V posledních dnech vzbudila pozornost čínská firma DeepSeek, která uvedla pokročilý AI jazykový model s výrazně nižšími náklady, než jaké má americká konkurence. A přinesla i významný propad amerických technologických akcií.
Nástup čínského chatbotu neotřásl jen americkými technologickými firmami, ale i jejich hodnotou. Technologický index Nasdaq Composite hned v pondělí oslabil o 3,07 procenta. Za jeho propadem stál zejména pokles cen akcií amerického výrobce čipů a hvězdy akciových trhů společnosti Nvidia. Její akcie se propadly téměř o 17 procent a hodnota firmy na burze poklesla o 600 miliard dolarů [cca 14 bil. Kč].
„Ten propad tam zahrnuje určitou prémii za riziko. Jak jsme viděli, nemusí tu být jen Nvidia,“ uvedl portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler v aktuální video debatě projektu #VítěznéPortfolio, v níž vystupoval se zakladatelem společnosti Vořechovský Capital Management Danem Vořechovským.
#VítěznéPortfolio: Čínská debata >
„Prostě je to bod, který vede k určitému probuzení. Ne že by Nvidia zavírala krám, to určitě ne, ale ten trh není dán tak jednoznačně v oblasti AI,“ doplnil.
Dan Vořechovský ve Spojených státech neinvestuje. Pečlivě ale sleduje čínskou burzu. Kauza DeepSeek ho z pohledu možností více zainvestovat v Číně ale nepřesvědčila. Rovněž důsledně rozlišuje mezi tím, že Nvidia je výrobce moderních čipů, zatímco DeepSeek je jenom aplikace, která pracuje s AI. Navíc s modely, které již vyvinuly firmy v Americe. Konkrétně jde o ChatGPT společnosti OpenAI.
Čínský trh AI z pohledu investora
„Ta čínská scéna, která pracuje a vyvíjí AI, je velice silná. Na trhu působí hned několik významných firem,“ uvedl přesto Dan Vořechovský s tím, že tyto firmy podporují stovky na AI zaměřených start-upů.
Podle něj mnozí investoři investují, aniž by ale věděli přesně, do čeho investují. Za příklad dal firmu Alibaba, o které mnoho z jejích drobných akcionářů často ani neví, co vlastně dělá. V diskuzi zmínil i politické vlivy v Číně, které jsou hodně silné.
Nedělejte si iluze, že Čína zaostává, řekl šéf společnosti Microsoft
Čína je tradičně centrálně řízená společnost, kde je u moci Komunistická čínská strana. V ústavě má zakotvenu vedoucí úlohu. Ale jde stále i o dynamickou miliardovou ekonomiku, která i nyní roste ve vládou stanoveném tempu pěti procent vůči hrubému domácímu produktu.
„Co se týče AI, tak my se tady bavíme o tom, že v Číně jsou mraky technologických společností, které nikdo nezná, ale tam se ve velkém obchodují na akciovém trhu,“ uvedl Vořechovský a několik jich i vyjmenoval.
„Ty, co se obchodují v kontinentální Číně, tak jsou stejně nadsazené jako technologické firmy v USA a Evropě. Z toho plyne, že ani tyto firmy nejsou z pohledu investora vůbec levné,“ doplnil.
Podle něj je z pohledu investorů ideální investovat do těchto firem prostřednictvím indexových ETF fondů. Jejich nabídka je dostatečně široká. Úspěch DeepSeek ale byl podle něj fenomenální. Dobře ukázal, že lze tvořit systémy AI levněji a s nižšími nároky na energie.
DeepSeek zazvonil právě včas
Spuštění chatbotu R1 čínské společnosti DeepSeek, které otřáslo americkým technologickým sektorem, by mělo být budíčkem pro firmy v USA i podle nedávného vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa.
A zareagoval i šéf společnosti OpenAI Sam Altman: „Chatbot R1 je více než působivý. A to hlavně díky tomu, co nabízí, a hlavně za jakou cenu… My samozřejmě dodáme daleko lepší modely.“
Čínský DeepSeek zaskočil Západ i investory. Co bude dál, se uvidí
O něco racionálněji k věci ale přistoupili analytici Amundi, kteří uvedli, že pokud se potvrdí, že náklady na trénování AI modelů klesají, může to paradoxně vést k rychlejšímu zavádění umělé inteligence.
„Tento efekt, známý jako Jevonsův paradox, ukazuje, že levnější technologie vede k exponenciálnímu růstu jejího využití. Výsledek by byla ještě vyšší poptávka po inferenčním výkonu a výpočetních kapacitách. Což jen podpoří další investice do oblasti celého AI,“ uvedli analytici pro FinTag.
–DNA–