V Evropě zdražil zemní plyn. Referenční nizozemský TTF kontrakt vzrostl včera [2.1.] o dvě procenta na 49,86 eur [cca 1 255 Kč] za megawatthodinu. Za zdražením stojí ukončení ukrajinského tranzitu ruského plynu do Evropy.
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh včera ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility [TTF] v Nizozemsku s dodáním v únoru vystoupala až na 50,85 eura [cca 1 280 Kč] za megawatthodinu [MWh]. Dostala se tak nejvýše od října 2023. Cena v TTF je určující pro ceny v Evropě.
„Cena plynu měla v prosinci tendenci k růstu. Na jeho počátku hrálo hlavní roli relativně chladné počasí. Vyšší poptávka znamenala rychlé odčerpávání zásob. Před Vánocemi se už začalo spekulovat o realitě konce dodávek ruského plynu přes Ukrajinu a ceny vystoupaly až nad €50/MWh, kde se pohybovaly naposledy před rokem,“ uvedl pro FinTag hlavní analytik XTB Jiří Tyleček.
„Na počátku 2025 se ceny plynu drží kolem 50 euro. Kromě konce dodávek přes Ukrajinu hraje hlavní roli vysokých cen chladné počasí, které se předpovídá na další týdny a roli má také odstávka norského LNG exportního terminálu kvůli technickým problémům,“ doplnil.
Podle něj k určitému zdražení plynu už došlo.
„Nemůžeme si lhát do kapsy, že se konec dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do cen nepromítne. Nečekám však vyšší zdražení než v řádu jednotek procent,“ upřesnil.
Z větší části by se pak dle něj mohlo jednat pouze o dočasnou záležitost, než se přizpůsobí lokální toky LNG. Důležitějším faktorem cenového vývoje plynu bude ale hlavně další průběh zimy.
Ukončení tranzitu pro ruský plyn
Avšak za aktuálním zdražením zemního plynu stojí konec dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, která umožňovala tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. Nadcházející chladná vlna v Evropě navíc zvýšila poptávku, a tím i tlak na růst cen. Podobná situace panuje v USA, kde kvůli chladnému počasí roste cena zkapalněného plynu LNG.
„Ukončení ruských dodávek plynu přes Ukrajinu má významné dopady na země, jako je Slovensko a Maďarsko, které na tomto tranzitním kanálu historicky závisely. Slovensko čelí výrazným výzvám vzhledem ke své závislosti na těchto dodávkách. Maďarsko však bude nadále dostávat ruský plyn prostřednictvím plynovodu TurkStream, což zmírňuje některé potenciální dopady,“ shrnuje situaci Jiří Tyleček.
K zemím, kterých se ukončení tranzitu dotkne, patří také Rakousko, které rovněž dlouhodobě odebírá ruský plyn. Neprodloužením smlouvy mezi Ukrajinou a Ruskem o tranzitu ruského plynu letos končí situace, kdy Evropa uvalovala sankce na Rusko, aby ho finančně oslabila, ale současně mu platila za ruský plyn, ale i ropu a ropné produkty, které odebírala přes Ukrajinu. A i ta na tomto obchodu finančně profitovala prostřednictvím tranzitních poplatků. Ty ostatně inkasuje i při tranzitu ropy a ropných produktů z Ruska. A také je za poslední tři roky, během války na Ukrajině, několikrát navýšila.
Cena LNG půjde ještě nahoru
„V Evropě přináší konec dohody mezi Ruskem a Ukrajinou nejistoty ohledně dodavatelských tras a energetické bezpečnosti, což pravděpodobně způsobí volatilitu cen,“ říká dále pro FinTag Jiří Tyleček.
K zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu analytik Mezinárodní energetické agentury [IEA] Greg Molnar říká, že pro EU tento krok nepředstavuje bezprostřední riziko pro bezpečnost dodávek, ale ztěžuje situaci na trhu. A zvyšuje požadavky EU na dovoz zkapalněného zemního plynu [LNG]. EU podle něj musí nahradit ztrátu asi 15 miliard metrů krychlových plynu přepravovaného potrubím, uvedl s tím, že to se promítne do ceny LNG.
EU zasadila další ránu Putinovi, říká. Obchod s ruským LNG ale nezakázala
Naopak ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento týden ve svém příspěvku na síti Telegram napsal, že doufá, že zvýšené dodávky plynu do Evropy z USA a od dalších producentů zajistí příznivější ceny.
Aktuální vývoj cen v Evropě a Americe ale ukazuje na opačný trend. Výkonný ředitel Haitong International Securities Scott Darling pro agenturu Bloomberg uvedl, že ukončení tranzitu ruského plynu do Evropy dále zvýší napětí na trhu s LNG.
„Myslíme si, že tento rok, a možná i příští rok, bude napjatý. Nabídka, zejména LNG, je omezená a v tomto a příštím roce vidíme větší riziko růstu spotových cen LNG,“ dodal.
Ruský plyn teče do Česka a přes Francii, Belgii a Španělsko do EU
Ceny LNG přitom rostou už nyní. K 2. lednu 2025 vzrostly ceny americké futures na zemní plyn o necelé dvě procenta. Tento růst analytici přičítají předpovědím chladnějších než obvyklých teplot v lednu. Což zvyšuje poptávku a snižuje úroveň skladování. Do ceny ale promluví i vyšší poptávka z Evropy.
Tři roky proudil ruský plyn přes Ukrajinu do Evropy
Dodávky ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu proudily i poslední tři roky, to navzdory trvající válce. Ruská plynárenská společnost Gazprom je od nového roku zastavila, protože Ukrajina odmítla obnovit tranzitní dohodu. Dohodu spolu s Ukrajinou dlouhodobě odmítala i Evropská unie.
„Trh s ukončením tranzitu zřejmě ještě plně nepočítal, protože naděje na nějakou formu pokračování dohody zůstávala,“ vysvětluje aktuální zvýšení cen zemního plynu analytik LSEG Ulrich Weber.
Zástupci Evropské komise už ale jasně uvedli, že „zastavení dodávek přes Ukrajinu je situace, která se očekávala“ a „EU je na ni připravená“. Podle nich je plynárenská infrastruktura v sedmadvacítce natolik flexibilní, aby plyn pro střední a východní Evropu odjinud než z Ruska dovedla EU alternativními cestami.
Naopak před „drastickými dopady“ zastavení tranzitu plynu dlouhodobě varuje slovenský premiér Robert Fico. Podle zdrojů ČTK by se měla příští týden v úterý konat schůzka zástupců Slovenska, Evropské komise a Ukrajiny. Jednat se jistě bude i o finančních ztrátách, které přinese ukončení tranzitu ruského plynu. V případě Slovenska jde také o tranzitní poplatky.
Slovensko se na výpadek ruského plynu připravilo
Na druhé straně slovenské ministerstvo hospodářství již dříve ujistilo, že Slovensko je na zastavení tranzitu plynu přes Ukrajinu připravené.
„O tranzitu plynu přes území Ukrajiny jsme dlouhodobě jednali i na společných zasedáních slovenské a ukrajinské vlády, stejně tak proběhla i jednání s ruskou stranou. Existuje několik alternativ, o kterých jsme jednali. Ukrajina se však rozhodla učinit jednostranný krok, který poškodí i Slovensko,“ uvedlo ve svém prohlášení slovenské ministerstvo.
„Zároveň chci všechny lidi i firmy na Slovensku ujistit, že jsme na tento scénář připraveni a aktuálně na Slovensku nehrozí nedostatek plynu,“ uvedla místopředsedkyně slovenské vlády a ministryně hospodářství Denisa Saková.
Slovensko je podle ní na zastavení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu technicky dobře připravené. Slovenský plynárenský průmysl má podle Sakové v podzemních zásobnících uskladněno o 20 procent více plynu než před rokem.
–DNA/ČTK–