Firmy odmítají zákon, aby povinně připlácely náročným profesím

7235
firmy
Lidem v náročných profesích chtěl vyjít vstříc ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [uprostřed] dřívějším odchodem do penze bez jejího finančního krácení. Narazil ale na koaliční strany ve vládě Petra Fialy [vpravo]. Ty to totiž odmítly. Problém vyřešil přenesením nákladů na zohlednění náročných profesí na firmy ministr financí Zbyněk Stanjura [vlevo]. Vyvstal však problém nový. Firmy s tím nesouhlasí. / Foto: Redakce FinTag

Svaz průmyslu a dopravy ČR [SP ČR], největší zaměstnavatelský svaz v Česku, odmítá vládní návrh zákona, který firmám nařizuje povinně přispívat na penzijní spoření zaměstnancům v takzvaných náročných profesích.

Zákon, jenž projednává Sněmovna, ministr financí Zbyněk Stanjura [ODS] představil jako řešení problému, který vznikl nečekanou změnou novely o důchodovém pojištění z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí ČR [MPSV].

K tomu došlo loni v říjnu, když do projednávané novely o důchodovém pojištěn předsedové klubů TOP 09 a ODS Jan Jakob a Marek Benda vložili pozměňovací návrh, který vztáhl náročné profese s nárokem na dřívější a nezkrácený důchod jen na 4. kategorii rizikových prací. Zákonem původně i zamýšlená třetí kategorie z návrhu MPSV zcela vypadla. Ve čtvrté kategorii náročných profesí pracuje asi 12 tisíc lidí, ve třetí kategorii je to asi 109 tisíc lidí.

TOP 09 a ODS nečekaně navrhly omezit náročné profese

Za takový krok vláda sklidila a stále sklízí ostrou kritiku od opozice, odborů, ale i lidí, kteří v náročných profesích pracují. Kritika pramení mimo jiné i z toho, že ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL] dlouhé měsíce před schvalováním zákona sliboval možnost předčasného odchodu do penze bez krácení pro třetí kategorii povolání. Zákon prezentoval jako příklad úspěšné práce své i vlády Petra Fialy [ODS]. Proti následnému osekání návrhu MPSV ze strany koaličních partnerů se sice vyslovil, jinak jej ale bez odporu přijal. Problém však zůstal. Stalo se jím více než sto tisíc lidí, kteří důvěřovali vládě, že stát jejich práci v náročných profesí zohlední tím, že oproti jiným budou moci jít do předčasné penze, aniž by jim stát dávku zkrátil.

Co se nelíbí na návrhu zákona SP ČR

Do situace se jako záchranář vložil ministr financí Zbyněk Stanjura. Ten přišel s na první pohled jednoduchým a účinným řešením. Ministerstvo financí představilo návrh, v němž lidem ve třetí kategorii rizikových prací bude povinně přispívat na penzi zaměstnavatel. A to až čtyři procenta hrubé mzdy do třetího pilíře penzijního systému, což je doplňkové penzijní spoření organizované soukromými penzijními společnostmi. Co si o návrhu myslí dotčené firmy, se nikdo v té době ale nezajímal. A neozvali se tehdy ani zástupci samotných firem.

To už ale neplatí. Nyní, kdy se dostal návrh zákona ministra Stanjury do Sněmovny, už se firmy ozývají. Podle prezidenta SP ČR Jana Rafaje návrh vykazuje zásadní nedostatky, které jej činí prakticky neaplikovatelným pro zaměstnavatele.

„Svaz průmyslu a dopravy ČR apeluje na poslankyně a poslance, aby návrh zákona nepodpořili, neboť postup jeho přijímání je nepřijatelný,“ říká Rafaj.

České firmy ostře napadly zvýšení poplatků za televizi a rozhlas

Vládní návrh podle něj firmám přináší další povinné finanční výdaje a administrativní zátěž. Navíc úprava obsahuje mnoho nejasností a věcných chyb, tvrdí šéf svazu. V praxi firmy očekávají komplikace při aplikaci zákona například při překážkách v práci, čerpání dovolené nebo změně pracovní pozice zaměstnance.

„Zákon v této podobě znamená jen další administrativní a finanční zátěž pro zaměstnavatele, aniž by skutečně efektivně řešil problematiku důchodového zabezpečení rizikových profesí. Proto tento návrh nepodporujeme,“ říká Rafaj.

Firmy mají více výhrad k otevřenému zákonu

Podle SP ČR měla být takto zásadní koncepční změna důchodového systému projednána transparentně, s důkladnou analýzou a zapojením sociálních partnerů. Návrh zákona, jak uvádí zástupci svazu, vznikl bez řádné konzultace se zaměstnavateli. Což je v rozporu s principy sociálního dialogu.

„V rámci meziresortního připomínkového řízení jsme upozorňovali na jeho nedostatky, ale naše připomínky nebyly brány v úvahu,“ vysvětluje prezident svazu.

Česko se znovu propadlo v Indexu prosperity. Je 6. nejhorší v EU

Na netransparentní proces a chyby v návrhu zákona vlády upozornila i Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. Ta většinou vystupuje ve shodě se svazem.

„Návrh tohoto zákona musíme jako zaměstnavatelé odmítnout. A to ze dvou hlavních důvodů. Vláda jednoznačně porušila zákoník práce, když se zástupci zaměstnavatelů a odborů tento návrh nekonzultovala. Návrh dále přináší mnoho nejasností. Přináší i další významnou administrativní zátěž pro české firmy a podniky,“ uvedl prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jiří Horecký.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here