ČNB ponechala sazby beze změny. Proces dezinflace neskončil

316
CNB
Foto: Redakce FinTag

Bankovní rada České národní banky [ČNB] ponechala včera [19.12.] základní úrokové sazby na stávajících úrovních. Jde o první zasedání bankovní rady ČNB od prosince 2023, na kterém nedošlo ke snížení sazeb.

Tehdy ale činila dvoutýdenní repo sazba sedm procent, zatímco nyní je na čtyřech procentech. Bankovní rada ČNB zároveň ponechala na stávajících úrovních diskontní sazbu [3 %] a lombardní sazbu [5 %]. Tento postup podpořilo pět ze sedmi členů rady, dva prosazovali další snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Guvernér ČNB Aleš Michl odůvodnil aktuální pozastavení snižování sazeb tím, že „proces dezinflace“ stále neskončil. Zdůraznil zejména dlouhodobě dynamický růst cen služeb.

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila roli v rozhodování ČNB určitě sehrál 7% meziroční nárůst nominální průměrné mzdy ve třetím čtvrtletí.

Nominální průměrná mzda ve 3. čtvrtletí stoupla na 45 412 korun

Potvrdil i slova Aleše Michla, když řekl, že „na definitivní uklidnění ve službách teprve čekáme“.

„V neposlední řadě mohla bankovní rada dospět k názoru, že před tradičním lednovým přeceněním, které obvykle udává inflační trend pro celý zbytek roku, není nutné podstupovat zbytečné riziko,“ uvedl dále.

Podle něj platí, že pokud v novém roce data výrazně nepřekvapí směrem nahoru, ČNB obnoví proces uvolňování měnové politiky již na svém únorovém zasedání.

ČNB nepřekvapila. Sazby sníží nejspíš v únoru

„Finanční trhy svým aktuálním rozhodnutím ČNB nijak nezaskočila. Tento svůj záměr dávala už několik týdnů jasně najevo,“ říká hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Je toho názoru, že ponecháním sazeb na stávajících úrovních získává ČNB čas na vyhodnocení dosavadního výrazného uvolnění měnové politiky. Rovněž tím dává šanci koruně udržet se na současné silnější úrovni.

„Inflace není stále uzavřenou kapitolou, a tak je rozhodnutí ČNB naprosto pochopitelné. Ve službách stále rostou ceny o více než pět procent a zatím není ani jisté, jak budou vypadat nové ceníky pro rok 2025,“ doplnil.

Spotřebitelské ceny stouply o 0,1 procenta. Opět zdražovaly potraviny

Podle Dufka se ČNB vrátí ke snižování sazeb, jakmile bude jasné, jak dopadla lednová inflace. Ta nejenže nastavuje do jisté míry laťku pro celý rok, ale má potenciál překvapit oběma směry, říká.

Rozhodnutí centrální banky okomentoval i ekonom Komerční banky Jaromír Gec.

„Z dat v proinflačním směru oproti listopadové prognóze ČNB překvapily hlavně mzdy. Ty rostly ve třetím čtvrtletí meziročně o sedm procent, zatímco centrální banka předpokládala 6,1 procenta,“ řekl.

Samotná inflace podle něj zhruba odpovídala očekáváním. Také ale nevyloučil, především s ohledem na v posledních měsících volatilní ceny potravin a zvýšenou dynamiku cen služeb, že v prosinci inflace stoupne meziročně nad tři procenta. Čímž se dostane mimo toleranční pásmo 2% inflačního cíle.

Výše neutrální sazby

Obdobně rozhodnutí ČNB hodnotí analytik České spořitelny Jiří Polanský. Důvody, proč ČNB nepokračovala ve snižování sazeb, vidí dva.

„Prvním je skutečnost, že sazby jsou již relativně blízko skutečné i očekávané inflaci, a není potřeba jejich trendové snižování,“ řekl.

Druhým důvodem, který s tím souvisí, je podle něj zesílení inflačních tlaků, ke kterému došlo v posledních měsících.

Ceny zemědělských výrobců v listopadu přidaly 5,5 procenta

„V listopadu dosáhla inflace 2,8 %, což se dá brát jako zvýšená hodnota, která je velmi blízko horní hranici tolerančního pásma kolem cíle. Navíc v prosinci může inflace tuto 3% hranici překonat. To zvyšuje riziko možného přelití zvýšených inflačních tlaků do příštího roku,“ vysvětluje s tím, že opatrnost ČNB dává v tomto ohledu smysl.

Celkově v příštím roce očekává trojí snížení sazeb s předpokládanou hodnotou repo sazby 3,25 procenta na konci roku 2025.

O tom, jak nejspíš bude ČNB pokračovat v příštím roce, na nedávné akci společnosti Amundi promluvil bývalý člen bankovní rady Tomáš Holub. Uvedl, že neutrální sazbu vidí na hladině tří procent. A dodal, že v reálném vyjádření zůstává nastavení měnové politiky poměrně přísné.

„V polovině příštího roku bychom se mohli dostat na úroveň neutrální sazby, na trojku se dostaneme v druhé polovině roku, v jeho závěru,“ řekl.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here