Podmínky v českém průmyslu se v prosinci opět zhoršily, nyní nejrychleji za pět měsíců. Oslabení sektoru trvá nepřetržitě od června 2022. Index nákupních manažerů [PMI] v prosinci klesl na 44,8 bodu z listopadových 46 bodů.
Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru. O prosincovém vývoji v průmyslu informuje společnost S&P Global.
„Propad výroby je prudší a nové zakázky dál klesají. Cenové tlaky opět zmírňují. Pokles zaměstnanosti zrychluje, a to i přes posílení důvěry ve výhledech,“ uvádí S&P Global.
Dále podle ní přetrvávaly problémy v dodavatelských řetězcích, protože dodávky materiálů, po kterých byla poptávka, se zpožďovaly vzhledem k nedostatkům u prodejců. Obecný útlum poptávky ovšem znamenal snížení tlaku na ceny.
Ceny vstupů ve zpracovatelském průmyslu loni v prosinci rostly jedenáctý měsíc za sebou. Inflaci podle účastníků průzkumu poháněly hlavně vyšší ceny potravin a dopravy. Tempo růstu nákladů v obecné rovině přesto zvolnilo druhý měsíc v řadě na nejpomalejší od května. Zmírnění tlaku na výdaje přimělo firmy k zredukování prodejních cen, popisuje průzkum globální společnosti.
Vývoj českého průmyslu na konci roku 2024
„Český index PMI v prosinci zaostal za tržním i našim očekáváním, když poklesl z listopadových 46 bodů na 44,8 bodu,“ komentovala aktuální výsledky ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.
České výrobce podle ní tíží především slabé ekonomické výhledy, nižší objem nových zakázek a náročné podmínky v automobilovém sektoru.
„Klesal objem jak nových domácích zakázek, tak i těch zahraničních. Ty trpěly zejména v důsledku nižší poptávky ze strany německých odběratelů. Výrobci reagovali na situaci dalším zredukováním objemů výroby, jehož tempo bylo nejvýraznější za posledních pět měsíců,“ dodala s tím, že zaměstnanost v průmyslu klesla nejsilněji od září.
EY: Nastartovat český průmysl i ekonomiku není raketová věda
S ohledem na vývoj u našich hlavních obchodních partnerů by neměl být výsledek prosincového PMI v českém průmyslu nijak překvapivý, uvedl hlavní ekonom Creditas Banky Petr Dufek.
„PMI tak poklesl z předchozích 46 na 44,8 bodů a jen kopíroval vývoj v Německu,“ doplnil s tím, že situace se negativně promítá v investicích firem.
Co se týče vývoje tuzemského průmyslu, pak říká, že jeho výsledky loni celková čísla z ekonomiky nadlepšovaly, ale v závěru roku již bylo vidět, že i úspěšnější část průmyslu docela ztrácí.
„Do nového roku vstupuje průmysl v nelehké pozici a těžko od něj můžeme v první polovině roku očekávat nějaké velké pozitivní překvapení,“ dodal Dufek.
Průmyslově zaměřené firmy nemají pro koho vyrábět
Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila je prosincový index nákupních manažerů z tuzemského zpracovatelského sektoru „další zklamání“. Dosáhl totiž nejnižší úrovně od letošního července.
„Aktuální výsledky malují nehezký obrázek stavu, ve kterém se český průmyslový sektor nachází, a bohužel se zdaleka nejedná o ojedinělý signál. Naopak, tyto informace věrně zapadají do mozaiky nepříznivých informací, které z průmyslu přicházejí po delší dobu,“ řekl Hradil.
Nálada ve zpracovatelském průmyslu se v prosinci dál zhoršila
Podle něj již samotná skutečnost, že index nákupních manažerů zůstává v pásmu ochlazování déle než dva a půl roku naznačuje, že průmyslový sektor prochází skutečně problematickým obdobím.
„Průmysloví výrobci momentálně prostě a jednoduše nemají pro koho vyrábět. Oživení domácí spotřebitelské poptávky sice probíhá, nicméně nedokáže převážit negativní efekt slabého odbytu na klíčových zahraničních trzích, speciálně pak v Německu,“ uzavřel Hradil.
Trochu to nesouzní s tím, čím nás krmil prezident a premiér ve vánočních a novoročních projevech. Jestli to nebude tím, že jsou průmyslníci „nedostatečně optimističtí“, nebo nepatří mezi prodavače strachu. Další možnost je, že se jich nikdo z hradních nebo vládních „optimistů“ neptal.