Meziroční tempo inflace v USA v lednu zrychlilo na 3 procenta z 2,9 procenta v prosinci. Ještě víc rostla jádrová inflace, meziročně přidala 3,3 % a anualizovaně meziměsíčně 5,5 procenta. Trump ale dál volá po nižších úrokových sazbách.
Lednový 5,5% meziměsíční růst jádrové inflace značí ve Spojených státech nejvyšší takovou hodnotu od dubna 2023. Včera [12.2.] o tom informovalo americké ministerstvo práce. Analytici předpokládali mírnější tempo inflace. Čekali stagnaci na úrovni prosincové hodnoty 2,9 procenta. Meziměsíčně i meziročně dokonce tipovali pokles inflace. Trhy aktuální lednová data překvapila.
„Trhy reagovaly zmírněním očekávaného uvolnění měnové politiky FEDu. Dolarový peněžní trh aktuálně počítá v letošním roce pouze s jedním snížením úrokových sazeb o 25 bb, a to pravděpodobně až ve čtvrtém čtvrtletí,“ říká ekonom Komerční Banky Jaromír Gec.
Vývoj na měnovém páru EUR/USD 12.2. 2025
[Zdroj: xStation]
Podle Tomáše Babušíka z F.X.C.G. Education údaje o lednové inflaci v USA potvrzují, že americká centrální banka zatím nemá důvod pro snižování úrokové sazby. Odkázal i na vývoj dolaru, který v reakci na oznámená inflační data a s podporou rostoucích dolarových výnosů posílil – viz. výše v grafu EUR/USD.
Donald Trump radí FEDu
K lednovému inflačnímu překvapení v USA se vyjádřil i americký prezident Donald Trump. Ten dlouhodobě hovoří o potřebě nižších úrokových sazeb. A zopakoval to i včera na své sociální síti Truth.
„Úrokové sazby by se měly snížit. Šlo by to ruku v ruce s přicházejícími cly!!!“ uvedl a dodal: „Lets Rock and Roll, America!!!“
Naopak šéf FEDu Jerome Powell hovoří o tom, že to budou právě nová Trumpova dovozní cla, která inflaci dál podpoří. Schopnost centrální banky snižovat úrokové sazby se tak stává omezenější, řekl. Dodal, že bude záviset i na rozsahu těchto cel a délce jejich platnosti. Avšak někteří analytici dokonce nyní tipují, že FED už letos sazby nesníží.
Letos v lednu ponechal FED, jak se očekávalo, svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 4,25 až 4,50 procenta. Přerušil tak snižování úrokových sazeb, které zahájil v září loňského roku. Naposledy snížil sazby loni v prosinci.
„Americká centrální banka se už nyní blíží k neutrální sazbě, ale stále si drží mírně restriktivní politiku. Důležitá byla Powellova slova o tom, že není důvod myslet si, že další pokles sazeb je pravděpodobnější než v minulých měsících,“ řekl tehdy pro FinTag analytik XTB Tomáš Cverna.
Sám Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, pokud inflace nepůjde k 2% inflačnímu cíli banky rychleji, FED docela jistě nebude spěchat s dalším snižováním sazeb.
Kdo může za inflaci v USA
Trump z vysoké inflace zejména v minulých letech viní svého předchůdce Joea Bidena. I teď hovoří, že je to „Bidenova inflace“. Zdražování v Americe bylo jedno z hlavních témat loňských prezidentských voleb. A podle médií Joe Biden nedokázal rozptýlit obavy Američanů z rostoucích cen. Deník The Wall Street Journal [WSJ] již loni citoval například Bidenovu odpověď na dotaz, jak zlepšit spotřebitelskou důvěru, která zněla takto: „Už se nám to podařilo.“
Problém ale je, že většina Američanů smýšlí úplně jinak. Navzdory stále rostoucí ekonomice USA má dokonce za to, že americká ekonomika je v recesi. Což vyplynulo z průzkumu, který si v USA zadal britský list The Guardian. Američané citlivě vnímají hlavně růst cen.
Ekonomika USA je v recesi, tvrdí Američané. Na vině je zdražování
„Mnozí Američané dávají odpovědnost za stav ekonomiky Bidenovi. 58 procent účastníků průzkumu řeklo, že ekonomika se zhoršuje kvůli špatným krokům jeho administrativy,” citoval výsledky průzkumu The Guardian.
–RED–