Bitcoin hledá charakter. Cena je důležitá, ale jen o ní to není

206
bitcoin
Foto: Pixabay.com

Bitcoin za poslední dekádu vyrostl z undergroundové technologické novinky v jedno z nejdiskutovanějších investičních aktiv současnosti. Přijali ho nejen retailoví investoři, ale i velké finanční instituce a dokonce některé vlády.

Bitcoin [BTC] původně vznikl především jako prostředek směny. Avšak v průběhu let se v očích svých zastánců proměnil spíše v uchovatele hodnoty. Je tomu ale skutečně tak? Lze bitcoin považovat za digitální zlato, nebo se chová spíše jako spekulativní akcie?

I když se odpověď na položenou otázku může zdát jasná, tak jasná zas není. S rostoucí tržní kapitalizací se volatilita bitcoinu totiž postupně snižuje. A to značí, že má bezpochyby potenciál stát se skutečným digitálním zlatem budoucnosti. Nicméně z pohledu současného cenového vývoje se bitcoin spíše blíží velmi volatilní technologické akcii s velkým potenciálem růstu, ale také vysokou šancí extrémních cenových propadů.

Bitcoin jako digitální zlato?

Bitcoin byl původně zamýšlen jako deflační alternativa k tradičním fiat měnám, tedy měnám s nuceným oběhem, ale nekrytými drahými kovy. Vznikl jako reakce na finanční krizi, inflaci a znehodnocování peněz. Podobně jako zlato má omezenou nabídku [21 milionů BTC, pozn. red.] a nemůže být „dotisknut“ jako běžné měny. Právě proto mnoho lidí věřilo, že se bude chovat podobně jako zlato – tedy jako bezpečný přístav v době ekonomické nejistoty.

Bitcoin vs. zlato, měsíční svíčky

[Zdroj: xStation

Realita je však složitější. Pokud se podíváme na výše uvedeném grafu na cenový vývoj bitcoinu a zlata od roku 2011, sice najdeme určitou korelaci, ale ne dostatečně silnou na to, abychom tvrdili, že bitcoin skutečně funguje jako zlato. Naopak platí, že zatímco cena zlata roste spíše pozvolna a dlouhodobě, bitcoin je extrémně volatilní a cenové výkyvy v desítkách procent nejsou výjimkou.

Chová se bitcoin spíše jako akcie?

Zajímavější je porovnání bitcoinu s akciovými trhy, konkrétně s indexem S&P 500. Historická korelace bitcoinu se zlatem se pohybuje mezi 0 a 0,2. To naznačuje velmi slabou vazbu mezi jejich cenami. Naproti tomu korelace mezi bitcoinem a S&P 500 v posledních letech prudce vzrostla a v roce 2023 dokonce dosahovala hodnoty 0,6. To znamená, že bitcoin se chová mnohem více jako akcie než jako uchovatel hodnoty typu zlata.

Roční korelace denních změn v procentech

[Zdroj: Yahoo Finance, XTB]

Důvod je, že cena bitcoinu v posledních letech stále více odráží makroekonomické faktory. Sem patří údaje o inflaci [CPI], úrokové sazby centrálních bank a celkový investorský sentiment. Prostě a jednoduše: Stejně jako akciové trhy bitcoin reaguje na pozitivní i negativní ekonomické zprávy.

Co to znamená pro investory?

Bitcoin se tak čím dál více proměňuje v rizikové aktivum citlivé na globální sentiment a makroekonomické faktory. Kdo o investici do bitcoinu uvažuje, musí ji vnímat jako vysoce spekulativní a rizikovou. O bezpeční přístav v žádném případě nejde.

Pavel Štěpánek: Bitcoin je další Michlův velmi nešťastný přešlap

Na druhé strany právě volatilita a schopnost překonávat turbulence trhů z bitcoinu dělají potenciálně vysoce ziskovou investici pro ty, kteří věří v jeho budoucnost. Klíčem by mala být správná strategie a dlouhodobý investiční horizont.

Objevují se hlasy, že příští rok skočí bitcoin na 200 000 USD

Co říci závěrem? Snad jen to, že s rostoucí tržní kapitalizací se volatilita bitcoinu postupně snižuje a z technologického hlediska má bezpochyby potenciál stát se skutečným digitálním zlatem budoucnosti. Nicméně z pohledu cenového vývoje je v tuto chvíli vhodnější přemýšlet o něm spíše jako o volatilní technologické akcii s velkým potenciálem růstu. Což ale platí samozřejmě i obráceně. DNA bitcoinu stále zahrnuje extrémní cenové propady.

Tomáš Vranka, xStation a spolupracovník redakce

1 komentář

  1. ……… Na druhé strany právě volatilita a schopnost překonávat turbulence trhů z bitcoinu dělají potenciálně vysoce ziskovou investici pro ty, kteří věří v jeho budoucnost……
    Toto je ta podstata, jak je v souvětí na psáno na konci. Bitcoin je zhmotnělá důvěra. Ale upřímně řečeno, každý obchod na důvěře stojí a s ní i padá. Třeba ty známé hypotéky. Když vám banka věří, dostanete ji. Když ne, tak smůla. Zajištění hypotéky a k němu další věci, které musíte navíc písemně dokládat, v procesu rozhodování o přiznání mají váhu tak s bídou do deseti procent. Abych byl přesný. Ty mají jen doložit, zda vám věřit lze, že hypotéku nakonec splatíte celou, nebo nelze.
    S bitcoinem to je stejně tak.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here