90 procent nových smluv na energie má zafixovanou cenu

193
energie
Foto: Pixabay.com

Češi stále častěji přecházejí na cenově fixované dodávky elektřiny a plynu. Zatímco v minulosti výrazně převažovaly mezi spotřebiteli smlouvy na energie bez závazku, nyní se tento poměr postupně vyrovnal.

V posledním roce fixované produkty tvořily i přes 90 procent nově uzavřených smluv. Vyplývá to z dat dodavatelů a srovnávacích společností. Češi v loňském roce podle dat Operátora trhu s elektřinou [OTE] učinili 784 040 změn dodavatele elektřiny a plynu.

O nefixované produkty je podle Lukáše Kaňoka ze společnosti Kalkulátor.cz poslední dobou velmi malý zájem. Tento trend je patrný od začátku roku 2024.

„Hodně tento trend podpořilo dění ohledně plynu a očekávání, co to s cenou plynu a tedy i s cenou elektřiny, udělá,“ řekl.

Podle něj nyní často zákazníci, kteří si stále ještě vybírají produkt bez dlouhého závazku, volí spotové ceníky a nebo ceníky s fixací ceny na jeden měsíc. To ale nejsou podle Kaňoka  produkty vhodné pro většinu zákazníků vhodné.

Energie a data od jejich dodavatelů

Rostoucí zájem o fixace potvrzují i statistiky dodavatelů. ČEZ v závěru loňského roku evidoval zvýšený zájem o dodávky plynu. 90 procent poptávky cílilo na fixované produkty.

„Zatímco na konci roku 2023 volilo u plynu fixace přibližně 60 procent zákazníků, loni už je preferovalo téměř 90 procent z nich. Je vidět, že lidé více než dříve preferují jistotu ceny na delší dobu,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Od loňského léta registruje zvýšený zájem o fixaci ceny elektřiny a plynu také E.ON. „Prim v této nabídce hrají dvou a tříleté ceníky, jak potvrdil mluvčí E.ON Roman Špěrňák.

ERÚ varuje před automatickým prodlužováním smluv na energie

Vysoká poptávka po tarifech se závazkem je patrná také u alternativních dodavatelů. U Centropolu loni přibližně 95 procent nově příchozích volilo právě fixovaný tarif. V prvních dnech nového roku tento trend podle marketingového ředitele a člena představenstva firmy Jiřího Matouška pokračuje.

„Mezi fixovanými produkty dominuje délka závazku na 1,5 roku, kterou v komoditě elektřina sjednalo 63 procent nově příchozích klientů,“ řekl s tím, že podobné je to podle něj i u plynu.

Podle obchodního ředitele společnosti epet Romana Šmída už zájem běžných domácností o nefixované produkty téměř ani není.

„Noví zákazníci jdou primárně po fixované nabídce. Nefixované produkty využívají pouze zákazníci, kterým končí smlouva a již se nechtějí dále vázat,“ uvedl Šmíd a dodal: „Tento trend je podle něj patrný u elektřiny i plynu“.

Roste zájem o plyn i státem regulované poplatky

Z dat Skupiny ČEZ vyplývá, že znovu roste zájem zákazníků o plynové produkty. Za loňský listopad a prosinec se počet uzavřených smluv meziročně zvýšil o 83 procent. Více než polovinu objemu tvořil akční produkt Plyn Akce 2026 s fixací do konce příštího roku, za 950 KČ/MWh [1 150 korun včetně DPH].

V Evropě zdražil plyn po vypršení dohody mezi Ruskem a Ukrajinou

Preference fixovaných produktů je patrná i ze statistik: volilo je 9 z 10 zákazníků. ČEZ Prodej má přes 576 tisíc zákazníků, je dvojkou na trhu s plynem pro domácnosti a jeho statistiky tak dávají dobrou představu o trhu jako celku.

„V ČEZ Prodej jsme loni fixované produkty zlevňovali celkem čtyřikrát. Pokud to situace na trhu dovolí, budeme i letos hledat cesty, jak zákazníkům nabídnout co nejvýhodnější ceny,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Premiér Fiala slíbil, že vláda ceny energií kvůli PoZE nezvýší

I když dodavatelé plynu a elektřiny zlevňují, státem regulované poplatky za elektřinu a plyn rostou. Ty platí zákazníci podle toho, na území kterého distributora se nachází jejich odběrné místo, a tato částka je stejná, ať už jim samotnou komoditu prodává jakýkoliv dodavatel. Podle analytiků je tak možné, že lidé levnější energie proti minulým rokům ve svých účtech ani nepocítí. Aktuální trend je rovněž růst cen plynu na komoditní burze.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here