Spojené státy omezí vývoz čipů pro AI do České republiky

6416
cipu
Oficiální fotografie amerického prezidenta Joea Bidena s českým premiérem Petrem Fialou [ODS] v Bílém domě, 15. dubna 2024. / Foto: Úřad vlády ČR

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence [AI], aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny. Informuje o tom stanice BBC. Regulace se přímo dotkne i Česka.

Administrativa dosluhujícího prezidenta Joea Bidena rozhodla o tom, kam a jak vyvezou Spojené státy čipy vhodné pro systémy AI. USA omezují prodej AI čipů na úrovni zemí i firem. A to tak, aby se vývoz a vývoj soustředil do přátelských států. A aby se tamější podniky přizpůsobily americkým standardům. Většina výrobců čipů pro AI je v USA.

Agentura Bloomberg uvedla, že regulaci vývozu a vývoje definují tři geografické okruhy. Státy v první oblasti, ve které jsou například Kanada, Británie, Francie, Německo nebo Norsko s Finskem, budou mít podmínky volné.

Česko bude podle mapy zveřejněné Bloombergem ve druhé kategorii a vztáhnou se na něj omezení vývozu a vývoje AI čipů. V tomto okruhu budou ze zemí EU také Rakousko, Polsko a Slovensko. Z dalších států do něj USA zařadí Mexiko, většinu jihoamerických zemí, velkou část Afriky nebo Indii. Nejpřísnější omezení Spojené státy vztáhly na Rusko, Čínu, KLDR, Írán či Venezuelu.

Americká onsemi rozšíří výrobu v Česku. Chce ale další pobídky

To, že západní část Evropské unie bude mít podmínky volnější, ve svém prohlášení zkritizovala Evropská komise [EK].

„Znepokojila nás přijatá opatření USA proti vývozu pokročilých čipů AI do vybraných členských států EU a jejich firem,“ uvádí v něm eurokomisař pro obchod a hospodářskou bezpečnost, interinstitucionální vztahy a transparentnost Maroš Šefčovič.

Proč Spojené státy omezují vývoz čipů AI

Bílý dům v prohlášení uvedl, že umělá inteligence se rychle stává ústředním nástrojem, pokud jde o bezpečnost a ekonomickou sílu.

„V nesprávných rukou mají výkonné systémy umělé inteligence potenciál zhoršit významná národní bezpečnostní rizika. Mimo jiné tím, že umožňují vývoj zbraní hromadného ničení, podporují silné útočné kybernetické operace a napomáhají porušování lidských práv, jako je hromadné sledování,“ vysvětluje důvody regulace administrativa Joea Bidena.

Akcie čipových gigantů: Přetrvá růstová vlna v AI sektoru?

To se podle ní děje i s pomocí amerických technologií. Mnohé z aktivit jsou pak přímo namířeny proti zájmům Spojených států.

„Abychom posílili národní bezpečnost a ekonomickou sílu USA, je nezbytné, abychom tuto kritickou technologii nepřenesli do zahraničí. A aby světová umělá inteligence běžela na amerických kolejích,“ uvádí Bílý dům.

USA již dříve zastavily dodávky pokročilých čipů užívaných v oblasti AI do Číny a jiných zemí, aby těmto státům zabránily v pokroku umělé inteligence a v oblasti sofistikovaných počítačů, které jsou klíčové i pro vojenské odvětví. Například společnosti Nvidia a Intel již na předchozí opatření reagovaly vytvořením speciálních čipů pro čínský trh, které si zachovaly vysoký výpočetní výkon, ale omezily rychlost komunikace.

Co říká Evropská unie a naši politici

Proti faktu, že Spojené státy nepřistupují k EU jednotně, vystupuje Evropská komise. Vyjádřila znepokojení, že USA omezí export pokročilých AI čipů do vybraných členských zemí.

„Jsme přesvědčeni, že je v americkém ekonomickém a bezpečnostním zájmu, aby EU nakupovala pokročilé AI čipy z USA bez omezení,“ uvedla Komise.

Od začátku roku vzrostly akcie Nvidia téměř o 200 procent

Bruselský list Politico napsal, že rozhodnutí USA rozdělí EU na dva tábory – vítězů v AI a poražených. Sedmnáct členských zemí bude mít přístup k čipům omezený, deset nikoliv.

Co se týče samotného Česka, předseda Senátu Miloš Vystrčil [ODS] včera [14.1.] řekl, že vztahy mezi Spojenými státy a Českou republikou jsou na velmi dobré úrovni a země výborně spolupracují například v zajištění obrany. To prohlásil po setkání s končícím americkým velvyslancem Bijanem Sabetem.

„Bavili jsme se o tom, že posilování obranyschopnosti České republiky, například dodávkami letounů F-35, je zásadní krok. A je spojený s významným rozvojem českého průmyslu,“ řekl předseda Senátu.

Pád Intelu pokračuje. Končí v indexu Dow Jones. Nahradí ho Nvidia

Bijan Sabet podle zvyklostí v USA končí jako velvyslanec s nástupem zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu. To je k letošnímu 20. lednu. Sabet vedl ambasádu v Praze necelé dva roky. Po určitou dobu byl post velvyslance USA neobsazený. Ambasádu dočasně vedla chargé d’affaires Christy Agorová.

–ČTK/DNA–

Aktualizace: Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek [TOP 09] věří tomu, že je ještě dost času na diplomatická jednání Evropské unie se Spojenými státy ohledně plánu USA omezit vývoz čipů pro umělou inteligenci. Také podle premiéra Petra Fialy [ODS] zatím iniciativa aktuální americké administrativy nepřináší nic definitivního.

Polovodičový průmysl ve Spojených státech kritizuje prezidenta Joea Bidena kvůli plánovanému omezení vývozu čipů. Obchodní skupiny z polovodičového a výrobního průmyslu, včetně svazu polovodičového odvětví SIA a svazu zastupujícího firmy vyrábějící nástroje pro výrobu čipů SEMI, zaslalo Bidenovi dopis, ve kterém si stěžují, že nové omezení vývozu s nimi nebylo konzultováno. Podle nich takové změny mohou způsobit, že americké firmy přijdou o podíl na globálním trhu a omezení budou bránit inovacím a konkurenceschopnosti.

1 komentář

  1. Tady se musíme zasmát, prolhaný teolog a už 20 let demen*.ní Joe jak konečně přiznali „demokraté“ v USA, tak to je foto do nutelových alb na první stranu .. Trump dobře věděl proč nepozval na inaguraci dvě odpudivé lidské bytosti, úlisného faráře+ dotačního podvodníka se stále nena*ra..m Pávkem

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here