Musk odhalil mrtvé duše v čerpání penzí a dávek. Trump mu důvěřuje

12309
musk
Foto: The Republican National Committee

Úřad pro efektivitu Elona Muska přivedl k rezignaci ředitelku americké Správy sociálního zabezpečení [SSA] Michelle Kingovou. Ta Muska obvinila, že sbírá citlivá data o Američanech. Musk naopak mluví o fantastickém nepořádku v SSA.

O sporu informuje americký deník The New York Times [NYT], ale i další americká média. Kingová pracovala v SSA 30 let, ale Správu vedla jen v dočasném pověření. Do čela úřadu prezident Donald Trump již loni v prosinci navrhl jmenovat zkušeného manažera Franka Bisignana. Ten se specializuje na datovou analytiku a v minulosti působil jako provozní ředitel americké banky JPMorgan Chase. Jeho volbu ale musí ještě schválit Senát.

SSA zaměstnává přes 60 000 lidí a ročně vyplácí Američanům objem penzí a dávek, který odpovídá asi pětině veškerých výdajů státního rozpočtu. O svých klientech má „detailní přehled“. Drží údaje o tom, kde bydlí, disponuje jejich bankovními daty a ví, kde a kdy pracovali. A právě tyto údaje byly podle kritiků Muska cílem jeho týmu.

„Nevím, jak jasněji říct, že přístup k těmto datům ze strany Elona Muska je velký problém,“ uvedla pro NYT Nancy Altmanová z neziskové organizace Social Security Works, která se zabývá zlepšením fungování amerického systému sociálního zabezpečení.

Podle ní Musk nyní získal kompletní informace o klientech Správy, včetně informací o jejich příjmech, věku, adresách „a mnohem více“. To Elon Musk ale odmítl. Na své síti X uvedl, že pokud by se o tyto informace zajímal, šel by kontrolovat platební platformu PayPal. A dále řekl, že Správa sociálního zabezpečení má „obrovský bordel“ ve svých statistikách a výplatě penzí a dávek.

„SSA eviduje desítky milionů lidí, kteří jsou už dávno mrtví jako živé,“ vyjasnil Musk a podivil se nad tím, jak je to vůbec možné. Protože podle jeho názoru mít desítky milionů „mrtvých duší“ v systému sociálního zabezpečení není v pořádku.

Co zjistil Muskův tým DOGE

Muskův Úřad pro efektivitu vlády [DOGE] následně poskytl statistiky, které objevil v systému SSA. Například zjistil, že Správa ve své databázi eviduje klienta ve věku mezi 360 až 369 lety. Tomu by se dalo podle Muska pousmát, ale další zjištění jsou podle něj už o poznání závažnější. Správa eviduje bezmála čtyři miliony Američanů, kterým je mezi 130 až 139 lety. A eviduje více než 3,5 milionu lidí, kterým je 140 až 149 let. Kompletní přehled je vpravo v tabulce, kterou zveřejnil Musk na sítí X.

„Zdá se, že Správa vyplácí ohromné množství penzí neexistujícím lidem,“ uvedl Musk.

Odmítl závěry loňského auditu systému, podle kterého úřad mezi lety 2015 až 2022 neoprávněně vyplatil penze a dávky necelému procentu v SSA evidovaných Američanů. Podle něj neobstojí ani argumentace bývalého vedení SSA, které u sporných případů uvádí, že datum jejich úmrtí provází v systému příznak „nepravdivé“.

„SSA má na výplatní pásce lidi, jimž je 150 let. Vy znáte někoho, komu je tolik let? Já ne! Buď by měl být v Guinnessově knize rekordů, anebo je nejspíš mrtvý. Tak to tedy alespoň vidím já,“ uvedl Musk.

Doplnil, že SSA eviduje více příjemců penzí a dávek, než kolik je Američanů. Účty u ní má podle něj téměř 400 milionů lidí. Což je podstatně více, než kolik činí loňský odhad počtu Američanů ve výši necelých 341 milionů osob.

Musk se nadále těší plné podpoře prezidenta Trumpa

Musk řekl, že nechce nic předjímat, ale je podle něj docela možné, že DOGE přišel na „největší podvod“ v historii Ameriky. Uvedl, že celý systém je totálně nepřehledný a maximálně komplikovaný. A nikdo neví, jak vlastně funguje.

„Je to totální džungle, data SSA a data ministerstva financí vůbec nesedí. […] Někteří z příjemců penzí a dávek by byli naživu dávno předtím, než Amerika existovala jako země. Přemýšlejte o tom na chvíli,“ dodal.

USAID se angažovala i v Rumunsku, kde soud anuloval výsledky voleb

Za svá slova si Musk vysloužil tvrdou kritiku odpůrců administrativy Donalda Trumpa. Ti ho obviňují, že hlavně sbírá údaje o Američanech pro své podnikatelské záměry. Avšak mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová se Muska zastala.

„Prezident Trump Elona Muska pověřil tím, aby odhaloval nepořádky a podvody. A přesně to Elon dělá,“ uvedla.

Automobilka Tesla už doplácí na politické aktivity Elona Muska

Výsledky práce Muska a jeho týmu pochválil i prezident Trump. Na své sociální sítí Truth Social napsal, že DOGE za několik málo dnů odhalil mnoho podvodů, nekompetentních rozhodnutí a zneužívání amerických veřejných peněz. Ne všichni v USA ale souhlasí. Ostrý spor se nyní vede o přístup DOGE do systému daňového úřadu IRS, který spravuje informace o všech daňových poplatnících, firmách a neziskových organizacích v USA.

–DNA–

7 KOMENTÁŘE

  1. Při přečtení článku jsem si nemohl nevzpomenout na slova jednoho emigranta, který do USA emigroval po revoluci v roce 1948 a který říkal, že vždy, když byli u vlády demokraté, tak se rozhazovalo z veřených peněz a všude vznikaly nějaké problémy. Když však byli u vlády republikáni, byl ve všem pořádek a vše klapalo jak na drátkách. Článek jeho slova už desítky let stará slova, potvrzuje.
    A my to máme dnes pod vládou zelených komunistů v přímém přenosu. Ceny stoupají, chlívek ve všem roste. Podobně, jako za vlády rudých komunistů. Když si člověk tyto dvě situace porovná s meziobdobím, obdobím mezi těmi dvěma komunismy, obdobím, kdy ještě jel vcelku zrovna ne moc omezovaný kapitalismus, je to více než zřejmé.

    • Naprosto souhlasím. To, co dnes většina médií označuje za „parlamentní demokracii“, je nechutný, manipulativní a arogantní systém. Hodně se začíná podobat komunismu tím, že jakýkoliv jiný názor označuje za populismus, xenofibii atd.

      • Nejen dehonestování jiného názoru než je ten oficiální a „správný“ připomíná bolševické manýry.Pokusy o centralizaci moci a centrální řízení a pokus vytvořit eurostát právě s tímto systémem vládnutí.Dále popírání a nepokryté ničení základů tržního hospodářství a tržní ekonomiky.To hovoří za vše.Jen zaslepenci nechápou tyto principy na kterých je postavena prosperita a rozvoj.A těch v Bruselu je dvanáct do tuctu.Dovolím si zde uvést popis europarlamentu z pera Mirka Topolánka který hovoří zcela jasně : „Potkáte tu nepohodlné odloženiny, celoživotní eurotrubce, profesionální lobbisty, a když budete mít extrémní štěstí, i malý počet pracujících snílků, co mají zájem něco změnit.Babylonská věž pod europoklopem tlumícím zvuky a problémy zvenku, bludiště zbytečných chodeb, zbytečných kanceláří a zbytečných lidí, uzavřený svět sám pro sebe.Mraky pobíhačů s kompromisy, které nikoho nezajímají, nic neřeší a nikomu nevadí, a obchodníků s deštěm, kteří se v bludišti nejenom vyznají, ale znají cestu dovnitř i ven. Všichni přisátí k cecíkům penězovodů, stejný jazyk, stejné obleky.“ A toto se pasuje do role spasitelů-fuj tajbl.

      • Mrzí mě, že jsem si nezapamatoval jméno člověka, který v TV říkal, bylo to myslím v roce 1990. Nyní máme demokracii, tak si ji chraňme a hlídejme.
        On věděl, že člověk má jen to, co si vybuduje a uhájí. Nakonec v přírodě je to stejné. Teplokrevný živočich a už má na těle pijáky sající jeho krev. A nejsou to jen oni. Hned vedle stojí a číhají jeho potravní konkurenti. Není žádný důvod si myslet, že by to v politice, i té mezinárodní, mělo být jiné.
        Proto je třeba být velmi citlivý na omezování svobody slova a mediálnímu vnucování názorů. Je to vždy jen předpokoj před propadlištěm do diktatury. Demokratický způsob života člověk buď má, nebo nemá. A v žádném případě na toto téma ani diskuzi nepřipouštět. Tak, jak člověk nemůže připustit diskuzi na téma, jak moc nebo málo může zabíjet, nebo jak moc, nebo málo má právo krást. Prostě nekrade se a nezabíjí se. Líbí se mně příměr, že svoboda je nedělitelná. Nemůže se rozporcovat na menší kousky a některých se vzdát. Když to nastane, už to svobota není. Automobilu také není možné odebrat nepatrnou část, například volantovou tyč. Už by to automobil vhodný k provozu na pozemních komunikacích nebyl. Byl by to jen jakýsi technický stroj blíže neurčeného použití. Tedy v podstatě k ničemu užitečnému.

  2. Je fajn si přečíst místní diskuzi. Tady člověk nabývá dojmu, že svět je ještě v pořádku a lidé dokážou myslet hlavou.

  3. Ty mrtvé duše demokrati zneužívali jako svoje voliče. Už v minulé volební kampani upozorňoval Trumpův volební tým, že ve velkém volily Bidena nebožtíci. Byly podány i stížnosti u amerických soudů. Jenže soudy byly pod vlivem mafie demokratů, takže ty stížnosti byly smeteny ze stolu. Naštěstí v posledních prezidentských volbách ani hlasy těch černých duší nestačily na ovlivnění voleb ve prospěch Kamaly.

  4. Pokud je vám známo, jak se v USA žongluje s pravdou, budete ve svých soudech opatrnější.
    Právě za minulého Trumpova funkčního období objevil pojem „alternativní pravda“, což lze
    označit jako čtvrtý stupeň lži: lež, sprostá lež, statistika a alternativní pravda.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here