády ČR

Do nově navržené jedné dávky sociální pomoci již velkou měrou zasahují vládní poslanci. Takzvaná superdávka tak možná skončí jako jiné navrhované změny z dílny ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky [KDU-ČSL].

To znamená, že přijde o své klíčové části, nebo ji vládní poslanci vůbec neschválí. U legislativních návrhů ministra Jurečky by nešlo o nic nového. Například v jeho navržené novele zákona o důchodovém pojištění vypadla podstatná část náročných profesí s nárokem na dřívější odchod do důchodu bez jeho ponížení. Zařídili to poslanci ODS a TOP 09, vládní poslanci to schválili. Podobně dopadl návrh na registraci dohod o provedení práce [DPP] a při překročení limitu z těchto výdělků i odvedení pojistného. Ten nakonec zrušil sám navrhovatel této normy ministr Marian Jurečka. A nyní přicházejí na řadu změny v takzvané superdávce, tedy dávce sociální pomoci, která má začít fungovat již za půl roku.

Zákon nahrazující čtyři sociální dávky jednou dávkou státní sociální pomoci již projednala Sněmovna v prvním čtení. A jak uvedl v pondělí [16.12.] na tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, novelu čekají ještě mnohé změny, to od vládních poslanců.

„Vedli jsme diskuse, a ještě se budou finalizovat. Procházeli jsme na sociální K4 velmi diskutované body. Pozměňovací návrhy připravíme,“ potvrdil, že se upraví podmínky čerpání jedné takzvané superdávky, ministr Jurečka.

Předpokládá, že se uskuteční ještě jedno kolo koaličního jednání. Poté by vládní poslanci navrhli ve Sněmovně úpravy od července příštího roku platné jedné dávky státní sociální pomoci. S druhým čtením zákona ve Sněmovně se počítá po 20. lednu, upřesnil ministr.

Dávka státní sociální pomoci a její změny

Mezi zatím známé změny navržené vládními poslanci, nikoli opozicí, patří podle Jurečky například rozšíření skupiny zranitelných osob. To jsou lidé, kteří nemohou pracovat a tudíž nemohou získat nově zaváděný finanční bonus za to, že pracují. Tuto skupinu osob tak stát podle stávajícího návrhu zohlední, respektive jim navýší sociální dávku, a to ve složce bydlení. Původně spadali mezi zranitelné osoby samoživitelky s dětmi do čtyř let věku, invalidní důchodci od 3. stupně invalidity, děti, senioři a pečující o děti do čtyř let. Dále osoby se zdravotním postižením [OZP] a ti, kteří o ně pečují.

TOP 09 a ODS nečekaně navrhly omezit náročné profese

Nově navrhují vládní poslanci rozšířit tuto skupinu o invalidní důchodce od druhého stupně invalidity, samoživitelky s dětmi do sedmi let věku. A mezi nezaopatřené děti má patřit i mládež od 15 do 18 let, kteří nestudují a nejsou v evidenci úřadu práce. Jejich výdělek by se přitom neměl do příjmu domácnosti při posuzování nároku na dávku zahrnovat. Do příjmu domácnosti žádající o dávky se nemá zahrnovat ani příjem ze sbírek.

Stejně tak je podle Jurečky v jednání s koaličními partnery změna u případného započítávání úspor. Podle současného návrhu mohou držet posuzované domácnosti na účtech 200 tisíc korun až 400 tisíc korun, to podle počtu členů domácnosti. Testovat se má i vlastněný majetek formou dotazování se na něj na katastru nemovitostí a v registru vozidel.

Odměnu za práci v dávce dostane víc lidí

Část na živobytí by připadla jen domácnostem s příjmem pod 1,43násobek životního minima jejich členů. U zranitelných osob, tedy dětí, lidí nad 68 let, penzistů či invalidů by měla dosahovat životního minima. U ostatních dospělých by se pohybovala od existenčního do životního minima podle snahy o zlepšení vlastní situace.

Podle původní verze se měl domácnostem s příjmem pod 1,43násobek životního minima započítávat na bydlení paušál na energie, ostatním uhrazené výdaje do určité částky. Paušál by nově měly mít domácnosti s příjmem až do 1,5násobku životního minima.

Zdanění dohodářů: Ministr Jurečka sám zrušil, co pracně prosazoval

Pracovní bonus ve výši dvou pětin výdělků členů rodiny by mohly nově dostat domácnosti s příjmem do 1,6násobku namísto původně navrženého 1,5násobku.

Nově se zřejmě zmírní i postihy za nedodržení podmínek a termínů pro osoby, které dostávají od státu sociální pomoc. K vyřazení z evidence až na dobu šesti měsíců, a tedy k omezení vyplácení sociálních dávek, má dojít až po opakovaném nedodržení podmínek. A termínů, aniž by se příjemce dávek předem omluvil.

Od roku 2026 bude jen jedna superdávka?

Se zavedením nové jednotné dávky do praxe se počítá od července 2025. Do dávky se zahrne stávající příspěvek na živobytí, příspěvek a doplatek na bydlení, přídavek na dítě a dávka zohlední i pracující členy domácnosti. Těm se dávka navýší s ohledem na jejich celkové výdaje směřující do bydlení.

Od poloviny příštího roku posoudí úřady práce majetky lidí v katastru i registru vozidel

Od července příštího roku podle plánu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR začnou do nového dávkového systému úředníci zařazovat postupně nové žadatele o dávku. Přičemž ty stávající příjemce dávek odbaví nejpozději do konce roku 2025 ještě ve „starém“ systému jednotlivých dávek.

„Od ledna 2026 už pojedou všichni žadatelé v tomto novém systému,“ nastínil již dříve plány na zavedení jednotné dávky státní sociální pomoci ministr Jurečka.

–ČTK/VRN–

4 KOMENTÁŘE

  1. Tato změna měla konečně poslat do pracovního procesu nemakáče a vyžírky a díky tomu, že se do toho všichni rejpou, tak z toho bude paskvil, který opět umožní vyžírkům a nemakáčům se válet doma a my všichni poctiví pracující jim to opět budeme platit. To snad není možné.

    • čekal jsi snad něco jiného? To je jen zástěrka, aby bylo vidět, že něco dělají. A tak každý kdo má v prdeli díru, musí něco vymyslet. I kdyby to za hovno stálo

  2. už jen snaha sloučit všemožné dávky je plus, i když za mně by mělo stačit životní minimum a nad tím minimální mzda, ty parametry bude každý chtít měnit a získávat body jak je milostivý dobroděj

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here