Po Francii a Slovensku má horší rating už i Rakousko

238
rakousko
Ilustrační foto: KTM

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zhoršila výhled úvěrové spolehlivosti Rakouska ze stabilního na negativní. Hodnocení ponechala beze změny na stupni AA+. Rakousko si zhoršený výhled vysloužilo kvůli politické nestabilitě.

Od loňského září, kdy se v Rakousku uskutečnily parlamentní volby, v zemi není vláda. Všechny dosavadní pokusy o její sestavení zklamaly. Nyní rakouský prezident Alexander Van der Bellen pověřil sestavením vlády šéfa rakouské pravicové Svobodné strany Rakouska [FPÖ] Herberta Kickla. Ten má reálnou šanci stát se novým rakouským kancléřem, protože se mu podařilo přivést k jednacímu stolu lidovce [ÖVP]. Ve volbách FPÖ získala 29,2 procenta, ÖVP 26,48 procenta. Třetí skončili opoziční sociální demokraté [SPÖ] se ziskem 21,05 procenta.

Avšak to, že země stále nemá vládu, se podle agentury Fitch negativně promítá do řízení státních financí. Politická nejistota po parlamentních volbách v roce 2024 komplikuje tvorbu fiskální a hospodářské politiky, uvádí Fitch ve své zprávě.

„Podle nás je nyní méně pravděpodobné, že se úřadům podaří ve střednědobém horizontu přiblížit se úrovním před pandemií a dostat státní dluh vůči hrubému domácímu produktu zpět na stabilně klesající trend,“ shrnuje Fitch výsledek současného dění.

Přišel Kicklův čas? V Rakousku padly „všechny pomyslné hranice“

Pokud nedojde k ozdravění veřejných financí, uvádí Fitch, roční deficity státního rozpočtu zůstanou ve střednědobém horizontu nad 2,5 procenta hrubého domácího produktu [HDP]. A to značí, že veřejný dluh Rakouska vůči HDP stoupne do roku 2028 k 85 procentům. Loňský deficit státního rozpočtu vůči HDP Fitch odhadla na 3,7 procenta. Cíl rakouských představitelů ale byl 2,9 procenta.

„Bez fiskální konsolidace předpokládáme, že schodek se letos dále zhorší na 4,0 procenta HDP,“ konstatuje zpráva agentury.

Rakousko mezi rozpočtovými hříšníky EU

Agentura Fitch dále upozorňuje, že Rakousko má do poloviny ledna předložit Evropské komisi [EK] věrohodná opatření s cílem, jak letos sníží schodek státního rozpočtu pod tři procenta. Pokud tak neučiní, dostane se mezi země, s nimiž EK řeší nadměrné zadlužení. Již v polovině loňského roku Komise uvažovala o zahájení disciplinárního řízení kvůli vysokým schodkům s Belgií, Francií, Itálií, Maďarskem, Maltou, Polskem a se Slovenskem.

Moody’s snížila rating Slovenska i Francie. Důvody jsou podobné

Fitch dále uvádí, že vzhledem ke slabému výkonu evropské ekonomiky Rakousko zřejmě nečekají vysoké příjmy do státního rozpočtu. A ze stejného důvodu agentura nekalkuluje s tím, že by vláda, která vzejde z loňských voleb, přišla s radikální reformou výdajů a příjmů.

„Již tedy neočekáváme, že veřejný dluh země do konce roku 2026 klesne na 75,9 procenta HDP, jak se o tom mluvilo ještě loni v červenci, ale očekáváme, že dluh do konce roku 2026 vzroste na 83,3 procenta,“ stojí v její zprávě.

Rakousko dál odebírá ruský plyn. A dál ho i odebírat chce

Agentura se vyjadřuje i k aktuální energetické politice země, která dlouhodobě odebírala ruský plyn. OMV loni v prosinci ukončila smlouvu o odběru ruským plynárenským Gazpromem. Ruský plyn v minulých letech pokrýval dvě třetiny celkové rakouské spotřeby plynu. Rovněž letos došlo k ukončení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu.

„Navzdory zastavení dodávek z Ruska a historicky vysoké závislosti Rakouska na ruském plynu jsou cenové šoky nepravděpodobné. Země podnikla kroky k diverzifikaci svých zdrojů plynu ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. Její velké zásobníky plynu jsou dostatečně naplněny,“ uvádí agentura.

Jak si stojí Rakousko ekonomicky

Agentura Fitch dále konstatuje, že rakouská ekonomika loni klesla o 0,9 procenta. Exportně orientované firmy se podle ní potýkají s vysokými náklady na energie a růstem mezd. Což dokládají jejich klesající marže.

„Výhled pro rakouskou ekonomiku zůstává utlumený. Prognózujeme slabý růst HDP na rok 2025 o 0,8 procenta. […] Výraznější oživení se očekává až v roce 2026. Předpokládáme, že růst reálného HDP zrychlí na 1,2 procenta,“ uvádí Fitch.

V zemi několik měsíců za sebou roste nepatrně inflace. Zatímco loni v září činila 1,8 procenta, na konci roku, v prosinci, stoupla na 2,1 procenta. Míra nezaměstnanosti se pohybuje na úrovni pěti procent.

Jen Antikickl, Antibabiš, Antifico, Antitrump nestačí, říká poslankyně

Rakouská ekonomika loni a předloni [-0,8 %] vykázala pokles dva roky po sobě poprvé od roku 1950. Podobně jako v Česku je i rakouské hospodářství do velké míry závislé na automobilovém průmyslu. Problémy ale řeší i další významné sektory rakouské ekonomiky. Řadí se k nim primárně stavebnictví, výroba oceli či cementu. Rakousko doplácí i na slabou poptávku ze zahraničí. Avšak zemi nyní dohání, podobně jako je tomu ve Francii nebo Německu, politická nestabilita.

„Vleklé sestavování vlády a politická roztříštěnost brání realizaci výrazných rozpočtových škrtů a komplikuje snahy o podporu ekonomiky,“ konstatuje agentura Fitch ve své zprávě.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here