Kryptoměny cílily mimo systém. Teď se stávají mainstreamem

505
kryptomeny
Ilustrační foto: Freepik.com

V posledních týdnech zažívá kryptoměnový trh výrazné výkyvy. To nepřekvapuje, ale vypadá to, že tentokrát stojí kryptoměny na zásadním rozcestí. Otázka přitom zní, zda nepřicházejí o svou podstatu.

Znovuzvolení Donalda Trumpa prezidentem USA přineslo do kryptoměnové sféry značnou dávku optimismu. Prezident, který byl dříve k digitálním aktivům skeptický, překvapil výrazným obratem ve svém přístupu k nim. Ostatně to samé vidíme v naší české kotlině, kdo z politiků nepodporuje kryptoměny, není „in“. Že by šlo snad o tah na mladé voliče? Ale zpátky do Ameriky! Trumpova administrativa podporuje vizi Spojených států jako globálního centra pro kryptoměny. Mezi navrhované iniciativy patří například zřízení federální „bitcoinové rezervy“ a jmenování „krypto krále“, který by koordinoval rozvoj tohoto dynamického odvětví.

Více info dnes v živé debatě na YouTube >

I tyto kroky se promítly do růstu ceny bitcoinu. Ta krátce před inaugurací Trumpa dosáhla historického maxima 109 000 USD. Od té doby však trh zažívá otřesy. Stále ale platí, že Trumpova administrativa kryptoměnám věnuje zvýšenou pozornost. Aktuálně jde o:

  • Spuštění World Liberty Financial, Trumpovy kryptoměnové platformy.
  • Uvedení Trumpova memecoinu a memecoinu jeho manželky Melanie.

I když tyto kroky vyvolaly smíšené reakce, docela naznačují, že kryptoměny se v americké společnosti stávají více než reálným tématem pro všechny. Spuštění výše uvedených projektů vysílá jasný signál, že období přísné americké regulace se chýlí ke konci. Tento sentiment podporují i tamější regulační orgány, které aktivně zkoumají možnosti integrace kryptoměn do tradičního finančního systému. Psaním o možnosti investic do bitcoinových ETF bychom už jen nosili dříví do lesa.

Kam se ubírá cena bitcoinu a kryptoměn obecně

Analytici se v odhadech dalšího vývoje ceny bitcoinu rozcházejí. Obecně se ale shodují na několika klíčových scénářích. Rozdělme je do tří kategorií:

  • Optimista: Pokud administrativa Donalda Trumpa skutečně naplní své plány na podporu kryptoměn a regulační rámec se stane pro investory příznivější, bitcoin nejspíš do poloviny roku dosáhne nové cenové hladiny mezi 120 000 a 150 000 USD. Tento růst by podpořila rostoucí poptávka institucionálních investorů.
  • Konzerva: V případě, že regulační změny budou postupovat pomalu a trh se bude potýkat s volatilitou, čekejme stabilizaci ceny v rozmezí 80 000 až 100 000 USD.
  • Pesimista: Pokud dojde k neočekávaným negativním událostem, jako je zpřísnění regulací či další makroekonomické tlaky, mohl by bitcoin čelit poklesu na 50 000 až 60 000 USD. Tento vývoj by ale byl krátkodobý, trh by se následně nejspíš zotavil.

Pro investory a obchodníky je nyní klíčové pečlivě sledovat nejen vývoj trhu a makroekonomická data, ale právě, a hlavně politická rozhodnutí. Ta výrazně ovlivní další vývoj bitcoinu a ostatních kryptoměn.

To jsou paradoxy, pane Vaněk

Co se týče aktuálního okamžiku, můžeme se jenom dohadovat, zda je bitcoin na vrcholu aktuálního cyklu, nebo se naopak dostává do dalšího růstového trendu. Co bude dál, ukáže čas. Jisté je ale to, že kryptoměnový trh vstupuje do nové éry, v níž klíčovou roli, jak už jsme řekli, hrají politické a regulační faktory.

Objevují se hlasy, že příští rok skočí bitcoin na 200 000 USD

Svým způsobem jde o paradox, protože bitcoin vznikl jako reakce na finanční krizi v roce 2008. Přičemž u jeho kolébky stála hlavně snaha o získání nástroje, který bude fungovat paralelně a nezávisle na oficiálních strukturách Právě ty si jej nyní ale berou „za svůj“.

Více info dnes v živé debatě na YouTube >

Zkrátka a dobře, zda se Spojeným státům podaří stát globálním lídrem v této oblasti, ukáže až čas. Už nyní ale můžeme říci, že kryptoměny se ocitly ve zlomovém okamžiku. Jakkoli i nadále zůstávají volatilním a rizikovým aktivem, může nás pomalu ale jistě znepokojovat otázka, zda tím, že kryptoměny vzývají politici na všech kontinentech, neztratily něco ze své podstaty.

Tomáš Vranka, analytik XTB a spolupracovník redakce

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here