Spotřebitelské ceny v Česku v prosinci meziročně stouply o tři procenta. Inflace tak zrychlila z listopadových 2,8 procenta. Meziměsíčně ceny loni v prosinci klesly o 0,3 procenta. Průměrná míra inflace za rok 2024 byla 2,4 procenta.
Údaje zveřejnil Český statistický úřad [ČSÚ]. Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek komentuje aktuální data následovně: „I když prosincová inflace dopadla lépe, než se čekalo, spotřebitelé jistě nezapomněli, jak rychle rostly ceny v posledních letech. Za tři roky to bylo o více než 27 procent, od prosince 2019 pak dokonce o téměř 39 procent.“
Průměrná míra inflace za rok 2024 činila 2,4 procenta. Ceny zboží úhrnem v roce 2024 vzrostly o 0,9 procenta a ceny služeb o 5,1 procenta.
„Stále dražší je bydlení včetně nájemného, avšak do inflace se začínají pomalu propisovat i rostoucí ceny bytů. A to je faktor, s nímž bude třeba počítat i pro letošní rok. Těžko totiž čekat, že by byty na trhu začaly letos zázračně zlevňovat,“ říká Dufek.
Podle něj letos inflace nejspíš velmi rychle poklesne z tříprocentní hranice. Velkou neznámou ale zůstávají nadále ceny energií, které i loni inflaci významně přiživovaly.
„Je otázkou, jak či zda vůbec se nedávný pokles fixací cen plynu i silové ceny elektřiny do inflace propíše, když poplatky s energiemi spojené jdou nahoru,“ doplnil Dufek a upozornil, že rizikovým faktorem zůstávají i další služby.
„Příkladem budiž restaurace a hotely, kde ceny rostou stále téměř o sedm procent. Za poslední tři roky se právě tyto ceny v ubytování a stravování zvýšily více než o 45 procent. Za posledních pět let pak dokonce téměř o 63 procent,“ dodal.
Inflace v prosinci 2024
Oproti listopadu spotřebitelské ceny v prosinci v průměru mírně klesly. Zasloužily se o to některé potraviny a před svátky narychlo a také nakrátko zlevněný alkohol. Nicméně meziroční srovnání nabízí růst cen o tři procenta. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,7 procenta a ceny služeb o pět procent. K meziročnímu cenovému růstu došlo zejména u potravin a nealkoholických nápojů. Zdražily kupříkladu:
- Vejce: +36,3 %.
- Oleje a tuky: +16,9 %.
- Čokolády a čokoládové výrobky: +28,0 %.
- Nealkoholické nápoje: +5,9 %.
Vývoj v dopravě ovlivnily především nižší ceny pohonných hmot a olejů. Ty byly v prosinci meziročně nižší o 2,6 procenta. V listopadu činil jejich pokles 7,6 procenta. Naopak dál rostly kupříkladu ceny:
- Nájemné z bytu: +6,2 %.
- Vodné: +10,9 %.
- Stočné: +13,4 %.
- Elektřina: +8,0 %.
- Teplo a teplá voda: +8,5 %.
- Zemní plyn: -5,5 %.
Loni v prosinci byl vyšší ceny stravovacích služeb o 6,4 procenta a u ubytovacích služeb o devět procent. Ceny potravin a nealkoholické nápoje meziročně vzrostly o 1,7 procenta. U rekreace a kultury se zvýšily ceny dovolených s komplexními službami o 4,9 procenta.
Inflace v lednu 2025
„Inflace vzrostla, přesto potěšila,“ komentuje inflaci za prosinec hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil. Zvýšení meziroční inflace v prosinci dává do spojitosti s efektem srovnávací základny.
„To, když v prosinci roku 2023 došlo k velmi výrazné meziměsíční deflaci, což tehdy souviselo s marketingovou strategií obchodníků s potravinami. Ti lákali zákazníky na ´předčasné´ snížení daně z přidané hodnoty dříve, než ve skutečnosti začalo platit. Zároveň tehdy velmi výrazně zlevňovaly pohonné hmoty,“ vysvětluje.
V letošním prosinci podle něj stačilo, aby se podobné mimořádnosti nezopakovaly ve stejné míře. A to poslalo meziroční inflaci výše.
„Neděláme si iluze, že by meziměsíční deflace měla pokračovat i v lednu 2025, kdy naopak dojde k tradičnímu přecenění směrem nahoru. Existuje podle nás ovšem slušná šance, že by první letošní inflační data měla začínat dvojkou, byť téměř jistě zůstaneme v horní polovině tolerančního pásma České národní banky,“ doplnil k lednové inflaci Hradil.