Stříbrná tsunami obrací život na Zemi vzhůru nohama

129
tsunami
Ilustrace: Pixabay.com

Hrozící vlna stárnutí americké populace může znamenat krizi, nebo příležitost. Záleží na tom, koho se na to zeptáte. K tématu se obrací autoři článku The New York Times [NYT] Boomers as Boogeymen: Should You Fear the „Silver Tsunami?

Šílíte ze stoupající ceny másla? Pak se koukněte, jak drahé je bydlení, jak roste cena zlata, na globální oteplování, deficit státního rozpočtu, snadný přístup k lékům na předpis, zadlužené studenty, úrokové sazby u hypoték a astronomické splátky. A dále na to, že vy se v práci povýšení nejspíš nikdy nedočkáte.

Můžete se v tom zkusit vyznat, ale složité sociopolitické poměry přesvědčily mnoho Američanů, že je ekonomika vepsí a že jejich život nikdy nebude lepší než život jejich rodičů. Což se dosud – čert ví proč – považovalo za samozřejmé.

Je pohodlné za současný stav obvinit generaci lidí narozených zhruba dvacet let po válce. Potvrzovala by to ostatně i jednoduchá matematika. Ve Spojených státech žije asi 73 milionů baby boomerů ve věku 60 až 78 let. Narodili se po druhé světové válce. Tvoří zhruba jednu čtvrtinu populace. Což značí, že podstatná část obyvatel už je v zasloužené penzi. Problém ale je, že jsou to právě oni, kdo odstartovali takzvanou – stříbrnou tsunami.

Co je stříbrná tsunami

Stříbrná tsunami je podle NYT slovy finančních analytiků a ekonomů situace, která obrátí život na Zemi vzhůru nohami. Hovoří o demografické katastrofě dvou faktorů – zvyšujícího se počtu důchodců a relativního nedostatku mladých lidí. Už v roce 2035, jak odhaduje americký statistický úřad, bude v USA vůbec poprvé více starších dospělých než lidí mladších 18 let.

Pojem „stříbrná tsunami“ se ale i používá, aby povzbudil investory vložit peníze do nabídky nových akcií farmaceutických společností. To proto, aby vyvíjely léky pro dlouhodobou péči o seniory, neboť jich stárnoucí generace bude potřebovat mnohem víc.

„Stříbrná tsunami poskytuje mnoho příležitostí k nákupům,“ uvedla jedna z amerických bank.

Sanofi pokukuje po výnosném trhu s léky na hubnutí

Investoři a tržní stratégové tohoto termínu dokonce využívají v protikladném významu. První se objevil loni v listopadu, kdy jej jeden investor využil pro předpověď propadu trhu s nemovitostmi. A ten způsobila vlna důchodců, kteří už neměli na to, aby je zakoupili.

Jiná prognóza pomocí stejného pojmu byla opačná. Ceny domů stoupají, protože starší Američané v nich zůstávají, než by odešli do domů s pečovatelskou péčí, a trh tak blokují. Jisté je, že státy by rovněž měly nabízet investiční produkty pro penzijní schémata a uvolnit regulaci ekonomiky. Což platí jak pro byznys, tak pro realitní a další trhy.

Říkejme si tomu, jak chceme. Vyspělý svět stárne

V dokumentu Institutu pro veřejné zdraví na Washingtonově univerzitě v St. Louis termín „stříbrná tsunami“ označují za „fatalistický a negativní“. Dokonce žádají, aby se nepoužíval. Touto radou se mnoho lidí a institucí ale neřídí. Stříbrná tsunami se vžila jako termín ve Spojených národech [OSN], Národním institutu pro rakovinu a vládních agenturách ve vzdálené Indii a Malajsii. A důvody jsou zřejmé. Demografické trendy významně ovlivnily a stále ovlivňují ekonomiku. A tak přišla stříbrná tsunami.

Michal Achremenko

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here