Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC přesune své hlavní sídlo z Kentucky do Texasu. Důvodem jsou nižší daně a lepší podnikatelské podmínky. Do Texasu ze stejných důvodů přesunul sídla svých společností i Elon Musk.
O stěhování sídla KFC informuje mateřský podnik Yum Brands. Americký stát Texas řídí republikánský guvernér Gregory Abbott. Ten se stal známým tím, že aktivně zakročoval proti přílivu migrantů do země, ale někdejší administrativa Joea Bidena ho za to stíhala.
Americké ministerstvo spravedlnosti ho žalovalo za to, že vystavěl bariéru z bójí, kterou umístil do řeky Rio Grande na hranici s Mexikem. A požadovalo po něm, aby bariéru odstranil. Což Abbott odmítl. Tento republikánský guvernér na sebe ale upozorňuje i tím, že do Texasu dlouhodobě láká americké firmy na nižší daně a dobré podmínky pro podnikání.
„Texas je jedním z několika současných amerických států, který ekonomicky boomuje. Svá sídla do něj přesouvá mnoho firem. To značí, že v něm je dost práce. A často se děje, že kolem nově umístěné firmy vyroste celé nové město,“ říká pro FinTag Pavel Neufus, který emigroval do USA v roce 1979 a do devadesátých let žil v texaském Houstonu.
Situace na mexické hranici se stala neúnosná. Řešení nepřichází
Podle něj dalším státem, kam aktuálně míří mnoho amerických firem, je například i Florida. Tu vede republikán Ron DeSantis.
„Tomu, že americké firmy jdou do Texasu nebo Floridu se vůbec nedivím, ekonomické problémy jsou teď hlavně v těch státech, kde vyhráli demokrati. I když přesun KFC vzhledem k její historii je určitě překvapením,“ doplnil svůj náhled na věc Pavel Neufus.
Kentucky Fried Chicken už „není“ z Kentucky
To připomněl i guvernér státu Kentucky demokrat Andy Beshear když vyjádřil politování nad odchodem KFC z Kentucky. Řekl, že firma dříve známá jako Kentucky Fried Chicken v Kentucky vznikla a je synonymem jejího kulturního dědictví.
„Jsem tím rozhodnutím zklamán a věřím, že zakladatel společnosti by byl zklamán také. Název podniku začíná na Kentucky a při prodeji svých výrobků firma propagovala dědictví a kulturu našeho státu,“ uvedl.
Počátky společnosti KFC v Kentucky sahají do třicátých let 20. století, kdy její zakladatel plukovník Harland Sanders začal prodávat smažené kuře na čerpací stanici v Corbinu. Dnes je Sandersova tvář vyobrazena na výlohách více než 24 000 restaurací KFC ve více než 145 zemích a teritoriích po celém světě včetně Česka, kde firma začala působit v roce 1994.
To však na rozhodnutí firmy nic nemění. Podnik se přestěhuje z Louisville v Kentucky do Plana v Texasu. Rozhodnutí společnosti Yum Brands je součástí plánu mít dvě sídla pro své hlavní značky. KFC a Pizza Hut budou sídlit v Planu, zatímco Taco Bell a Habit Burger & Grill zůstanou v Irvine v Kalifornii. Kalifornii vede demokratický guvernér Gavin Newsom.
Do Texasu se přesunul i Elon Musk
Loni oznámil přesun svých společností do Texasu i podnikatel Elon Musk. Jeho rozhodnutí předcházel verdikt soudu ve státě Delaware, který vede demokratický guvernér Matt Meyer. Soud zrušil dohodu z roku 2018, podle které měl Musk jako ředitel Tesly v případě splnění stanovených cílů získat na odměnách 55,8 miliardy dolarů [cca 1,3 bil Kč]. Žalobu podal akcionář, podle kterého byla odměna přehnaná.
„Nikdy nezřizujte právní sídlo své firmy ve státě Delaware,“ okomentoval verdikt soudu Musk na síť X.
Změnu právního sídla automobilky Tesly tehdy někteří považovali za neproveditelnou. Právní experti se například domnívali, že záměr se téměř s jistotou stane terčem žaloby ze strany investorů. Spekulovali o tom, že nejspíš napadnou změnu právního sídla jako krok, jímž si chce Musk spíše zabezpečit svou odměnu, než zajistit nějaký přínos pro podnik.
„Tak samozřejmě, že soudy jsou v Americe byznysem samy o sobě. Na druhou stranu, když je někdo vlastník, tak si se svým majetkem nakládá podle svého uvážení. Nikdo mu neklade překážky. Prostě ta firma si tam, kam jde za nižšími daněmi, pořídí pozemek a druhý den se tam začne stavět. To není jako tady, že všechno dlouho trvá, nic nejde a nikdo nic nemůže,“ okomentoval pro FinTag dohady kolem loňského přesunu Muskových firem do Texasu Pavel Neufus.
Skutečností je, že Muskovy firmy, včetně Tesly, od loňska sídlí v Texasu. V Austinu má Tesla rovněž závod na výrobu autobaterií Gigafactory Texas o rozloze přesahující deset milionů metrů čtverečních. Továrna je i výrobním centrem v USA pro vozy Model Y a Cybertruck. Podnik Musk otevřel už v roce 2022.
–DNA/ČTK–