Investiční gramotnost v ČR klesla. Ještě víc propadla na Slovensku

75
investicni_gramotnost
Foto: Pixabay.com

Investiční gramotnost v České republice loni klesla a vrátila se na úroveň roku 2022. Zhoršení se týká všech regionů s výjimkou Prahy i demografických skupin. Vůbec nejvyšší propad vykázala skupina lidí ve věku 18 až 26 let.

Vyplývá to z aktuálního pravidelného průzkumu společnosti Portu. Podle něj vykazuje Praha stále nejvyšší míru investiční gramotnosti. V metropoli úroveň gramotnosti loni dokonce vzrostla [129,6 bodu]. Na opačném konci žebříčku už je ale Královéhradecký kraj [93,4 bodu]. Následují ho Ústecký [94,9 bodu] a Olomoucký kraj [95,3 bodu].

„Regionální rozdíly v investiční gramotnosti v České republice jsou příkladem toho, jak socioekonomické faktory ovlivňují úroveň finančních závislostí,“ říká k průzkumu člen Národní ekonomické rady vlády [NERV] Dominik Stroukal.

Nejvyšší investiční gramotnost mají lidé s vysokoškolským vzděláním a obyvatelé měst s více než 100 tisíci obyvateli. Obě tyto skupiny zaznamenaly meziroční nárůst investičních znalostí. Naopak lidé z menších měst a s nižším vzděláním si pohoršili. To ukazuje na rozevírání nůžek u těchto dvou skupin, jak ostatně dokládají i výsledky Indexu investiční gramotnosti.

  • Vysokoškolsky vzdělaní lidé: 143,6 bodu
  • Lidé se základním vzděláním: 77,5 bodu

Nejvyšší investiční gramotnost v Praze vysvětluje Stroukal koncentrací vysokoškolsky vzdělaných lidí, vyššími příjmy, ale i dostupností kvalitního vzdělání.

„Naopak regiony s nižšími průměrnými příjmy a méně kvalitním vzděláním zůstávají na chvostu. Index výmluvně ukazuje, jak důležité je se regionálním rozdílům věnovat,“ říká s tím, že on sám pochází z Ústeckého kraje, kde je druhá nejvyšší investiční „negramotnost“.

Investiční gramotnost souvisí i s výší příjmu. Lidé s měsíčním příjmem do 15 tisíc korun dosáhli průměru 91,3 bodu, zatímco ti s příjmem nad 100 tisíc korun dosáhli 187,9 bodu. Jako problém se ukázalo, že investiční gramotnost klesla u nejmladší sledované skupiny ve věku 18 až 26 let.

Situace v nedalekém Slovensku

Stejný průzkum, z něhož vychází Index investiční gramotnosti, jeho autoři realizovali i na Slovensku. Tam klesla investiční gramotnost druhý rok za sebou. Loni tam index dosáhl hodnoty 92,7 bodu. V Česku činil 106,7 bodu. Hlavní ekonom banky Trinity Bank Lukáš Kovanda má pro tento rozdíl jednoznačné vysvětlení.

„Čisté bohatství průměrného Čecha vzrostlo mezi lety 2013 až 2023 z 246 tisíc korun na 766 tisíc korun. Za stejnou dobu vzrostlo čisté bohatství průměrného Slováka v nominálním vyjádření v přepočtu ze 128 tisíc korun na 220 tisíc korun,“ říká Kovanda.

Robert Fico dál prosazuje nákup ruského plynu přes Ukrajinu

Podle něj tak platí, že průměrný Čech je dnes 3,5krát bohatší než průměrný Slovák. To, když hrubě sečetl movitý a nemovitý majetek a odečetl dluhy. Upozorňuje dále, že v roce 2013 byl průměrný Čech než průměrný Slovák bohatší ani ne dvakrát.

„S daleko rychlejším růstem bohatství se Češi musí přirozeně více než Slováci starat o to, jak své volné prostředky investovat a zhodnotit. A také mají více majetku, který vůbec mohou zhodnocovat. Proto je přirozené, že více rozvíjejí svoji investiční gramotnost,“ vysvětluje souvislosti.

„V jistém smyslu prostě musí. Pokud tedy nechtějí o svůj získaný majetek přijít, pokud ho nechtějí neproduktivně nechávat ležet ladem,“ dodává.

Investiční gramotnost: Výhled na zlepšení

„Když nebudeme chytří, jako my Češi, nebudeme vědět, s jakými riziky počítat, nebudeme se starat o své peníze, tak to bude špatný,“ říká zakladatel Portu Radim Krejčí.

Zmínil, jak to chodí na českých školách, kde podle něj ekonomika, finanční trhy a nauka o financích nejsou prioritou učitelů. S tím souhlasí investiční podcaster Vojta Žižka. Ten ale i dodává, že informací o financích a investování je všude dost.

„Mladí lidé mohou jít na YouTube a najdou tam všechny informace, které potřebují,“ uvedl.

A já chci být jako Rašín, řekl guvernér ČNB Aleš Michl

Podobně to vidí Lukáš Kovanda, který tvrdí, že za posledních několik dekád nové technologie zprostředkovaly informace o investování a i samotné investování více lidem než kdykoli předtím.

„Nám se o takových možnostech, jaké se v přístupu k investování nabízejí dnes, ani nezdálo,“ řekl, ale i dodal: „Mladí lidé o tom často ale nevědí. A musí jim to říci rodiče, nebo nějaká nauka na školách.“

K finanční gramotnosti dětí v USA nabádají i příslušné úřady

V Česku podle výkonné ředitelky Asociace pro kapitálový trh ČR Jany Brodani aktuálně investuje 1,9 milionu lidí. Většina z nich investuje pravidelně po menších částkách. Podle ní navíc počet investorů v čase znatelně roste. A tak navzdory propadu Indexu investiční gramotnosti zůstává docela pozitivní.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here