Philip Morris investuje do výroby nikotinových sáčků. Užívají je i děti

49
Philip_Morris
Výrobní závod Philip Morris ČR v Kutné Hoře / Foto: Philip Morris ČR

Společnost Philip Morris ČR investuje zhruba miliardu korun do rozšíření výroby o nikotinové sáčky ve svém závodu v Kutné Hoře. Novou výrobní infrastrukturu chce mít hotovou do konce letošního roku.  

Současný závod na výrobu tabákových produktů v Kutné Hoře zaměstnává přes tisíc lidí. Podle společnosti rozšíření umožní vznik až stovky nových pozic. Firma rozšířením výroby reaguje na rostoucí poptávku po nikotinových sáčcích v Česku i dalších zemích.

Vývoj ceny akcií Philip Morris ČR na pražské burze od roku 1995

[Zdroj: BCPP]

Rozšíření závodu o linky na výrobu nikotinových sáčků podle generálního ředitele firmy Fabio Costy přispěje k dalšímu rozvoji regionu. Společnost zároveň tvrdí, že výroba nikotinových sáčků má potenciál snížit počet kuřáků ve společnosti. Sáčky při užívání uvolňují o 99 procent méně škodlivých chemikálií než cigarety, tvrdí zástupci firmy.

„Naším cílem je, aby každý dospělý kuřák měl podle svých preferencí možnost zvolit si lepší alternativu ke kouření cigaret. Poptávka konkrétně po nikotinových sáčcích v mnoha zemích významně roste,“ řekl prezident pro orální nikotinové produkty Nikolaus Ricketts.

Aktuální praxe ale ukazuje, že nikotinové sáčky užívají často nezletilé děti. Sáčky, které se vkládají do úst, mají méně škodlivin než cigarety, ale stejně jako cigarety vytvářejí a prohlubují závislost na nikotinu. V tomto ohledu jsou pak podle odborníků většinou i podstatně „účinnější“ než cigarety. Další problém je, že mládež užívající nikotinové sáčky nesleduje obsah nikotinu, stimulující látky, v daném balení. Čímž riskují předávkování, nevolnosti a další zdravotní komplikace.

Nikotinové sáčky v Česku užívají děti

Podle průzkumu o užívání tabákových a nikotinových výrobků kouřila v roce 2023 klasické cigarety asi čtvrtina lidí, elektronické jedenáct procent, zahřívaný tabák sedm procent a nikotinové sáčky užívala tři procenta lidí. Průzkum z loňského května zjistil, že v v Česku používá některý z výrobků s nikotinem polovina mladých. Podle lékařů sice alternativy nemají takové dopady na zdraví plic jako hořící tabák, mají ale také negativní dopady na zdraví, například srdce a cév.

Co se týče nikotinových sáčků, problém působí zejména u dětí. S tím se potýká nejedna základní škola v Česku. Což nedávno na serveru Zdravé Zprávy potvrdila i hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková [STAN].

„Děti jim zvrací, plivou je [nikotinové sáčky, pozn. red.]. Na jiné škole jim omdlela i děvčata, přiznala, že mají pod rtem nikotinový sáček,“ popsala Pecková zkušenosti starostů měst a obcí, která obvykle bývají zřizovateli základních škol v regionech.

V České republice je na trhu několik druhů nikotinových sáčků s různou příchutí včetně rozdílného obsahu nikotinu v jedné dávce. Dlouho se u nás neregulovaly jejich prodeje dětem. Změna nastala až v roce 2023, kdy vstoupila v platnosti novela o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Novela zavedla pro prodej nikotinových sáčků stejnou regulaci, která platí pro tabákové výrobky nebo elektronické cigarety. Za porušení zákazu hrozí prodejci peněžitý postih.

„Nikotinový sáček se stává fenoménem zejména mladé generace. A to navzdory faktu, kterou potvrzují i lékaři a adiktologové, že riziko vzniku závislosti na nikotinu je obrovské u kohokoli, tím spíše u dětí a mladistvých,“ zdůvodnili tvůrci novely omezení prodeje.

Philip Morris ČR zvedá zisky

Společnost Philip Morris ČR je dceřinou společností Philip Morris International. Společnosti Philip Morris ČR vzrostl loni v prvním pololetí meziročně čistý zisk o 11,9 procenta na 1,9 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a daně z přidané hodnoty stouply o 7,1 procenta na 10,4 miliardy korun.

Zbrojovka přidala 36,5 procenta, Philip Morris ČR 11 procent

Firma zdůrazňuje, že dlouhodobě rozvíjí své portfolio tak, aby zahrnovalo produkty mimo odvětví tabáku a nikotinu. Vedle tradičních tabákových výrobků distribuuje Philip Morris ČR na českém trhu bezdýmná elektronická zařízení IQOS, zařízení na nahřívání tabáku, elektronické cigarety či jednorázové elektronické cigarety a další související příslušenství.

Společnost loni v prvním pololetí zaznamenala oproti předloňskému prvnímu pololetí současně růst podílu u bezdýmných výrobků a pokles podílu v portfoliu cigaret. Celkový kombinovaný trh cigaret a nahřívaných nikotinových výrobků loni meziročně v ČR klesl odhadem o 7,1 procenta na 7,2 miliardy kusů. Na Slovensku zůstal na podobné úrovni jako v roce 2023 v objemu 3,4 miliardy kusů.

–ČTK/DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here