V kampeličce Fialy se v hotovosti vybíralo i přes sto milionů korun

1526
fialy
Aktuálně ukládá své volné finanční prostředky premiér Petr Fialy do firemních dluhopisů brněnské stavební společnosti s ručením omezeným. Loni do nich investoval dva miliony korun. A pak pomocí hypotéky rozšířil portfolio svých nemovitostí o další byt v Brně za 4,2 milionu korun. / Foto: Úřad vlády ČR

Rozhodnutí České národní banky o odejmutí Podnikatelské družstevní záložně povolení působit jako spořitelní a úvěrní družstvo nabylo právní moci letos 13. ledna. V kampeličce měl peníze premiér Petr Fiala [ODS] i další politické špičky.

Družstevní záložny, takzvané kampeličky, jsou podnikatelské subjekty, které přijímají vklady a poskytují úvěry. Na rozdíl od bank ale tyto služby poskytují pouze svým členům, podílníkům. Aktuálně Česká národní banka [ČNB] podala soudu návrh na zrušení někdejší Podnikatelské družstevní záložně [PDZ] a její likvidaci i jmenování likvidátora. Centrální banka odebrala povolení pro dlouhodobě přetrvávající závažné nedostatky v činnosti. K těm hlavním patří:

  • Prevence legalizace výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.
  • Podcenění úvěrového rizika.
  • Řízení operačního rizika v souvislosti s nakládáním s hotovostí.
  • Porušení řádné správy a řízení družstevní záložny.
  • Absence systému vnitřní kontroly a odborné péče.

„Činnost účastníka řízení byla do značné míry poznamenána nízkou rekonstruovatelností jednotlivých procesů hraničící až s úplnou nerekonstruovatelností a s ní související vysledovatelností, která ve svém důsledku významně omezovala prověření ŘKS účastníka řízení,“ stojí v Rozhodnutí ČNB.

Přesto konstatuje, že velmi vysokou závažnost vykazovaly zejména nedostatky v oblasti prevence legalizace výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Interní audit neexistoval. Zjištěné nedostatky Rozhodnutí konstatuje minimálně do 15. 1. 2024.

Prakticky to vypadalo tak, že prostřednictvím záložny se běžně uskutečňovaly hotovostní vklady a výběry v řádu vyšších desítek milionů korun. V jednom prokázaném výběru si fyzická osoba vyzvedla 105 milionů korun. Přes kampeličku se prodávala například i umělecká díla za 140 800 000 korun.

Hradily se dále náklady za netransparentní služby netransparentním firmám, opět v objemu desítek milionů, ale i stovek milionů korun. Prováděly se dohody o převodu směnek za stovky tisíc eur. Rozhodnutí ČNB zmiňuje i netransparentní vypořádání smlouvy o blíže nespecifikovaných dodávkách [munice, pozn. red.] na Ukrajinu za bezmála dva miliony eur [cca 50 mil. Kč.]. Služeb záložny využíval i subjekt z Íránské islámské republiky.

Účast premiéra Petra Fialy v záložně pro podnikatele

Premiér Petr Fiala [ODS] měl v záložně od června 2015 do listopadu 2020 vklad 950 000 korun. Přišlo se na to poté, kdy Fiala v minulosti opomněl zapsat tyto peníze, tento podíl v záložně, do svého majetkového oznámení. Opomenutí zdůvodnil tím, že měl v kampeličce běžný účet a neuvědomil si, že to znamená současně i podíl.

„Tuto záložnu mi doporučil její dlouholetý klient Miloš Růžička, kterého znám ještě z doby působení na univerzitě,“ vysvětlil zkraje roku Fiala, jak se do záložny dostal. A dodal: „Účet jsem zrušil na podzim 2020 v souvislosti s rozhodnutím naší rodiny koupit byt v Brně.“

Záložnu Fialy a jeho kamarádů nakonec uzavře centrální banka

Miloš Růžička je bývalý zakladatel a spolumajitelem PR agentury Bison & Rose. Podíl v ní prodal v roce 2016. Růžička i PR agentura Bison & Rose se v době, kdy ji řídil, spojuje především se sociální demokracií. Známé jsou vzájemné vazby na ministra i premiéra za ČSSD Bohuslava Sobotku [ČSSD]. A ministrovi vnitra za ČSSD Milanu Chovancovi Růžička dokonce oficiálně radil.

Fiala ale nebyl jediný člen ODS, který si odkládal peníze do dnes již kampeličky v likvidaci. I další z členů strany měli v záložně finance. Často šlo o ty členy, jejichž majetek a majetek jejich přímých příbuzných významně převyšoval jejich oficiální příjmy. Část z nich z politiky odešla, část z nich nadále aktivně jako politici pracují „ve prospěch“ České republiky.

Peníze z PDZ do New Direction a pak do Fialovy nadace

Klíčovou postavou kampeličky a mužem, který je podepsán pod většinou jejích transakcí, je podle médií Kamil Bahbouh. Ten patří k vlivným hráčům jak v politice, tak v byznysu. Aktivní je, jak už to u některých z těchto lidí bývá, i v oblasti společenských událostí. To znamená, že se jako VIP setkává s dalšími VIP osobami na akcích určených pro VIP osoby.

Petr Fiala v Brně a okolí investuje. A investuje i do domů pro seniory

Avšak pozor! Z Bahbouhovy záložny, jak se také zjistilo, odcházely peníze i na financování činnosti Institutu Pravý Břeh Petra Fialy. Peníze nešly přímo, ale přes společnost New Direction. Podle médií mělo jít v přepočtu o více než pět milionů korun. Zástupci Institutu uvedli, že si tyto peníze řádně vydělali prostřednictvím svých analýz.

Co se dělo v posledních měsících

ČNB zahájila správní řízení s kampeličkou v půlce března 2024. Teď v lednu 2025 ve svém Rozhodnutí konstatuje: U účastníka řízení probíhaly časté hotovostní operace, když klienti účastníka řízení ve sledovaném období provedli hotovostní výběry ve výši:

  • 421 793 276 Kč,
  • 9 936 884 EUR,
  • 161 249 USD,
  • Celkem: 668 640 000 Kč.

Přes 90 procent příjemců veškeré hotovosti za sledované období ČNB tvořilo pouze dvanáct fyzických osob. A většina výběrů byla v řádu jednotek až desítek milionů korun [viz tabulka níže, pozn. red.].

 

 

 

 

 

 

[Zdroj: ČNB]

Přičemž více než 90 procent výběrů bylo realizováno z účtů pouze 15 klientů kampeličky [viz tabulka níže, pozn. red.].

[Zdroj: ČNB]

Zajímavý je i další údaj, klienti PDZ ve sledovaném období provedli hotovostní vklady ve výši cca 218 milionů korun. A 59 procent všech vkladů v korunách provedly pouze čtyři fyzické osoby. Velice dlouhý je seznam směnečných obchodů, kde se transakce pohybují až v desítkách milionů korun. Zajímavé jsou i destinace zúčastněných firem. Mezi ně patří Kypr, ale i Republika Guinea-Bisssau. To je poloprezidentská republika nacházející se na západním pobřeží Afriky mezi Guineou a Senegalem. Země má rozlohu 36 125 km².

Podle výroční zprávy na webu záložny měla PDZ v roce 2022 zisk necelých 370 000 korun. Celkový objem vkladů ke konci roku 2022 ale činil 357,5 milionu korun. Členů záložny bylo 150. Jeden z podílníků záložny Pavel Wurst podal kvůli transakcím záložny v minulosti trestní oznámení.

–DNA–

1 komentář

  1. K tomu je toto. V rádiu jsem slyšel zpověď jednoho lichváře, ktrerý půjčoval za úrok mnoho set procent ročně. Ne kriminálník, žádné násilí a podpásovky, pouze čistokrevný finanční sdírač kůže a holič finnčních prostředků svých klientů. A jeho živnost probíhala k naprosté spokojenosti jeho i jeho klientů. Nikdo si nestěžoval, nikdo nehartusil, obě strany se měly velmi rády a říkal, že nikdy neměl žádné zatvrzelé dlužníky. Divíte se? Po doposlechnutí pořadu jsem se také přestal divit.
    Klienty byli vesměs politici ODS, kteří seděli na obcích a rozhodovali o územních plánech. Pro neznalé je to činnost, která například určuje, které pozemky nyní budou nově určeny pro zástavbu a tím jejich cena skokově vzroste. Pro méně znalé, nebo možná i ty, kterým souvislosti ani nyní nedochází, tak je potřeba udělat to, že se pozemek zavčas koupí, aby se potom tento jako již nově zařazený opětovně stavebníkům prodal. No a na to potřebujete rychle velkou hotovost, kde nějaká sovka procent ročně nehraje zásadní roli, protože se rozhodně nejedná o letitou operaci, kterou by výše úroků značně znevýhodňovala.
    Podnikatel říkal, že spolehliví klienti si mohli říci o jakoukoliv částku, jakou na finanční operaci potřebovali.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here