Postihy u nové superdávky nebudou tak přísné, jak MPSV navrhovalo

3201
mpsv
Foto: Úřad vlády ČR

Superdávka Ministerstva práce a sociálních věcí ČR [MPSV] nebude zřejmě tak přísná, jak resort původně zamýšlel. Naopak se rozšiřuje okruh zranitelných osob, ale i mírní sankce za nedodržení povinností pro získání sociálních podpor.

Hlavním záměrem takzvané revize sociálních dávek iniciované ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou [KDU-ČSL] bylo přimět lidi, kteří dlouhodobě pobírají sociální dávky a nepracují, ale pracovat by mohli, aby pracovali. Případně je vyvést z nelegální práce na legální pracovní trh. Nyní, jak ukázalo tento týden [5.2.] jednání sněmovního Výboru pro sociální politiku, se postupně mění, respektive obměkčují nastavené parametry dávky.

„U sankčního vyřazování jsme zmírnili podmínky,“ uvedl před poslanci k návrhu novely, kterou čeká v únoru 2. čtení ve Sněmovně, ministr Jurečka.

Původně měla být vyřazena osoba z evidence úřadu práce za neplnění svých povinností, jako je v termínu sjednaná schůzka na pobočce úřadu, na dobu šesti měsíců. Stejně tak mělo dojít k pozastavení výplaty dávek. Po prvním načtení novely ve Sněmovně ale došlo ke zmírnění tohoto postihu na tři měsíce. Zároveň mělo k vyřazení dojít hned po prvním nesplnění či porušení některé z podmínek. Nyní je úřad vyřadí až po opakovaném porušení pravidel.

„Bude to pro nás znamenat i vyšší administrativní náročnost,“ poznamenal ministr Jurečka.

Sankce nebudou tak kruté, jak MPSV původně zamýšlelo

Proti takové změně se vyslovila například poslankyně hnutí ANO Renata Oulehlová. Uvedla, že hlavním smyslem úpravy bylo, aby lidé na dávkách, kteří mohou, začali chodit do práce.

„Jejich povinnost přijít na úřad práce jednou za měsíc je jediná povinnost, kterou mají. A dobře víme, že na ně nic jiného neplatí, pouze sankční vyřazení,“ vyslovila se proti změkčení sankcí příjemců dávek za porušení jejich povinností.

Dodala, že dnes mají lidé dostatek možností, jak se s úřadem spojit, aby se ze schůzky včas omluvili a dojednali si termín na jiné datum. A také doložili důvody absence.

„To není rovný přístup, i my musíme přijít včas do práce,“ dodala s tím, že ani pro absenci na pracovišti neplatí argument, že jsme si spletli den nebo čas. Jak na úřadech práce i často zaznívá.

MPSV prodlužuje i věk pro delší podpory v nezaměstnanosti

Ministr Jurečka s argumenty poslankyně souhlasil. Uvedl, že šlo o velmi emotivní debatu nad sankcemi za nedodržení povinností lidí, kteří berou sociální dávky a jsou v evidenci úřadu práce.

„Já jsem tuto změnu nedělal s radostí,“ poznamenal.

Také ale dodal, že nechtěl kvůli nesplnění tohoto požadavku zastavit dlouho chystanou revizi dávkového systému.

„Je to velké změkčení, to si řekněme narovinu,“ dodal.

Superdávka MPSV mírní požadavky na práceschopné

Další zmírnění se týká bonusu, tedy zvýšení přiznané sociální dávky, za to, že příjemce dávky pracuje. Původně MPSV navrhovalo a připomínkovým řízením i prošel návrh, že pro navýšení dávky musí pracovat všichni dospělí členové domácnosti. S výjimkou skupiny zranitelných osob, kteří pracovat například kvůli vysokému věku nebo zdravotnímu omezení nemohou. Nyní se má tato povinnost práce pro výplatu dávky vztáhnout jen na rodiče nezaopatřeného dítěte.

„My jsme tam měli původně všechny členy domácnosti. Já říkám, že u tohoto zúžení hrály roli připomínky ze strany nevládních organizací,“ vyjasnil, kdo stojí za prosazením této změny.

Argumentovaly tím, že jsou tu specifické situace, kdy se tento požadavek pro dávku nedá naplnit. Konkrétně uvedly příklad, kdy domácnost přijme pod střechu příbuzného, sourozence, který žil na ulici. A rodina je ráda, že už nežije pod mostem, uvedl Jurečka. V takové situaci se po takové osobě podle nevládních organizací nedá požadovat, aby se hned zařadil do pracovního procesu. Nejprve se u něj, jak uvedly, řeší léčba a jiné potřeby.

„Tady ta přímá zodpovědnost a vztažení vůči dávkách nejsou úplně uplatnitelné,“ uvedl ministr.

Pokuty za přestupky se nesmí strhávat ze sociálních dávek, rozhodl ÚS

Poslankyně hnutí ANO Jana Pastuchová uvedla, že se líbil původní návrh. Tedy ten, podle kterého se bonus měl vyplácet jen pokud pracovali všichni práceschopní členové domácnosti.

„Toto na mě působí velmi zvláštně,“ podotkla s řečnickou otázkou, kdo tuto změnu vlastně inicioval. [Pro upřesnění uveďme, že se k ní přihlásili zástupci STAN, pozn. red.].

Diskuze mezi poslanci se vedou i o skupině zranitelných osob, kterým se dávka navýší automaticky bez splnění doložení práce. Mezi ně patří například osoby se zdravotním postižením [OZP] a pečující o ně. Senioři a samoživitelé s dětmi do sedmi let věku a pečující o děti do 4 let věku. Dále se mezi ně zařadí zřejmě vdovy a vdovci. Někteří poslanci prosazují jako zranitelné osoby označit všechny nad 55 let věku za podmínky splnění pětatřicetileté účastní na sociálním pojištění i další skupiny osob.

Kalkulačka superdávky přijde až po 3. čtení ve Sněmovně

Změny v systému sociálních dávek vyvolávají mezi jejich příjemci nejistoty, kdy se někteří obávají snížení státní podpory. Podle ministra Jurečky si revizí dávek zhruba třetina jejich stávajících příjemců finančně polepší, druhá třetina pohorší a zbývající zůstanou na svém. A podobně jako je tomu u důchodů, poptávají příjemci sociálních dávek kalkulačku, která by jim přibližně ukázala, jak na ně dopadne revize sociálních dávek.

„Zrealizovat takovou kalkulačku mezi 2. a 3. čtením novely ve Sněmovně není reálné,“ uvedl Jurečka s tím, že nespočet IT specialistů z jeho úřadu stále pracuje na nápravě digitalizace stavebního řízení na MMR.

Od poloviny příštího roku posoudí úřady práce majetky lidí v katastru i registru vozidel

S webovou kalkulačkou jeho resort ale počítá. Nicméně do třetího čtení novely ve Sněmovně, jak uvedl, ji i s ohledem na stále se měnící parametry dávky nezřídí.

Podle něj je i možné, že dojde k posunutí uvedení nové superdávky do praxe o dva až tři měsíce. „Sněmovna mi komplikuje situaci. […] Termín 1.7. je opravdu v ohrožení,“ uvedl.

Platnost změn by se mohla posunout na září, případně na říjen letošního roku.

„Máme tady ale bezpečný prostor pro zavedení dávky,“ upozornil s tím, že se počítá s půlročním přechodným obdobím. Během něj se podle nových pravidel odbaví nejprve noví příjemci sociálních dávek. A ti stávající by se do upraveného systému překlopili na přelomu kalendářního roku.

Veronika Táchová

1 komentář

  1. To je vláda, které se snaží přesvědčovat pravicovější voliče, že je lepší, než ta nastupující Babišova. Že dělá politiku v zájmu republiky. Co já jsem si všiml, tak s energiemi nedělá nic (budiž), daně zvyšuje jak oteklá (pochopil bych, že je to náhrada za sekeru zrušením superhrubé mzdy), ale stát nezeštíhluje, úředníci přibývají a když má jedinec, kterého ostatní živí, nějaké povinnosti, tak mají péči, aby povinnosti nebyly „moc kruté“. A to se ještě někteří pořád otáčejí na tom, že jsou zde majetkové daně nízké. Představte si takovou situaci. Že by byly vysoké. Celý život se budete otáčet, abyste si nasyslili, pak z toho nasysleného majetku zaplatíte na daních pálku a když byste se s placením daní zpozdili, protože máte zrovna málo, tak byste se zase vy otáčeli na tom že placení daní včas je pro vás příliš kruté. Schválně, co by vám jako člověku sedřenému neustávající celoživotní prací řekli na vaše podivení se penále za pozdní zaplacení majetkových daní? Je to jasné. Řekli by, zákon je zákon a celoživotní snaživče plať a hlavně včas, ať nemáš problémy a řeči o krutosti si nech od cesty!
    Dle mého názoru nevím, co si hodlají dát do volebního programu, aby pravicovějšího voliče přesvědčili. Vypadá to, že budou rádi za takový volební výsledek, že se ANO nepodaří mít ve sněmovně pohodlnou nadpoloviční většinu.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here