Evropský parlament letos potvrdil na dalších pět let Ursulu von der Leyenovou jako předsedkyni Evropské komise [EK]. Vzhledem k tomu, že Evropská unie zaostává, by von der Leyenová ale měla opět v čele EK minimálně překvapovat.
Ursula von der Leyenová v tajné volbě europoslanců [18.7.] získala 401 hlasů. Proti jejímu setrvání se vyslovilo 284 europoslanců, 15 se zdrželo a sedm hlasů bylo neplatných. Šéfka EK tak dalších pět let povede Evropu a bude se usmívat ze všech svých profilů na sociálních sítích „na evropský lid“. A co se týče zaostávání Evropy? I nyní slibuje to, co slibovala před pěti roky. To je, že zlepší schopnost unie konkurovat USA a Číně. Zda se jí to podaří, zkoumá bruselský list Politico v článku „Von der Leyen´s mission: Stop Europe´s slow agony of decline“.
Když přijede Američan do Evropy, obvykle navštíví historické památky v Itálii a Řecku, projde si Paříž a možná Vídeň. Kam vkročí, setkává se hlavně s historií. Když však přijede Evropan do Spojených států, ocitne se v budoucnosti.
Krátce poté, kdy si Paolo Belcastro, softwarový inženýr z Vídně, objednal v San Francisku taxi, předjel před něj černý vůz značky Jaguár. Za volantem nikdo neseděl. Obrazovka na střeše auta Belcastra a jeho přátele vybízela k nastoupení. Když se usadili, autonomní taxi se plynule včlenilo do provozu a dovezlo je na místo určení. To vše bez řidiče.
„Mohli jsme si povídat, aniž bychom se trápili tím, že nás řidič poslouchá. Ale i bez toho mě kvalita této služby opravdu překvapila. Cesta byla úžasná,“ hodnotí Belcastro.
Také si přitom ale uvědomil, jak moc jeho rodná země – Rakousko zaostává.
„Bude to dlouho trvat, než někdo v nějaké evropské zemi dostane povolení provozovat taxislužbu bez řidiče jako v případě Waymo,“ říká a dodává: „To je dost frustrující.“
Názor na to má i americký investor Michael Jackson, který žije v Paříži. Tvrdí, že se mu v Evropě žije hezky, ale pochybuje o tom, že by Evropa Spojené státy snad někdy dohnala.
„Když sledujete evropské politiky, vidíte, že nehrají na výhru. Snaží se jen držet své židle,“ vysvětluje, proč si to myslí.
Ursula von der Leyenová souhlasí
Rozdíl mezi starým a novým světem neunikl ani evropským politikům. Tvrzení, že se Evropa mění v „muzeum,“ se objevilo i ve zprávě bývalého guvernéra Evropské centrální banky [ECB] Maria Draghiho. Evropa podle něj musí být konkurenceschopnější. Jinak, jak varuje Draghi, zažije jen „pomalou agonii poklesu“.
Nedělejte si iluze, že Čína zaostává, řekl šéf společnosti Microsoft
S jeho názorem souhlasí šéfka EK Ursula von der Leyenová. I přislíbila, že její nová komise podpoří program konkurenceschopnosti unijních zemí vůči USA a Číně. Otázka ale je, zda se jí to podaří. Zvlášť, když nově zvolený prezident USA Donald Trump hodlá zavést cla na evropské zboží.
Jak ale říká nejmenovaný unijní diplomat, von der Leyenovou zhodnotí až historie: „Dařilo se jí postavit se proti Rusku? Zastavila ekonomický pokles Evropy? To ostatní už jsou jen prkotiny.“
Technologická ekonomika v Evropě a její regulace
Evropa dlouho spoléhala na silnou americkou ekonomiku a nedávné události ukázaly, že za ní silně zaostává, píše Politico. Rozdíl se podle něj stále prohlubuje s tím, jak se zdokonalují digitální technologie. Příkladem je umělá inteligence. Téměř všechny velké platformy, ale už i výrobci čipů pro AI pocházejí hlavně z USA.
EU ujíždí vlak v umělé inteligenci. A tak škrábe další miliardy na dotace
Své o tom ví i Němec Andreas Klinger. Ten se dokonce usadil v Bruselu, kde založil vlivovou firmu EU Inc. A za úkol si dal upozorňovat na to, že Evropa musí rychle změnit způsob obchodování, jinak jí hrozí zaostávání. Dříve Klinger provozoval technologický startup.
„Přitažlivost Silicon Valley roste. Když jsem se poprvé ocitl ve světě technických startupů, mí evropští kolegové, jakmile se jim podnikání rozjelo, začali uvažovat o přestěhování do USA,“ říká Klinger.
Česko se znovu propadlo v Indexu prosperity. Je 6. nejhorší v EU
„A nyní se 20letí chtějí přestěhovat do USA ještě dříve, než vědí, v čem budou podnikat,“ dodává s tím, že jeho vlivová agentura nyní pracuje na omezení regulačních zásahů na evropské startupy.
Energie a vývoj ekonomiky
Ani v jiných oborech se Evropa netěší úspěchu, píše Politico. Ve Spojených státech vzrostla ekonomika rok od pandemie o dvě procenta, zatímco v EU roste průměrně polovičním tempem. Kvůli invazi Ruska na Ukrajinu platí evropské podniky za energie dvakrát více než americké. Evropská produkce oceli je na rekordním minimu, uvedl Eurofer, asociace, která reprezentuje energeticky náročné průmyslové obory. Zatímco čerstvá zpráva Mezinárodního měnového fondu World Economic Outlook odhaduje, že americká ekonomika letos poroste o 2,8 procenta, ekonomika eurozóny má růst pouze o 0,8 procenta.
Vývoj HDP v zemích eurozóny a USA
[Zdroj: MMF, Politico]
V Německu, které platí za ekonomického tahouna EU, strmě klesá výkonnost hospodářství kvůli vysoké ceně energií v kombinaci s nečekanou konkurencí Číny, to hlavně v oblasti elektromobility. Volkswagen, synonymum německého průmyslu, nedávno oznámil plánované uzavření tří továren na domácí půdě. To je v jeho 89leté historii bezprecedentní krok. Tisíce pracovních míst se ocitlo v ohrožení i ve firmě Bosch a u výrobce autodílů Schaeffler.
Tuší von der Leyenová, jak vyvést EU z krize?
Když jde o to, jak evropské hospodářství oživit, jediné, co má von der Leyenová k dispozici, je Draghiho manuál. Bývalý šéf ECB se v něm zaměřil na zaostávání v technologiích. Jedním z hlavních důvodů, proč to v USA jde, a v Evropě nikoliv, je zvýšení produktivity v předchozích desetiletích. To se dařilo zejména díky převaze digitálních technologií.
Řešení tak podle Draghiho spočívá v modernizaci unijního finančního sektoru, aby podporoval zakládání startupů. To proto, aby si nemusely podniky chodit pro peníze do USA a neprodávaly se svým konkurentům. Navrhuje, aby technologický výzkum v EU financovaly veřejné i soukromé peníze.
Dále hovoří o tom, aby se zamezilo deindustrializaci. Draghi chce restartovat sektor energetiky. Evropští výrobci platí za energie dvakrát více než američtí, konstatuje. Rovněž by měla růst unijní konkurenční politika, která by vyprodukovala takzvané evropské šampiony, společnosti dostatečně silné na to, aby odolaly globální konkurenci. Avšak k rozpoznání limitů bruselské hospodářské politiky není nutné chodit daleko.
Vývoj předpovědí ekonomů o 5letého růstu HDP zemí eurozóny
[Zdroj: ECB, Politico]
Unijní program Chips Act byl jedním z vrcholných kousků legislativy v prvním funkčním období von der Leyenové. Tento zákon, který měl podpořit evropskou výrobu mikročipů, si vytýčil ambiciózní cíl. A sice zdvojnásobit jejich výrobu a do roku 2030 dosáhnout 20% podíl globální výroby. Do roku 2030 je ještě daleko, ale i tak dlouhodobí pozorovatelé EU mohou mít pocit déja-vu. Před deseti lety si totiž Komise stanovila stejný cíl, jen s jiným termínem, tím byl rok 2020.
Závod ve výrobě čipů navíc čelí nelítostnému protivětru. Americký výrobce mikročipů, Intel, v září ukončil záměr postavit v Německu továrnu. O měsíc později další společnost, Wolfspeed, v zemi zrušila plánovanou investici v hodnotě tří miliard eur. Trhu pak kraluje americká společnost Nvidia, která je největší výrobce čipů pro AI.
Problém spočívá jako obvykle v penězích. Bývalý šéf ECB vyzýval ke zvýšení investic tak, aby dosáhly čtyř až pěti procent unijního HDP. Tyto peníze se ovšem nepovalují na ulici. Unijní rozpočet na tento účel obvykle počítá s jedním procentem HDP.
„Musíme financovat investice, Green Deal, obranu a další,“ uvedl unijní diplomat a doplnil: „Na jiné věci peníze zatím nemáme.“
Peníze docházejí už i Evropské komisi. Omezí zastoupení ve světě
Jiní vyzývají členské země k tomu, aby si společně půjčily, jak to udělaly během pandemie. S tím však nesouhlasí Německo, kde panuje tradiční odpor vůči zadlužování. Jiné návrhy, jako použít peníze z rozpočtu zemědělství, které se na celkovém rozpočtu podílí jednou třetinou, také zřejmě neprojdou.
Rezignovat a nic nedělat. I to je řešení
Jsou tu i další náhledy na věc. Von der Leyenová a její kolegové by mohli dospět k závěru, že nemusí být nejlepší se obracet jen západním směrem k USA. Lepší příklad lze nalézt na Dálném východu, kde se Japonsko nikdy plně nezotavilo z devastující krize na trhu realit z 80. let. Z pozice technologického lídra se postupně propadávalo na periferii. HDP celá léta rostl o méně než jedno procento a reálné příjmy v zemi stagnovaly.
Analýza: Zopakuje se historie? Následuje Čína příběh Japonska?
Život v Japonsku ale pokračoval. A docela dobře. Kulturní význam Japonska od 80. let roste, nyní hlavně díky popularitě japonských příspěvků na TikToku a Instagramu. Slabý japonský jen navíc přilákal mnoho turistů. A Japonsko setrvává v čele zásadních odvětví, například v robotice.
V Evropě patří mezi země s nejrychleji rostoucí ekonomikou Španělsko. Nikoliv však díky umělé inteligenci nebo mikročipům, ale plážím a paelle. Loni v létě ho navštívil rekordní počet turistů, včetně téměř milionu Američanů.
EK chce příští rok 200 mld. eur na provoz EU. ECB varuje před dluhy
I když se v Bruselu snaží pootočit kolem unijní ekonomiky, Evropané jsou podle bruselského listu docela spokojení s tím, co jim jde nejlépe. A to je odpočívat, zhluboka dýchat a radovat se z toho, co mají.
Michal Achremenko
Volba von Layenové byla z těch špatných možností ta jasně nejhorší. Vedení Evropy pod Green Dealovou ideologií, která není nic jiného než na zeleno natřený komunismus, je nejlepší cesta do pekel. Ostatně jeho bránu už vidíme. Vzývaný Graghiho scénář nás nikam neposune, protože sice popsal problémy, ale špatně vyhodnotil řešení- soustavné zadlužování, ale především neodhalil podstatu problému, kterým je právě ideologie Green Dealu. Neustále se zdůrazňuje, jak se dekarbonizací posuneme v technologiích a jak zastavíme klimatickou změnu. Nic není dále od pravdy a jenom ukazuje aroganci představitelů EU, kteří si neumí přiznat, že zavedli ekonomiku celé Evropy do slepé uličky.
Neobávejte se, to skončí. Obrovské škody zatáhneme stejně jako po komouších rudých, u zelených tomu nebude jinak, ale dlouho to trvat nebude. Nebesa (spíše voliči) při nás nestála při volbě do europarlamentu, ale při volbě za oceánem ano. Doník pojede tvrdě po penězích, to znamená odebírat více poněkud dražšího amerického plynu, tomuto požadavku se vyhoví, což bude jistý finanční zářez a pak pojede po plnění zbrojních závazků. A rozhodně ne takových, jaké si naplánovala současná fialová vláda, že do nich zahrnula i to, co s nimi přímo nesouvisí, jen okrajově. Ty budou vyhozeny. Takže další finanční zářez. S tím nic neudělá ani Babiš, tak se bude soustředit na drsný výběr daní. To už máme tři zářezy. Energie moc nezlevní, musí se navíc dostavět spolehlivé zdroje a na ně musí přispět spotřebitel. Pak budou potřeba gigantické peníze na armádu a k tomu všemu se tvrdě pojede po obvyklém chcete to bez dokladu paní? Takže další zdražení služeb pro obyvatelstvo. Nemluvě o propouštění, které je již za dveřmi a když bude mít jedinec stěstí, tak spíše za stávající mzdu jako loni. Anebo za vyšší, ale dělat za dva.
Peníze se budou muset odebírat buď GD a když ne, tak obyvatelstvu. No a tím si toho, že se to zelené šílenství dotýká skutečně každého, nejen texu na obrazovce, nebo novinářů, potažmo písmenek na novinovém papíře, všimou skutečně všichni. A teprve pak se kormidlo může začít otáčet opět do správného směru. Ale nespravedlivé to vůči obyvatelstvu rozhodně není. Volby byly svobodné a komu to voliči hodili, ten tam je. A ti, kteří to viděli už od začátku a podle toho volili, tak se musí smířit s tím, že když nejsou na světě sami, musí počkat, až většina přes svoji životní úroveň prozře.
Rodilá Belgičanka delejnová neměla nikdy být v politice. Jako ministrantka války v Německu zničila co se dalo. Tak jak bývá zvykem u demokratů, umíš-li h… tak tě povýšíme. Nyní ničí Evropu, taky se není co divit, její manžel je aristokrat, potomek člena NSDAP
Všechno naprosto špatně…
Nechápu, kdo ji ještě po tom, co předvádí, můże ještě volit.
Ta ženská by měla zbytek života dožít v kriminále o chlebu a vodě. Co ta stačila napáchat je už nenapravitelné,
Co teprve důstojnice Stasi Merkel ? S Merkel i s její smečkou pochopů od Stasi začala pohroma pro Německo i Evropu.
Politička U. Leynová by prospěla Evropě nejvíc,kdyby se přemístila do Ohňové země v Jižní Americe a tam držela bobříka mlčení.Třeba s plným platem.Pod jejím vedením se z civilizačního pupku světa stává přehumanizovaný skanzen,ekonomicky stále upadající.,Navíc multikulturní ring,kde již nyní začíná mít navrch militantní,agresivní doktrína,naprosto cizí původním kořenům evropské prosperity.Je naivní mít za to,že si ryzí Evropané nechají vše líbit donekonečna.