Čínský výrobce baterií pro elektroauta CATL oznámil vstup na burzu v Hongkongu. Část získaných prostředků použije na výstavbu závodu na baterie v Maďarsku. Vstup čínského výrobce autobaterií vítá i hongkongská burza [SEHK].
SEHK je čtvrtá největší burza na světě a třetí největší burza v Asii po tokijské a šanghajské. CATL chce na burze získat nejméně pět miliard amerických dolarů [cca 122 mld. Kč]. Šlo by o pátý největší vstup na burzu v Hongkongu za poslední čtyři roky.
„Část získaných prostředků firma hodlá použít na výstavbu závodu na baterie v Maďarsku,“ uvedla agentura Reuters.
Továrna má stát v maďarském Debrecínu, jak již dříve informoval FinTag. Tato investice má hodnotu 7,3 miliardy eur [cca 183 mld. Kč]. V Maďarsku staví CATL svoji druhou evropskou továrnu. V lednu 2023 zahájil provoz své první evropské továrny v Německu. Podle analytiků se de facto jedná o identické výrobní závody.
Bez zajímavostí není, že v Maďarsku staví svůj výrobní závod i přední čínský výrobce elektromobilů BYD. Tato automobilka, která se ale zaměřuje i na železniční dopravu, se loni stala světovým lídrem v oblasti výroby elektromobilů. Loni v prodejích předstihla do té doby světovou jedničku Teslu. Ročně prodává kolem dvou milionů elektrovozů.
Kde a jak se CATL obchoduje
Čínská společnost CATL, která vznikla v roce 2011, v současnosti vyrábí více než třetinu baterií pro elektromobily prodávaných po celém světě. Baterie dodává automobilkám Mercedes-Benz, BMW, Volkswagen, Toyota, Honda či Hyundai.
S akciemi firmy už se obchoduje na burze v čínském Šen-čenu. Tržní kapitalizace firmy aktuálně činí 1,4 bilionu jüanů [cca 4,7 bil. Kč]. Vývoj ceny akcií společnosti CATL níže na grafu Google Finance.
Akcie firmy na burze v Šen-čenu za poslední rok stouply zhruba o 60 procent. Letos v lednu prozatím o tři procenta klesly. Čínské akcie kótované v Hongkongu nejsou ničím neobvyklým. Obchodují se tam akcie nejhodnotnějších čínských společností, jako je například od roku 2022 Alibaba, ale i Xiaomi, Lenovo a další výsadní čínské společnosti. Trh definuje Index Hang Seng. Ten měří změny cen akcií 46 společností, které představují přibližně 60 procent celkové kapitalizace tohoto trhu.
Tenze mezi Čínou a USA
Hongkongská burza v posledních letech zaznamenala pokles nových nabídek, zejména kvůli regulačním opatřením Pekingu, která přiměla některé velké čínské společnosti pozastavit plány na vstup na burzu. Nyní však doufá v opětovný návrat velkých čínských podniků a chce znovu získat titul nejlepšího místa pro primární nabídky akcií na světě. Avšak plánovaný vstup na hongkongskou burzu přichází v době rostoucího geopolitického napětí, připomíná Reuters.
USA letos v lednu zařadily vybrané čínské technologické firmy, včetně společností CATL a Tencent Holdings, na seznam firem, které podle USA spolupracují s čínskou armádou.
Americký závod na baterie postaví Ford s čínskou firmou CATL
Na druhé straně například americká automobilka Ford nyní staví továrnu na výrobu baterií pro elektromobily za miliardy dolarů v Michiganu. Počítá s prací pro necelých tři tisíce lidí. Potřebnou technologii i know-how Fordu přitom dodává právě čínská firma CATL. Což si zástupci Fordu pochvalují. Továrna poblíž města Marshall už bude vyrábět baterie na bázi lithia, železa a fosfátu. A ty jsou levnější než nikl-kobaltové manganové baterie, jež se užívají v mnoha bateriích pro elektroautomobily.
–RED/ČTK–