Výrobci čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing [TSMC] a americká společnost Broadcom zvažují podání nabídky na odkup amerického výrobce čipů Intel. Uvádí to The Wall Street Journal [WSJ] s odvoláním na informované zdroje.
Společnost Intel, která jako jedna z mála firem čipy nejen vyvíjí, ale také vyrábí, se dlouhodobě potýká s finančními problémy. Na konci loňského roku došlo dokonce na její vyřazení z akciového indexu Dow Jones. V něm se držela pětadvacet let. V indexu nejvýznamnějších amerických firem Intel nahradila konkurenční americká firma Nvidia.
Podle WSJ se americká společnost Broadcom nyní zaměřuje na analýzu podnikání Intelu v oblasti vývoje a obchodního modelu prodeje čipů. Broadcom už jednal se svými poradci o podání nabídky na převzetí části Intelu. Zároveň ale hledá partnera, který by spravoval výrobu čipů Intel. A tím by mohla být podle WSJ právě tchajwanská společnost TSMC. Ta zase analyzuje možnosti převzetí všech výrobních továren Intelu. Pro tento plán hledá další partnery.
„Broadcom a TSMC zatím ale nespolupracují a všechna jejich dosavadní jednání byla z velké části neformální,“ uvádí WSJ.
Pád Intelu pokračuje. Končí v indexu Dow Jones. Nahradí ho Nvidia
Intel podniká převážně v oblasti procesorů, čipů pro osobní počítače a notebooky, a v segmentu serverů. V oblasti osobních počítačů a notebooků jeho podíl na trhu postupně ale přebrala americká společnost AMD. Ta navrhuje výkonnější čipy pro osobní počítače, než má Intel. V oblasti serverů Intel v posledních letech zase vytlačila společnost Nvidia.
A tak zatímco ještě v roce 2018 Intel dosahoval tržeb kolem 70 miliard dolarů [cca 1,67 bil. Kč] a čistý zisk více než 20 miliard dolarů [cca 477 mld. Kč], dnes generuje tržby o více než třetinu nižší a jeho ziskovost se pohybuje kolem nuly.
Intel podpořil úvěry a dotacemi prezident Joe Biden
Americký list dále napsal, že stávající výkonný předseda správní rady Intelu Frank Yeary již vedl jednání s možnými zájemci o podnikání Intelu. Yeary uvedl, že má na mysli zejména akcionáře firmy a usiluje o zastavení propadu hospodaření a záchranu firmy. Rovněž údajně jednal se zástupci administrativy Donalda Trumpa o možnostech prodeje společnosti. WSJ zdůrazňuje, že ti nejspíš nebudou tomuto plánu naklonění. Americký Intel považují za výsadní firmu, která je důležitá pro národní bezpečnost.
Administrativa exprezidenta Bidena navíc zkraje loňského roku schválila Intelu podporu ve formě dotací a půjček ve výši necelých 20 miliard dolarů [cca 477 mld. Kč]. Peníze má Intel použít na zvýšení výroby čipů na území USA. Zhruba 11 miliard dolarů [263 mld. Kč] získal Intel ve formě půjček a 8,5 miliardy dolarů [cca 203 mld. Kč] ve formě dotace. Tyto peníze společnost získala na rozšíření výroby ve svém závodě v Arizoně, ale i na výstavbu dvou nových továren na území USA. Podpora byla součástí celkového balíku v objemu přes 50 miliard dolarů [cca 1,2 bil. Kč], které Biden uvolnil na podporu výroby čipů v USA v programu Chips and Science Act 2022.
Tento program cílí na snížení závislosti USA ve výrobě čipů na Číně a Tchaj-wanu. Podle Asociace polovodičového průmyslu [SIA] Amerika již před několika lety přišla o své postavení jedničky v oblasti výroby čipů.
„Americký průmysl polovodičů v minulosti dominoval. V posledních několika letech svou pozici ale ztratil. Zatímco v roce 1990 se na celkové výrobě čipů USA podílely 40 procenty, v roce 2015 to bylo 13 procent a v roce 2019 už jen jedenáct procent. Většinu výrobních kapacit má Tchaj-wan. Tam je největší výrobce TSMC. Další hlavní firmou je jihokorejský Samsung. A v odvětví se stále více prosazuje Čína,“ uvedla SIA.
Volný pád Intelu je dlouhodobý
Spekulacím o převzetí Intelu nahrávají jeho špatné hospodářské výsledky. Analytik XTB Tomáš Vranka ve své analýze firmy na FinTag napsal, že za tím stojí špatné řízení firmy.
„Společnost kdysi vedli techničtí inženýři, kteří si uvědomovali, že firma je tam, kde je, protože navrhuje a vyrábí nejlepší produkty. V posledních dvou desetiletích se v čele Intelu ale vystřídalo několik generálních ředitelů. Někteří z nich místo toho, aby se soustředili na technologie, provedli škrty a začali se více orientovat na akcionáře. Intel postupně začala předbíhat konkurence,“ uvedl [více v odkazu níže, pozn. red.] analytik.
Následuje Intel osud zkrachovalé Nokie či Kodaku? Bojuje o přežití
K dění kolem americké společnosti Intel se nedávno pro FinTag vyjádřil portfolio manažer společnost Amundi Wesley Lebeau, který se specializuje na disruptivní příležitosti na trzích a umělou inteligenci. Příběh Intelu je podle něj učebnicová ukázka několika klíčových špatných rozhodnutí, která vedla ke ztrátě vedoucí pozice na trhu.
„Jedním z nich je zanedbání vývoje a výzkumu nových produktů,“ uvedl.
Disrupce je tu od nepaměti, říká portfolio manažer Wesley Lebeau
Podle něj se Intel příliš zaměřil na produkci pro datová centra a PC, kde si chtěl udržet hlavní pozici na trhu. Přitom ale podcenil sílu konkurence, která přišla s modernějšími čipy.
„Zároveň prošvihl příležitosti, které nabízel trh s telefony. A to samé se mu teď děje s nástupem umělé inteligence,“ dodal.
Inovace jsou podle něj v dnešním technologickém světě „základem přežití“. Zdůraznil stále sílící význam datových center. WSJ uvedl, že pokud by došlo k převzetí společnosti Intel, nejspíš by to vedlo k oddělení vývoje od výroby. List připomíná, že už od roku 2022 fungují výrobní závody samostatně.
Loni pak začaly výrobní závody Intelu samostatně vykazovat finanční výsledky. Plánuje se, že se promění v dceřiné společnosti s vlastní právní subjektivitou. Správní rada Intelu nyní opět hledá generálního ředitele. Předchozího ředitele Pata Gelsingera odvolala právě kvůli problémům firmy.
–DNA–