Od nového roku zavedená sleva pro výdělečné starobní důchodce ve výši 6,5 % z vyměřovacího základu se může podle ministerstva práce týkat až 200 tisíc lidí. Ti si o slevu na sociálním pojištění ale musí sami požádat.
Na uplatnění nároku mají přitom pět let. Od ledna 2025 už neplatí navyšování důchodu za každých 360 dnů účasti na sociálním pojištění o 0,4 procenta. Tuto výhodu nahradila sleva na sociálním pojištění pro pracující důchodce bez ohledu na to, zda jde o zaměstnance, nebo osobu samostatně výdělečně činnou [OSVČ], a to ve výši 6,5 procenta z jejich vyměřovacího základu. O slevu ale musí pracující důchodci svého zaměstnavatele sami požádat, jinak ji nedostanou. Živnostníci slevu komunikují s Českou správou sociálního zabezpečení [ČSSZ].
„Sleva se týká kolem 163 až 165 tisíců zaměstnanců, kteří jsou důchodci. A asi 34 tisíc osob samostatně výdělečně činných,“ uvedl na tiskové konferenci [23.1.] ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL].
Základní podmínkou přiznání této slevy je podle něj souběh čerpání řádného starobního důchodu a výdělečné činnosti. Uplatnit si ji nemohou lidé pobírající předčasný důchod. Protože těm výdělečnou činnost zákon až do doby dosažení věku pro řádnou starobní penzi ani nedovoluje. Stejně tak žádnou slevu nečerpají ani lidé, kteří si o důchod sice požádali, avšak s odloženou výplatou, a tedy jim ho sociální správa nevyplácí.
Sociální správa slevu neuplatní automaticky
Podle ministra Jurečky je třeba, aby si o slevu na sociálním pojištění pracující důchodci sami požádali a k žádosti doložili potřebné dokumenty. V případě, že jsou zaměstnanci svému zaměstnavateli doloží rozhodnutí o přiznání starobního důchodu. K tomu přiloží ještě čestné prohlášení o nároku na výplatu starobní penze. Druhou možností, jak získat potvrzení pro uplatnění slevy na pojistném, je požádat sociální správu v místě svého trvalého bydliště o vydání potvrzení o pobírání starobního důchodu.
„A to doložím k žádosti o slevu pro pracující důchodce. […] Ta žádost nemá žádný formulář,“ vyjasnil ústřední ředitel ČSSZ František Boháček s tím, že o slevu tak žádá pracující důchodce svého zaměstnavatele volnou formou.
Šéf sociální správy i vysvětlil, proč se sleva na pojistném neuplatňuje u pracujících důchodců každý měsíc automaticky, když jde podle ministra Jurečky v Česku o vůbec první plně digitalizovaný úřad.
„ČSSZ nemůže zaměstnavatelům tyto skutečnosti potvrzovat přímo z důvodu ochrany osobních údajů. Navíc není jediným plátcem starobních důchodů,“ uvedl Boháček.
Příští rok stoupnou penze i výchovné. To se zvýší o tři koruny
O něco jinak podle něj uplatní slevu na pojistném od nového roku, nebo kdykoli později, živnostníci, kteří pobírají plný starobní důchod. Pokud nefungují v paušálním režimu, podají sociální správě pouze tiskopis s žádostí o snížení sazby na pojistném. A následně platí zálohy podle nižší sazby [22,7 %] namísto standardní sazby 29,2 procenta.
Druhou možností je pro ně si slevu uplatnit formou přeplatku až při ročním zúčtování záloh v přehledu o příjmech a výdajích za předchozí kalendářní rok. To znamená, že prvně slevu tímto způsobem uplatní v roce 2026, to za celý rok 2025 nebo jeho některé měsíce.
Paušalisté a sleva na pojištění při práci v důchodu
Slevu na pojistném si uplatní i živnostníci v paušálním režimu. Ovšem způsob uplatnění nároku na slevu se liší podle toho, zda je, či není daň z příjmů za daný kalendářní rok rovna paušální dani. Pokud není daň z příjmů rovna paušální dani, uplatní OSVČ slevu na pojistném v přehledu za daný kalendářní rok. Uplatní ji tedy stejně jako živnostníci mimo paušální režim.
OSVČ, která byla poplatníkem v paušálním režimu a jejíž daň z příjmu za daný kalendářní rok nebyla rovna paušální dani, je povinna podat přehled za daný kalendářní rok. Pokud se daň z příjmů rovná paušální dani, uplatní živnostník slevu na pojistném v žádosti u sociální správy. V žádosti uvede výši slevy a další údaje potřebné pro stanovení slevy. Žádost bude ale možné podat nejdříve od 1. května následujícího kalendářního roku, za který slevu na pojistném uplatní.
Minimální záloha na důchodové pojištění u OSVČ vzroste na 4 759 Kč
Obecně pak živnostníci v paušálním režimu hradí zálohy na pojistné paušální zálohou na účet finančního úřadu. A tedy nemají nárok na sníženou sazbu měsíčního pojistného.
O zvýšení důchodu o 0,4 procenta za splněných každých 360 dnů pojištění, to je výdělečné činnosti, si mohou důchodci požádat, jen pokud podmínku splnili nejpozději k 31. 12. 2024. Pokud splnili jen část z této povinné doby pro navýšení penze, nárok na zvýšení jim podle sociální správy ale nevzniká. A to ani poměrnou částí.
Veronika Táchová