Komentář: Co může vyjednat Trump s Putinem? Moc toho není…

5316
trump
Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu. Trump slíbil bojovat za všechny Američany a uzdravit zemi. / Foto: Donald J. Trump News

Zvolený americký prezident Donald Trump se vychloubal, že ukončí válku na Ukrajině do 24 hodin, což samozřejmě nebylo v praxi proveditelné. Nyní Trump prohlašuje, že i tak „rozlouskne“ tuhý rusko-ukrajinskýíšek a zařídí mír.

Otázkou zůstává, jak by takový mír na Ukrajině měl vypadat. Donald Trump minulý týden řekl, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Putin se chce se mnou setkat a my toto jednání připravujeme,“ cituje bruselský list Politico Trumpa z proběhnuvšího tiskového brífinku v jeho sídle Mar-a-Lago na Floridě.

Přesné datum setkání zatím není stanoveno. Klíčová otázka ale zůstává. Až přijde mír, zůstane Ukrajina zachována jako životaschopný celek s vlastní suverenitou a nezbytnými bezpečnostními zárukami?

Kelloggův text jako předzvěst kroků, které udělá Trump

„Mozkem“ jednání za americkou stranu nebude jen Trump, ale také Keith Kellogg, bývalý poradce pro národní bezpečnost, nyní zvláštní vyslanec pro Ukrajinu. Kellogg publikoval v „protrumpovském“ think tanku AFPI [America First Policy Institute] loni v dubnu text, v němž nastínil některá možná východiska blížících se jednání.

Ukrajina válku nejspíš nevyhraje, ale Rusko také ne

V dokumentu se Kellogg jasně hlásí k tomu, aby USA požadovaly příměří na Ukrajině a následně dojednaly urovnání vleklého konfliktu. Ten bude letos v únoru trvat již tři roky. Kellogg nicméně předkládá i jiné, zajímavé postřehy. V textu míní, že bylo možné válce na Ukrajině zabránit.

„Silný a rozhodný prezident, který by se postavil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi tvrdou zahraniční politikou, mohl zabránit tomu, aby ruský prezident nařídil 24. února 2022 invazi na Ukrajinu.“ píše Kellogg v dokumentu.

Ukrajinci věří Trumpovi. Je za tím i jeho slib skončit válku s Ruskem

To je mimochodem narážka na Joea Bidena, jemuž vyprší za několik dní jeho prezidentský mandát. A který řekl, že Rusko na Ukrajině „už prohrálo“. A teď nově, že Rusko na Ukrajině nedosáhlo svých strategických cílů.

Ztráta území jako východisko k „míru“

Co vlastně zmůže Donald Trump, který se holedbá dobrými vztahy s Putinem? Rusko si stanovilo již před časem podmínky, z nichž nehodlá v žádném případě slevit. Druhé straně je klade ultimativně. Na ty však může na druhou stranu Ukrajina jako suverénní stát jen těžko přistoupit.

Něco již Trump zmínil v předvolební kampani. První je to, že Ukrajinci odsouhlasí ztrátu části svého území. Trump nespecifikoval jak velkého, nicméně se jedná pravděpodobně o Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast. O tom nedávno „smířlivě“ promluvil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Musíme Ukrajinu podporovat, aby zvítězila, tvrdí nový eurokomisař

Další podmínka znamená, že Ukrajina akceptuje neutrální status. Možná je ale i výměna členů ukrajinské vlády, kterou Kreml považuje za hrozbu.

To jsou nároky, které Trump nyní nejspíš klade na Ukrajinu. Pokud by je odmítla, další vojenská podpora z Washingtonu Ukrajině by nejspíš velmi rychle skončila. Ostatně její pokračování Trump nově podmínil tím, že Ukrajina se musí účastnit mírových jednání. Kdyby účast na mírových jednání ale odmítlo Rusko, Trump pro BBC řekl, že v tom případě by Ukrajině vojenskou pomoc navýšil.

Ví Trump, že vnucený diktát není mírem

A jak to vidí Vladimir Putin? Stačilo by mu odstoupení ukrajinského území, na který nemá právní nárok a anektoval ho v rozporu s mezinárodním právem? Nejspíš ne. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov hovoří o tom, že by Ukrajina měla mít podstatně snížený stav svých ozbrojených sil. Jak snížený, by přitom stanovila Moskva. Na stole zůstává i zásadní otázka možného budoucího vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance [NATO]. Trump se v této otázce přiklonil na ruskou stranu, když nedávno prohlásil, že „chápe nelibost Kremlu ohledně snahy Kyjeva vstoupit do NATO“.

Právě v bodě vstupu do NATO se ale tříští podstata férové dohody mezi Ukrajinou, Ruskem a USA. Bez členství v alianci zůstane Ukrajina bez jakýchkoli bezpečnostních záruk, že  Rusko na její území opět vojensky nevstoupí.

Zmíněné Trumpovo „pochopení“ pro zájem Moskvy v tomto bodě zadělává na problém v tom smyslu, že mírová jednání ovládne vnucený diktát. A Ukrajina se stane jen jakýmsi kremelským přívěskem, který by byl závislý na libovůli ruských zájmů. Připomínalo by to případ pomnichovského Československa v rámci druhé republiky, kde byl okleštěný stát závislý na libovůli nacistického Německa.

Komentář: Argumentovat Mnichovem pro Ukrajinu je chyba

Další na řadě by se velice pravděpodobně stalo Moldavsko se svou pátou kolonou v podobě separatistického Podněstří. V nejchudší evropské zemi má Rusko své zájmy. Jeho trojským koněm v zemi je odsouzený oligarcha Ilan Šor.

Jenom zobchodovat Ukrajinu nestačí

Trump sám sebe považuje za zdatného obchodníka, méně již za politika. Ve svém prvním funkčním období to ostatně několikrát prokázal. Nicméně ukončení války je citlivá geopolitická bezpečnostní záležitost a „zobchodování“ Ukrajiny“ na kremelském oltáři by mohlo Spojeným státům zasadit velkou ránu v oblasti prestiže. USA totiž nikdy nenechaly Evropu v klíčových dějinných momentech v nesnázích.

Ukrajinci věří Trumpovi. Je za tím i jeho slib skončit válku s Ruskem

Je si toho Trump, který se ujme svého mandátu 20. ledna, vědom, nebo se zachová jako chladný pragmatik, jenž může v budoucnu naopak způsobit další ruskou expanzi do nitra Evropy? Pokud ne, Rusko nejspíš vyjde z aktuálních mírových dohod jako jednoznačný vítěz. Vítěz, který by mohl v budoucnu „ukrajovat“ z Ukrajiny další území, aniž by mu v tom někdo účinně zabránil. A nejen z ukrajinského území.

Petr Duchoslav

4 KOMENTÁŘE

  1. Nesmysl, že nemůže nic vyjednat. Když bude uvažovat imperiálně, tak může hodit Ukrajinu přes palubu (s jejím členstvím v NATO) s tím, že při dalším natahování prstů budou useknuty. A těžce hospodářsky krvácející Rusko na to přistoupí, protože mu o to jde stále. A pak se začne soustředit na Čínu, protože o ni Trumpovi jde hlavně, kvůli hospodářství a jejímu narůstajícímu vlivu v oblastech zájmů USA. A válka na Ukrajině mu pro ten záměr vysává síly. Na dvou frontách v podstatě efektivně válčit nejde. Impería mají vždy tendence si svět parcelovat. Ty tohle a já zase tohle. Vlastní stát je jim malý, vyplývá z kapitaliistického výrobního systému, který když nemá rozvoj, dusí se.

  2. Čili nastává přesně to, o čem rozumní lidé mluví jako o předpokladatelném výsledku od samého počátku a jsou za to veřejně ostouzeni mainstreamem a nejrůznějšími establishmentovými influencery jako „chcimíři“ a „kolaboranti“, mezi které se nyní zařadil zvolený prezident USA. Tento výsledek byl jasný od samého počátku a tak „výhradním majitelům pravdy“ nezbývá, než kousnout do kyselého jablka a přiznat svoji kolektivní stupiditu. Smutné na tom je, kolik to marné tlučení idealistickou hlavou do zdi neúprosné reality stálo (samozřejmě cizí) krve. Ránu prestiži spojených států zasadila demokratická administrativa, která svou nerealistickou arogantní politikou dopustila selhání diplomacie ve věci Ukrajiny. Teď ještě zbývá si to přiznat a zachránit, co se dá. Doufejme, že to nastupující prezident udělá.

    • Uplně bych s vámi nesouhlasil. Pokud jde o imperiální zájmy USA, tak ty toho moc neriskovaly. A těžce oslabené Rusko jim na škodu není. Rusko bude sice oproti minulosti mnohem lépe vyzbrojené, ale každá válka, přesněji zbrojní výroba, jsou neproduktivní režie, jdoucí na vrub životní úrovně. Zbrojit kvůli obraně a odstrašení se musí všude na světě, ale výše výdajů má svoji optimální velikost a v případě vypuknutí války ji násobně překročí. Vina za současné dění na Ukrajině jde z větší části na vrub Ukrajiny samotné tím, že neměla a nemá skutečné politiky. Stojí totiž na pomezí imperiálních zájmů západu a imperiálních zájmů Ruska. A protože sama napatří nikam, je to pro ni velmi svízelná situace, která vyžaduje citlivý přístup, politické schopnosti a prozíravost. To například ovládá Erdogan v Turecku, který to mazaně hraje na obě strany s profitem hlavně pro Turecko. To podobně jako Rusko na Ukrajině zabralo 30km od svých hranic v Sýrii, jako že na obranu svého území proti Kurdům (skutečně to nejsou svaťoušci, jak říkal Trump) a vypadá to, že tomu tak zůstane téměř na věky. Už vystartoval Izrael, že Turecko obnovuje Osmanskou říši. A nejen na západě, ale ani v Rusku žádné protesty. Bohužel pro Ukrajinu samotnou je to ještě složitější proto, že se nejedná o jednotnou zemi. Její východ je v podstatě samý Rus, takže s tím se dá těžko co dělat. V ČR byl tento problém po druhé světové válce jednou pro vždy vyřešen etnickou čistkou, což už dnes možné není.
      A těm dezolátům a chcimírům se nedivte. Lidé se v politice nevyznají, polovinu našich spoluobčanů myšlení bolí, tak jsou nutná jednoduchá a chytlavá hesla. My objektivně patříme na západ, Rusko je tedy pro nás imperiální protivník a protože válka stojí peníze, které musí zaplatit většina i z toho mála, co má, tak je k tomu protřeba odhodlanost. No a ta se dociluje propagandou. Všude, na všech stranách. A bylo tomu tak vždy, protože to většinou krátkodobě funguje velmi efektivně.
      Na druhé straně to takto (ti dezoláti a chcimíři) zase úplně špatně není, protože celé dění na Ukrajině pozorně sleduje Čína, která už má také své globální zájmy. Mohutně zbrojí a začíná se roztahovat. Tak kdyby to Rusku hladce a bez problémů a s malýni náklady na Ukrajině vyšlo, nepochybně by se nechala inspirovat a napodobila by ho. Pokračování politiky násilnými prostředky (tedy válkou) není v zájmu klidu ve světě nikoho, ani nás. Zvláště, když pojem mezinárodní právo je jen obecně prázdný pojem, který použijete pro politicky neznalé, když v argumentaci už nevíte kudy kam.
      Jak se podobný sled násilných událostí, kterých jsme svědky, jednou rozjede, je jako lavina a nelze ho zastavit. Můžete jen den ode dne improvizovat a sledovat, zda to funguje.

  3. Trump může vyjednat až moc. Vše ale bude nevýhodné pro Evropě nebezpečného sociopata Zelenskyj, (ten začne výt, sprostě vyhrožovat, rozkazovat …) Tím že se zastaví přísun dolarů, zbraní … na dávno rozkradenou Ukrajinu. Kyjevský klaun v teplácích bude nakonec rád, že neskončí na benzince jako kdysi stejný faš*. v Italii. Už i Ukrajinci somráka z Kyjeva nesnáší, chtěli by mít klid, proto utíkají z UA, dnes je odhad odborníků, že uteklo na 15-17 milionů obyvatel z UA. Od rozpadu SSSR a hned po nástupu neonacist* chunty v Kyjevské oblasti

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here