Většina světa obrací svůj zrak ke králi kryptoměn – bitcoinu. Avšak i ethereum prochází, podobně jako další riziková aktiva, velmi turbulentním obdobím. Ethereum je po bitcoinu druhá největší kryptoměna.
Kryptoměny to nemají v posledních dnech rozhodně jednoduché. Pro ethereum to však platí ještě více – nástup Donalda Trumpa do prezidentského úřadu totiž otřásl světem kryptoměn, a to v důsledku několika zásadních skutečností:
- Trumpova avizovaná přívětivá politika ke kryptoměnám.
- Spuštění jeho vlastního meme coinu a následně i meme coinu jeho manželky.
- Potvrzení, že Trump a lidé jemu blízcí investují přímo do kryptoměny ethereum.
Poslední zmíněnou skutečnost z výčtu bodů akceleroval Eric Trump, americký podnikatel a syn Donalda Trumpa. Ten na sociální síť X napsal, že podle něj nastal skvělý čas na nákup kryptoměny ethereum. V noci z neděle na pondělí se totiž cena etherea propadla o bezmála 30 procent. V jednu chvíli se nacházela okolo úrovně 2 250 USD [cca 54,5 tis. Kč].
Po zveřejnění příspěvku Erica Trumpa ovšem cena rychle stoupla a dostala se až na 2 870 USD [cca 69,5 tis. Kč]. Z technického hlediska tak vypadá ethereum vcelku zajímavě – nachází se mezi dvěma úrovněmi významné likvidity [žluté obdélníky na grafu níže, pozn. red.]. Přesto je jakýkoli další cenový vývoj hodně nejistý.
Jak číst cenu v budoucích dnech a týdnech
Graf Níže: Šedá křivka naznačující možný budoucí pohyb kryptoměny poukazuje také na skutečnost, že pravděpodobnější nyní může být výběr likvidity dole. Asi okolo úrovně 2 100 USD [cca 51 000 Kč]. Nebylo by to poprvé, kdy trh naznačil růstový potenciál prudkým výkupem rychle nabitých ztrát, jen aby následně dále vyklesával. Podobná situace nastala v týdnu od 4. 8. 2024.
[Zdroj: xStation]
Je ale možné, že se celá situace uklidní velmi rychle a ethereum bude pokračovat v růstu okamžitě – možné cenové cíle jsou taktéž znázorněny na grafu výše – konkrétně horní žlutý obdélník a levely nad ním, to je nad úrovní 4 000 USD [cca 97 000 Kč].
Co udělá dlouhodobý investor a co trader
Pro dlouhodobého investora: Nabízí se obecně doporučovaný přístup nesnažit se časovat trh. Raději postupně do trhu vstupovat, pokud v něm opravdu chci být a dlouhodobě danému aktivu věřím.
Statisticky se příliš nevyplácí čekat a doufat, že cena ještě více vyklesá s vidinou trefení možného dna. To se člověku povede jen velmi zřídka. Modelově si lze takovou situaci představit tak, že investor vstoupí do obchodu na aktuální úrovni s poměrnou částí kapitálu a bude připraven přikupovat okolo úrovně 2 100 USD, případně i níže [viz modré horizontální křivky na grafu pod dolním žlutým obdélníkem, pozn. red.]
Z pohledu tradera: Zde je situace trochu obtížnější. Volatilita etherea je nyní opravdu vysoká a velmi těžko předvídatelná. Trh navíc postrádá jasný směr a spíše vykazuje znaky nerozhodnosti. V takové chvíli je vhodné přejít spíše na nižší časový rámec a snažit se hledat menší pohyby s větší pravděpodobností úspěchu. V nižším časovém rámci [hodinový graf a varianty minutových grafů, pozn. red.] se dají najít znaky jasného směru v krátkém časovém horizontu.
[Zdroj: xStation]
Graf výše je toho příkladem, kdy se dnes po půlnoci dala z 15minutového grafu odhadnout klesající tendence etherea – bílé křivky značí rezistenci, kterou se trhu nedařilo překonat, což nakonec vyústilo ve výraznější pokles.
Tomáš Vranka, analytik XTB a spolupracovník redakce
—
Pozn. red.: Rozdílové smlouvy platí za komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky [úvěru] se pojí s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 procent účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u společnosti autora výše uvedeného textu ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Investování je rizikové, investujte zodpovědně. / Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti.