Fondy ETF nabízejí mnohem víc možností než jen index S&P 500

453
ETF
Foto: Freepik.com

Akciové indexy a ETF na ně se každým rokem prosazují víc a víc. To znamená, že spolu se zájmem o ně se rozrůstá i jejich nabídka. Akciových ETFek jsou tisíce. Základní návod, jak k nim přistupovat, nabízí analytik XTB Tomáš Vranka.

Kromě běžných indexových či dluhopisových ETF se dnes v nabídce nachází obrovské množství známých i méně známých burzovně obchodovaných fondů [ETF].

Dlouhodobě nejoblíbenější ETF jsou právě ty na americké akciové indexy. Investoři, kteří začali v průběhu posledních let pasivně investovat do nejznámějších světových indexů, si asi nemohou stěžovat. Za poslední dva roky dosáhl například mezi investory snad nejoblíbenější index S&P 500 zhodnocení více než 25 procent. A to hned dva roky za sebou. Historicky nejde o nijak běžné zhodnocení [viz. obrázek níže].

[Zdroj: CharlieBilello]

Zisky firem v posledním roce ale vzrostly jen asi o deset procent. To vede k tomu, že růst indexu táhne vzhůru zejména růst jeho ocenění. S&P 500 se momentálně obchoduje za přibližně 27násobek ročních zisků. Jedná se o výrazně nadprůměrnou hodnotu. Pokud nepočítáme krátkodobé covidové rozházení čísel firem, tak je současné ocenění na nejvyšších úrovních od prasknutí dotcom bubliny.

[Zdroj: Bloomberg Terminál]

Logicky tedy přichází v úvahu otázka, zda, a spíše hlavně kde při takto drahých akciích investovat. S&P 500 není jediná stávající možnost a třeba i v nabídce naší společnosti najdete spoustu zajímavých indexů, které se nenacházejí na maximech. Případně je jejich ocenění výrazně nižší. Zde doporučuji aktuální vydání našeho pořadu Povídání o trzích na stránkách XTB, kde s Markem Nemkym rozebíráme právě nabídku zajímavých ETF. Ve videu se dozvíte i to, proč může být rovnovážné ETF na S&P 500 dnes možná rozumnější volbou než klasický index.

Hodnotové a dividendové ETF

Zajímavou alternativou mohou být hodnotové či dividendové ETF. Ty jsou levnější a průběžně vyplácejí vyšší dividendy, než je tomu v případě S&P 500. Do úvahy mohou připadat i exotičtější trhy, jakými jsou třeba Čína a Indie. Čínské akcie jsou extrémně levné. Indie se zase ukazuje jako velmi perspektivní trh do budoucna.

Tomáš Vranka: Stockpicking, nebo ETF? Tentokrát ETF

Spolu s nimi dnes dávají smysl například burzovně obchodované fondy na evropské [Německo, Francie, pozn. red.] akciové indexy. Případně ropné společnosti, které jsou orientovány na akcionáře či REITy [Real Estate Investment Trust, pozn. red.] a jiné realitní společnosti. Jako je Realty Income či Vonovia. Realitní společnosti se totiž chovají velmi podobně jako dluhopisové ETF. Vyplácejí vysoké dividendy a pomáhat jim v nejbližší době může pokles úrokových sazeb. Jinak řečeno, přestože jsou nejoblíbenější ETF na maximech, i nyní se dají na trhu nalézt zajímavé příležitosti.

Tomáš Vranka, analytik XTB a spolupracovník redakce

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here