Česko mělo na konci roku 2024 devátou nejvyšší inflaci v EU

381
Inflaci
Ilustrační foto: Redakce FinTag

Loni v prosinci dosáhla inflace v Česku ve srovnatelné metodice EU 3,3 procenta. Byla tak skoro o procento nad evropským průměrem a šlo o devátou nejvyšší inflaci v unijních zemích. Vyplývá to z aktuálních dat Eurostatu.

Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v prosinci zrychlil na 2,7 procenta z listopadového tempa 2,5 procenta. V eurozóně skončila meziroční inflace mírně nad cílem Evropské centrální banky [ECB], to na hodně 2,4 %.

„Ale ani to není tak úplně výhrou, protože jádrová inflace ve výši 2,7 procenta stále neklesá a ceny služeb rostou o čtyři procenta. Podobně jako v ČR se inflace přestěhovala do služeb a zatím nemá žádnou tendenci slábnout,“ komentuje výsledky hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek a dodává: „Při rostoucí poptávce se u služeb stává zákazník vůči inflaci překvapivě netečný.“  

Inflace v % v prosinci 2024 v zemích EU

[Zdroj: Eurostat]

Nejvyšší inflaci v EU v prosinci podle údajů Eurostatu vykázalo Rumunsko, kde meziroční růst spotřebitelských cen dosáhl 5,5 procenta. Na druhém místě bylo Maďarsko. Tam inflace činila 4,8 procenta. Následovalo Chorvatsko s inflací 4,5 procenta.

Nejnižší inflaci měli v prosinci v Irsku, kde ceny meziročně stouply o procento. Druhou nejnižší inflaci vykázala Itálie, a to 1,4 procenta. Následují Lucembursko, Finsko a Švédsko. Tam meziroční růst cen dosáhl 1,6 procenta.

Inflace v Česku a zemích EU

Eurostat pracuje s harmonizovanými údaji, které se používají pro účely srovnání s ostatními zeměmi EU a které se liší od metodiky výpočtu Českého statistického úřadu [ČSÚ].

ČSÚ tento týden oznámil, že meziroční míra inflace v Česku v prosinci podle jeho údajů vzrostla na tři procenta z listopadového tempa 2,8 procenta. Za celý loňský rok průměrná míra inflace v Česku činila 2,4 procenta, což bylo nejméně za šest let. V roce 2023 byla průměrná inflace 10,7 procenta.

„Pokud se na inflaci podíváme z delší perspektivy, tak v ČR za posledních pět let vzrostly ceny o 40 %.  Byl to čtvrtý nejrychlejší růst cen, za kterým stojí především prudce se zvyšující náklady na bydlení,“ komentuje výsledky Petr Dufek.

Inflace v prosinci zrychlila na 3 %. Za celý rok činila 2,4 procenta

Z pohledu evropské metodiky Česko dlouhodobě vychází s vyšší inflací. Dufek doplňuje, že z hlediska rychlosti růstu cen Česko drží rekordní unijní hodnoty v případě oblečení, které zdražilo o polovinu, a v případě hotelů. U nich ceny stouply o 58 procent.

Inflaci udržuje růst cen služeb a energií

Meziroční míra inflace se v prosinci proti listopadu zvýšila v 19 členských zemích EU. V jedné zemi zůstala beze změny, zatímco v sedmi zemích klesla.

„Vidíme mnohá proinflační rizika. Jsou to služby. A dalším jsou ceny energií. Ty jsou velkým překvapením, jak šly v poslední době nahoru,“ okomentoval aktuální výsledky na ČT24 ekonom MND Martin Janíčko.

V Evropě zdražil plyn po vypršení dohody mezi Ruskem a Ukrajinou

Doplnil, že proinflačním rizikem jsou také cla, která hodlá zavést nový americký prezident Donald Trump. Také ale upozornil, že i zavedení cel má setrvačnost v řádu několika měsíců.

„Obecně řečeno to prostředí v EU není proinflační, protože poptávka u evropských výrobců je slabší. A další problém je oslabující euro, které se propisuje do těch inflačních čísel, byť třeba jen o 0,1 procenta,“ uvedl ekonom.

Nálada v českém průmyslu se v prosinci opět zhoršila

Potvrdil shodu s většinou analytiků v tom, že prosincový vzestup inflace v eurozóně pravděpodobně neodradí Evropskou centrální banku od dalšího snižování úrokových sazeb. Byť podle jeho názoru bude postupovat – podobně jako americký FED – obezřetně. V prosinci ECB snížila svou depozitní sazbu o čtvrt procentního bodu na tři procenta. Naopak Česká národní banka v prosinci po roce přerušila uvolňování měnové politiky. Základní úrokovou sazbu ponechala na čtyřech procentech.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here