Tuzemská průmyslová produkce loni v listopadu meziročně reálně klesla o 2,7 procenta. Meziměsíčně byla nižší o 1,5 procenta. Uvedl to Český statistický úřad [ČSÚ]. Za poklesem stojí útlum v automobilovém průmyslu.
Průmyslová produkce v listopadu zaznamenala již třetí meziměsíční pokles v řadě. Meziměsíční snížení produkce vykázala většina odvětví. Podle Radka Matějky z ČSÚ k listopadovému propadu ale nejvíc přispěla výroba motorových vozidel.
„Zejména to byla výroba jejich dílů a dále navazující obor výroba pryžových a plastových výrobků, tedy například výroba pneumatik,“ doplnil ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Matějka.
V listopadu podle něj dále pokračoval dlouhodobý pokles výroby strojů a zařízení. Kladným směrem naopak působila výroba, v níž se projevily mimořádné zakázky a zvýšená předvánoční aktivita.
Překvapivě silná míra kontrakce
„Slabý listopadový výkon potvrzuje pokračující trápení domácího průmyslu. Míra kontrakce byla ovšem překvapivě silná. Celkově průmyslová výroba v loňském závěrečném čtvrtletí směřuje k citelnému snížení proti tomu třetímu, kdy mezičtvrtletně stagnovala,“ komentuje čerstvé výsledky analytik Komerční banky Kevin Tran Nguyen.
V listopadu výroba aut – včetně dílů – meziměsíčně klesla o 7,8 procenta. Trval i negativní trend ve strojírenství. Tam došlo k meziměsíčnímu propadu aktivity bezmála o procento.
„Současný vývoj v domácím průmyslu nevybízí k přílišnému optimismu ohledně růstových vyhlídek české ekonomiky,“ dodává Tran Nguyen a upozorňuje na problémy německého průmyslu a obavy plynoucí z hrozby zavedení nebo zvýšení cel na evropské produkty.
Zahraniční obchod drží automobilky. Avšak i jejich výkon klesá
Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila příliš povzbudivě nevyznívá ani statistika nových zakázek, které v listopadu taktéž meziměsíčně klesly. To potřetí za sebou. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 1,5 procenta.
„Chladná zůstává hlavně poptávka ze zahraničí, zatímco ta domácí se drží alespoň na stávající úrovni,“ říká Hradil.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v listopadu 2024 ve sledovaných odvětvích meziročně klesla o 1,4 procenta. Zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 3,1 procenta, převážil vliv zakázek ze zahraničí, které byly meziročně nižší o 3,8 procenta.
„K poklesu hodnoty nových průmyslových zakázek nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, tento výsledek byl však zčásti ovlivněn vyšší srovnávací základnou,“ uvedla Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Problémy jsou i v automobilovém průmyslu
„Celkové výsledky průmyslu loni dlouhou dobu vylepšovaly automobilky, ale jak ukazuje finále roku, už ani tam není prostor k dalšímu růstu. Plány elektromobility narazily bez dodatečných finančních stimulů na straně poptávky na realitu všedního dne, respektive na preference zákazníků,“ komentuje vývoj zakázek hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Méně zakázek přibylo také podnikům ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství. A o desetinu meziročně klesla hodnota nových zakázek ve výrobě strojů a zařízení.
Scholz žádá Evropskou komisi, aby zrušila dodatečná cla na čínská auta
Problémy v průmyslu tlačí na firmy. To se projevuje mimo jiné propouštěním zaměstnanců. Nezaměstnanost v Česku v prosinci vzrostla na 4,1 procenta z listopadových 3,9 procenta. Meziroční pokles zaměstnanosti v průmyslu je 2%.
Na otázku, zda a kdy lze čekat oživení průmyslu, Petr Dufek říká: „Vzhledem k situaci u našeho hlavního obchodního partnera – Německa – to vypadá, že lepší časy může tuzemský průmysl začít zažívat nejdříve ve druhé polovině roku. Je otázkou, jak s vysokými cenami energií dokáže konkurovat na mezinárodních trzích“.
Drahé energie je problém nekonkurenceschopnosti:
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/otto-danek-exporteri-premier-fiala-dopis-ekonomicka-katastrofa.A230924_103604_ekonomika_vov
Článek: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ceny-energie-dodavatele-odberatele-energeticka-krize-eru-ocelarska-unie-svaz-podnikatelu-ve-stavebni.A231122_145508_ekonomika_hyk
„„Nemohu konkurovat polským firmám, které dotuje stát.“ Českým sklárnám kvůli energodrahotě hrozí kolaps“
https://www.lidovky.cz/byznys/sklarny-sklarna-kvetna-moravia-agc-teplice-drahy-plyn-elektrina-sklari-energodrahota.A220902_110520_ln_ekonomika_vag
Vláda tradičních stran ODS, STAN atd. nebojovala v Bruselu za snížení cen emisních povolenek, které tento průmysl dále znevýhodní oproti konkurenci z Asie. Navíc kvůli neschopnosti nedokázali řešit vysoké ceny energií, které byly a jsou v ČR jedny z nejvyšších. Energie jsou v průmyslu zásadní a i proto je nekonkurenceschopný.