Investiční gramotnost v České republice loni klesla a vrátila se na úroveň roku 2022. Zhoršení se týká všech regionů s výjimkou Prahy i demografických skupin. Vůbec nejvyšší propad vykázala skupina lidí ve věku 18 až 26 let.
Vyplývá to z aktuálního pravidelného průzkumu společnosti Portu. Podle něj vykazuje Praha stále nejvyšší míru investiční gramotnosti. V metropoli úroveň gramotnosti loni dokonce vzrostla [129,6 bodu]. Na opačném konci žebříčku už je ale Královéhradecký kraj [93,4 bodu]. Následují ho Ústecký [94,9 bodu] a Olomoucký kraj [95,3 bodu].
„Regionální rozdíly v investiční gramotnosti v České republice jsou příkladem toho, jak socioekonomické faktory ovlivňují úroveň finančních závislostí,“ říká k průzkumu člen Národní ekonomické rady vlády [NERV] Dominik Stroukal.
Nejvyšší investiční gramotnost mají lidé s vysokoškolským vzděláním a obyvatelé měst s více než 100 tisíci obyvateli. Obě tyto skupiny zaznamenaly meziroční nárůst investičních znalostí. Naopak lidé z menších měst a s nižším vzděláním si pohoršili. To ukazuje na rozevírání nůžek u těchto dvou skupin, jak ostatně dokládají i výsledky Indexu investiční gramotnosti.
- Vysokoškolsky vzdělaní lidé: 143,6 bodu
- Lidé se základním vzděláním: 77,5 bodu
Nejvyšší investiční gramotnost v Praze vysvětluje Stroukal koncentrací vysokoškolsky vzdělaných lidí, vyššími příjmy, ale i dostupností kvalitního vzdělání.
„Naopak regiony s nižšími průměrnými příjmy a méně kvalitním vzděláním zůstávají na chvostu. Index výmluvně ukazuje, jak důležité je se regionálním rozdílům věnovat,“ říká s tím, že on sám pochází z Ústeckého kraje, kde je druhá nejvyšší investiční „negramotnost“.
Investiční gramotnost souvisí i s výší příjmu. Lidé s měsíčním příjmem do 15 tisíc korun dosáhli průměru 91,3 bodu, zatímco ti s příjmem nad 100 tisíc korun dosáhli 187,9 bodu. Jako problém se ukázalo, že investiční gramotnost klesla u nejmladší sledované skupiny ve věku 18 až 26 let.
Situace v nedalekém Slovensku
Stejný průzkum, z něhož vychází Index investiční gramotnosti, jeho autoři realizovali i na Slovensku. Tam klesla investiční gramotnost druhý rok za sebou. Loni tam index dosáhl hodnoty 92,7 bodu. V Česku činil 106,7 bodu. Hlavní ekonom banky Trinity Bank Lukáš Kovanda má pro tento rozdíl jednoznačné vysvětlení.
„Čisté bohatství průměrného Čecha vzrostlo mezi lety 2013 až 2023 z 246 tisíc korun na 766 tisíc korun. Za stejnou dobu vzrostlo čisté bohatství průměrného Slováka v nominálním vyjádření v přepočtu ze 128 tisíc korun na 220 tisíc korun,“ říká Kovanda.
Podle něj tak platí, že průměrný Čech je dnes 3,5krát bohatší než průměrný Slovák. To, když hrubě sečetl movitý a nemovitý majetek a odečetl dluhy. Upozorňuje dále, že v roce 2013 byl průměrný Čech než průměrný Slovák bohatší ani ne dvakrát.
„S daleko rychlejším růstem bohatství se Češi musí přirozeně více než Slováci starat o to, jak své volné prostředky investovat a zhodnotit. A také mají více majetku, který vůbec mohou zhodnocovat. Proto je přirozené, že více rozvíjejí svoji investiční gramotnost,“ vysvětluje souvislosti.
„V jistém smyslu prostě musí. Pokud tedy nechtějí o svůj získaný majetek přijít, pokud ho nechtějí neproduktivně nechávat ležet ladem,“ dodává.
Investiční gramotnost: Výhled na zlepšení
„Když nebudeme chytří, jako my Češi, nebudeme vědět, s jakými riziky počítat, nebudeme se starat o své peníze, tak to bude špatný,“ říká zakladatel Portu Radim Krejčí.
Zmínil, jak to chodí na českých školách, kde podle něj ekonomika, finanční trhy a nauka o financích nejsou prioritou učitelů. S tím souhlasí investiční podcaster Vojta Žižka. Ten ale i dodává, že informací o financích a investování je všude dost.
„Mladí lidé mohou jít na YouTube a najdou tam všechny informace, které potřebují,“ uvedl.
Podobně to vidí Lukáš Kovanda, který tvrdí, že za posledních několik dekád nové technologie zprostředkovaly informace o investování a i samotné investování více lidem než kdykoli předtím.
„Nám se o takových možnostech, jaké se v přístupu k investování nabízejí dnes, ani nezdálo,“ řekl, ale i dodal: „Mladí lidé o tom často ale nevědí. A musí jim to říci rodiče, nebo nějaká nauka na školách.“
K finanční gramotnosti dětí v USA nabádají i příslušné úřady
V Česku podle výkonné ředitelky Asociace pro kapitálový trh ČR Jany Brodani aktuálně investuje 1,9 milionu lidí. Většina z nich investuje pravidelně po menších částkách. Podle ní navíc počet investorů v čase znatelně roste. A tak navzdory propadu Indexu investiční gramotnosti zůstává docela pozitivní.
–DNA–