Včerejší inaugurace Donalda J. Trumpa jako 47. prezidenta USA představovala zlomový okamžik nejen v moderní politické historii. Už první den v úřadu Trump provedl klíčová rozhodnutí, která ovlivní ekonomiku USA, ale i zbytku světa.
Mezi první kroky nového amerického prezidenta ve funkci patřilo mimo jiné zrušení regulace těžby ropy a zemního plynu na území USA a vyhlášení stavu energetické nouze. Ten umožní bez průtahů maximalizovat těžbu v Americe. Trump podepsal také příkazy zaměřené na podporu těžby ropy a zemního plynu na Aljašce. Tím vymazal snahy svého předchůdce Joea Bidena o ochranu arktických území a pobřežních vod před těžbou.
- Spojené státy znovu opouští WHO. Rozhodl o tom Donald Trump
-
Trump zastavil veřejné financování podpory genderu a rovnosti
Další významné rozhodnutí bylo vyvázání Spojených států z pařížské klimatické dohody. Té klimatické dohody, o které dnes [21.1.] předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu uvedla, že nadále zůstává „nejlepší nadějí pro celé lidstvo“.
„Evropa bude udržovat stejný směr a bude pokračovat ve spolupráci se všemi národy, které chtějí chránit přírodu a zastavit globální oteplování,“ prohlásila šéfka unijní exekutivy.
Zároveň potvrdila, že EU je připravena k jednání s USA. První prioritou podle jejích slov je začít jednat co nejdříve, hledat společné zájmy a vyjednat dobrá řešení pro obě strany.
„Budeme pragmatičtí, ale vždy budeme stát za našimi zásadami. Chránit naše zájmy a prosazovat naše hodnoty – to je evropský způsob,“ vysvětlila na zasedání šéfka EK.
Video: Co změní prezident Trump >
K tomu, že Trump dlouhodobě mluví o narovnání cel mezi USA a zeměmi Evropské unie, se přímo nevyjádřila. Skutečností ale je, že Trump opakovaně upozorňuje, že na evropský vývoz zboží a služeb do USA platí nižší cla, než platí na export amerického zboží a služeb do Evropy. A to slíbil Trump ve své předvolební kampani změnit.
Donald J. Trump v obecné i hospodářské rovině
Informací o tom, co vše chce zavést a změnit v hospodářské oblasti nový americký prezident, je mnoho. Často si i protiřečí a málokterá tvrzení jsou “zaručená”. Proto se blíže podívejme na to, co Donald Trump uvedl ve svém inauguračním projevu. A začněme tou obecnější rovinou:
- Důraz na protekcionismus: Trump zdůraznil, že USA v první řadě ochrání své vlastní zájmy. Výrazně kritizoval globalizaci a sliboval podporu domácí výroby.
- Apel na národní hrdost: Jeho projev prostoupily silné vlastenecké odkazy a sliby o obnově „amerického snu“.
- Kritika politického establishmentu: Trump se prezentoval jako zástupce lidu proti elitám, které obvinil z neúspěchů minulých let.
Donald Trump rovněž opakovaně zdůrazňoval potřebu “vrátit Ameriku Američanům”. A slíbil zásadní změny, které povedou k obnově americké velikosti.
Zájem Trumpa o Grónsko je racionální, vyplývá z rozhovoru s amerikanistou
Z evropského pohledu je klíčové, že nový americký prezident včera [20.1.] nerozhodl o navýšení cel pro evropský export do USA. To je jistě dobrá zpráva. Což ale nic nemění na tom, že ekonomická témata stále tvořila důležitou část jeho projevu. A cla jsou klíčovým nástrojem Trumpovy politiky. V základu svého projevu potvrdil předchozí proklamace.
- Podpora amerického průmyslu: Prezident zdůraznil nutnost návratu výroby do USA. Zejména v tradičních odvětvích, jako jsou automobilový a těžební průmysl.
- Environmentální politika: Trump kritizoval ekologické regulace, které podle něj omezují americkou ekonomiku, a slíbil větší podporu fosilním palivům.
„Silnou americkou ekonomiku a hospodářství Trump ve svém projevu akcentoval mnohokrát. Slíbil radikální změny, ale některé konkrétní detaily chyběly,” uvedl pro FinTag spolupracovník redakce a analytik XTB Tomáš Vranka.
USA zvýší LNG dovoz do EU
Jako příklad uvedl oblast kryptoměn a moderních technologií. O nich Trump ve svém projevu nic kloudného neřekl. Překvapivě v něm podle Vranky chybělo i tolik frekventované téma zmíněných vyšších cel jak pro exportéry z EU, tak ale i z Mexika, Kanady a Číny.
„Vysvětluji si to tím, že jsou to právě vyšší cla, která jsou velmi citlivým tématem, protože mohou potenciálně destabilizovat globální obchod. Už jen tím, že o nich Trump uvažuje a prosazuje je, nyní výrazně ovlivňuje obchodní vztahy s klíčovými partnery, jako je EU, Čína nebo Kanada,” tvrdí Tomáš Vranka.
Co přinese Trump? Evropa je na tom tak špatně, že víc už nemůže
Vyšší cla na export do USA pro evropské firmy by citelně zasáhla zejména evropský automobilový průmysl, který se již nyní nachází v potížích.
Dále se vyjadřuje k tomu, co značí z hlediska Evropy již schválené vyvázání USA z Pařížské klimatické dohody.
Video: Co změní prezident Trump >
„Evropa, která dlouhodobě prosazuje udržitelný rozvoj, se může dostat do konkurenční nevýhody,” uvedl s tím, že v konkurenční nevýhodě je v oblasti energií Evropa už teď.
„A to jak kvůli politice Green Dealu, tak kvůli válce na Ukrajině a odříznutí se od ruského plynu a ropy, jakkoli ty si do Evropy cestu stále nachází,” doplnil s tím, že lze očekávat vyšší dovozy amerického LNG, ale i ropy do Evropy.
Z pohledu Evropské unie je podle Vranky důležitý i Trumpův tlak na vyšší výdaje na zbrojení. To proto, že pokud unijní země dají více peněz na zbraně, nedají je pak do jiných oblastí, jako jsou kupříkladu zdravotnictví, sociální služby nebo školství. O tom, že dluh evropských zemí stále jen roste, ví dnes asi každý, uzavřel pro FinTag Tomáš Vranka, analytik XTB a spolupracovník redakce.
Daniel Tácha