Ruská plynárenská skupina Gazprom od února dodává plyn na Slovensko skrze plynovod TurkStream. Od dubna objem dodávek zdvojnásobí. Novinářům to dnes [6.2.] řekl šéf slovenských plynáren SPP Vojtech Ferencz, detaily neuvedl.
Státem kontrolovaná společnost Slovenský plynárenský priemysel [SPP] je největším prodejcem plynu na Slovensku. Země má smlouvu s Gazpromem na dodávky plynu do roku 2034. Kontrakt počítá s tím, že Rusko plyn dopraví na Slovensko. Ferencz řekl, že SPP tuto smlouvu nevypoví.
O možnosti dovážet ruský plyn na Slovensko prostřednictvím plynovodu TurkStream hovořil slovenský premiér Robert Fico při své lednové návštěvě Turecka. I když později upozornil na stávající vytíženost této přepravní trasy.
Turecko plyn z Ruska stejně jako z Ázerbájdžánu dováží prostřednictvím plynovodu TurkStream vedoucím pod Černým mořem. Poté, kdy 1. ledna vypršela smlouva mezi Ruskem a Ukrajinou, je nyní podmořské potrubí jedinou možností, jak může Moskva dodávat svůj plyn do Evropy.
„Po vypršení smlouvy mezi Ruskem a Ukrajinou vzrostl význam plynovodu TurkStream,“ řekl Kadri Tastan, analytik pro energetiku z Marshall Fund v Bruselu.
Ředitel divize obchodu slovenského podniku SPP Michal Ľalík uvedl, že podnik neplánuje zahájit arbitráž vůči Gazpromu, který nedodává dohodnuté objemy plynu na Slovensko a vzniklou situaci chce využít na vyjednání lepších podmínek dodávek. Uvedl, že ani v roce 2022, tedy za bývalé vlády, nepřistoupil SPP k arbitráži vůči Gazpromu, který tehdy krátil dodávky plynu na Slovensko.
SPP má dostatečné zásoby plynu
Za spíše nereálnou označil Ľalík možnost dodávek plynu na Slovensko z Ázerbájdžánu, kterou zmiňovali někteří politici. Důvodem je nedostatek jeho produkčních kapacit. SPP stále věří, že se podaří obnovit tranzit plynu přes Ukrajinu.
Plynovod TurkStream spojuje Rusko a Turecko, odkud se surovina dopravuje dále na Slovensko. Dříve Slovensko dováželo ruský plyn přes Ukrajinu. Ta jeho přepravu na začátku letošního roku ukončila v reakci na konec platnosti příslušné smlouvy s ruskou stranou. Kyjev se již téměř tři roky brání ruské vojenské invazi. Turecko je přitom ochotné zprostředkovat tranzit ruského plynu do Evropy.
Turecko nemá s ruským plynem do Evropy problém. Ba právě naopak
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan doufá, že se jeho země stane regionálním centrem pro dodávky zemního plynu. Nejenže soustředí dovoz z jiných zemí, ale i rozvine těžbu ve svých pobřežních vodách.
„Cena plynu je pro EU velmi důležitá, a tak se pozice Turecka posiluje,“ řekl Erdogan.
SPP se podle Ferencze připravil na očekávané zastavení dodávek plynu přes Ukrajinu naplněním zásobníků a uzavřením kontraktů na dovoz plynu z jiných zdrojů. Společnost již dříve uvedla, že tyto alternativní dodávky jsou dražší než ruský plyn, to hlavně kvůli tranzitním poplatkům. Ľalík zase řekl, že SPP se na ukončení dodávek plynu z Ukrajiny připravil a začal ho dovážet prostřednictvím plynovodů z Maďarska.
Ruský plyn a politické dohry nejen na regionální úrovni
Za ukončení tranzitu plynu přes Ukrajinu slovenský premiér Fico kritizoval ukrajinského prezidenta Zelenského a Kyjevu pohrozil odvetnými opatřeními. Původně Fico zmiňoval zastavení dodávek elektřiny na Ukrajinu a omezení pomoci pro ukrajinské uprchlíky. Od možnosti přijmout uvedená opatření minulý týden ustoupil a začal vyhrožovat využitím práva veta při rozhodování EU o pomoci Ukrajině.
Bruselský list Politico nedávno konstatoval, že v Maďarsku a na Slovensku trvají na tom, že jsou zastavením dodávek přes Ukrajinu poškozeni, zatímco se Evropská komise domnívá, že to těmto zemím vážné problémy nezpůsobí. Maďarský premiér Viktor Orbán unii pohrozil blokováním sankcí proti Rusku, pokud Kyjev neotevře cestu pro ruský plyn.
Slyšitelný hlas má ve sporu i ukrajinský prezident Zelenskyj. Ten tvrdí, že Fico dává přednost Moskvě před USA a dalšími partnery, kteří by Slovensku mohli dodat plyn.
„Nehodláme obnovit transit ruského plynu,“ řekl již v prosinci ukrajinský prezident a dodal: „Nedovolíme jim vydělávat další miliardy na naší krvi.“
Takže Fico byl navzdory jejich opozici i primitivní nenávistné kampani české vlády a ČT24 nakonec úspěšný jak sliboval. Ani fanatik Šimečka nemůže tvrdit, že to zařídil, jak tvrdil, když plyn nejde přes Ukrajinu. Kapacity jsou samozřejmě omezené, ale Slováci vědí, že Rusko, Turecko i Maďaři dodrželi slib narozdíl od EU a nenávistným a vysloveně nepřátelským Čechům. Tohle je výsledek údajně úspěšné vládní zahraniční politiky. Fanaticky nenávidíme už i naše sousedy (za chvíli bude na řadě i Rakousko s nesprávným vítězem voleb). Kromě toho většinu světa, pokud jde o počty obyvatel, od „tradičních“ nepřátel po země BRIX a nově samozřejmě i USA. Opravdu se stydím za to, že jsem čech.