Pozval Moravec Okamuru k sobě do pořadu, nebo nepozval? Toť otázka!

3495
Okamuru
Zaslouží si Česká televize vyšší koncesionářské poplatky, nebo nezaslouží? Odpověď nám dává dramaturgie jejího hlavního politického pořadu Otázky Václava Moravce. / Foto: ČT

Česká televize [ČT] odmítá sdělit, zda pozvala, nebo nepozvala předsedu SPD Tomio Okamuru do svého hlavního politického pořadu Otázky Václava Moravce.  Co to říká o ČT, Moravcovi, ale i potřebě zvýšit koncesionářské poplatky? 

Poslanecká sněmovna aktuálně projednává návrh ministerstva kultury na zvýšení koncesionářských poplatků, zavedení jejich každoroční valorizace i rozšíření počtu subjektů, které je budou platit. Vládní koalice návrh prosazuje, opozice je proti.

Nejhlasitějšími kritiky návrhu na zvýšení koncesionářských poplatků jsou předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie [SPD] Tomio Okamura. I když se prý vzájemně nemusí, v jednom si notují. Zpravodajství České televize [ČT] je podle nich neobjektivní a neprofesionální. Přenosy z jednání Sněmovny nabízejí ale i pikantnosti ze zákulisí fungování hlavního politického pořadu ČT Otázky Václava Moravce [OVM].

„Já k Moravcovi do toho jeho pořadu nechodím. A já tam chodit ani nechci. Okamura tam chodit chce, ale toho tam zase vůbec nezvou,“ uvedl několikrát až fanfarónsky ve Sněmovně Andrej Babiš.

Stejně a opakovaně ve Sněmovně hovoří Tomio Okamura.

„Já bych k tomu Moravcovi klidně šel, ale za celých deset jsem nedostal ani jedno pozvání. Tak já nevím, jak si to v té televizi představují. Ale tohle v pořádku není! Aby veřejnoprávní televize nikdy nepozvala do svého hlavní politického pořadu předsedu parlamentní strany,“ opakovaně říká ve Sněmovně.

Proč by měla ČT do pořadu pozvat Okamuru

Jakkoli se to celé může jevit jako vtip, humorné to není. SPD dlouhodobě boduje v každých parlamentních volbách. A pokud v Otázkách Václava Moravce pravidelně defilují různé zjevy, jako je třeba šéfka SOCDEM Jana Maláčová, jejíž strana není ani ve Sněmovně, nejspíš by se tam měl někdy ukázat šéf strany, která ve Sněmovně je. A navíc drží více poslaneckých mandátů než třeba vládní TOP 09, jejíž šéfka v OVM také bývá.

Veřejnoprávní služba v plné kráse. ČT jako pracovnice Úřadu vlády ČR

Je tu ale i další pohled na věc. Ve sněmovních volbách v roce 2021 získala Okamurova SPD bezmála 514 tisíc voličských hlasů [9,56 %]. Voliči SPD tak prostřednictvím televizního poplatku do rozpočtu ČT ze svých kapes každý rok přispějí necelou miliardou korun, přesněji 832,68 milionu korun. A třeba jen za poslední tři roky tak veřejnoprávní televizi poslali skoro 2,5 miliardy korun [2,498 mld. Kč].

A to je dost na to, aby se i v hlavním politickém diskuzním pořadu televize veřejné služby podívali a poslechli předsedu strany, kterou volí. To se ale ještě nestalo. A když se Rada ČT v roce 2015 ptala na to, kolikrát ČT Okamuru do OVM pozvala, tehdejší ředitel ČT Dvořák, na jehož nákupy lukrativních nemovitostí se dlouhé roky skládalo každý rok více než tři tisíce českých domácností, jí to odmítl říci s tím, že zasahuje do redakční autonomie.

Glosa: Zvýšení poplatků ČT a ČRo fedruje spolek placený ministerstvem

Má tedy pravdu Okamura s Babišem, že ČT neplní svou roli veřejné služby, když v ní nikým nevolení lidé ostrakizují řádně zvolené politiky ve volbách? V případě Okamury pak politika, který dostává nejvíce hlasů v nejchudších příhraničních regionech, jimž by každá solidní televize veřejné služby měla především věnovat pozornost?

Pozvala ČT Okamuru do Otázek Václava Moravce?

FinTag se obrátil na tiskové oddělení České televize s několika jednoduchými otázkami.

  • Pozvala ČT někdy předsedu SPD do pořadu OVM? Pokud ne, proč ne?
  • Kdo rozhoduje o výběru témat a hostů do pořadu OVM? 
  • Pozve ČT předsedu SPD Okamuru do pořadu OVM?

Odpověď z veřejnoprávních Kavčích hor na sebe nenechala dlouho čekat. A ta zněla: Podle vedení divize Zpravodajství a publicistky ČT i dle pravidelných analýz diskusních pořadů společnosti Media Tenor odpovídá složení hostů pořadu OVM podmínkám Kodexu ČT. V něm jsou stanoveny v článku 6.2. následující podmínky:

„Časový prostor, který je dán jednotlivým politickým stranám a hnutí, musí být ve svém celku vyvážený. Vyváženost se posuzuje zejména podle váhy jednotlivých politických stran v demokratické společnosti odvozené především z výsledku voleb do hlavních orgánů zastupitelské demokracie. Zároveň je třeba však zajistit, aby poměr mezi diskuzními vystoupeními činitelů vládních stran a stran opozičních byl v souhrnu poskytnutého prostoru přibližně vyrovnaný.“

Witowská v ČRo: Je profesionálka, profesionálka a zase profesionálka

Taková odpověď docela zarazila. Proto FinTag do ČT s poděkováním a prosbou znovu poslal stejné otázky a celou věc pro jistotu vedení zpravodajství a publicistky ČT upřesnil: Neptáme se Vás na to, čemu odpovídá složení a výběr hostů OVM, ale ptáme se Vás na to, zda jste pozvali, nebo nepozvali předsedu SPD do OVM.

Pozvala ČT Okamuru do Otázek Václava Moravce?

A skutečně odpovědi po pár dnech přišly. Na první otázku, viz výše, vedení divize Zpravodajství a publicistky ČT odpovědělo redakci FinTag následovně:

  • Diskuse v rámci OVM jsou vedeny vždy na konkrétní rezortní téma a hosty pořadu jsou straničtí odborníci, kteří se danou problematikou zabývají. Tak je tomu i v případě SPD. Žádný zákon ani Kodex ČT neustavují povinnost zvaní předsedů politických stran do diskusních pořadů.

Na druhou otázku, viz výše, vedení divize Zpravodajství a publicistky ČT odpovědělo takto:

  • Výběr hostů do všech pořadů ČT je v kompetenci dramaturgie konkrétního pořadu. Uplatňuje se zde princip redakční autonomie zakotvený v Kodexu.

A dokonce odpovědělo i na třetí otázku, což předsedu SPD nejspíš nepotěší.

  • Pořad OVM je pořadem z kategorie aktuální publicistiky, není možné předpovědět výběr hostů pro následující měsíce.

Co z toho plyne?

I když by se mohlo zdát, že odpovědi na otázky novinářů v ČT sestavuje umělá inteligence, něco se z nich vyčíst přece jenom dá. První sdělení je, že moderátorovi Václavu Moravci a vedení divize Zpravodajství a publicistiky nevadí brát peníze od Okamurových voličů, ale přitom zapomínají na to, že by i jim za to měli poskytnout odpovídající službu. Související problém je, že takto se chovají dlouhé roky a není páky, která by prostředí narovnala.

Za televizi a rozhlas budou lidé nově platit nejspíš 2 460 korun

Další věcí, která z toho vyplývá, je, že vedení zpravodajství a publicistiky ČT spolu s Moravcem kvůli tomu, že nezvou Okamuru do hlavního politického vysílání, poškozují kvalitu celého vysílání ČT. A to tím, že prostor, který mu odpírají v OVM, mu vynahrazují v proudovém vysílání ČT24. Okamury je v něm pak často až příliš. Což škodí kvalitě vysílání, a tedy divákům, koncesionářům. Věc je o to horší, že ČT Okamuru nezve do proudového vysílání ČT24 kvůli tomu, že by snad chtělo Okamurovi vyjít vstříc, ale zve ho proto, aby naplnilo Kodex ČT. A aby ho náhodou za to, že ve svém hlavní politickém pořadu OVM porušuje zásady veřejné služby, nakonec někdo z televize nevyhodil.

Komentář: Nejenže mluví, ale i rozhodují o věcech, kterým nerozumí

Poslední závěr je vůbec nejdůležitější. A ten zní, že za takovou veřejnou službu si Česká televize nezaslouží zvýšit žádné poplatky. Naopak by jí posloužila důkladná reorganizace a výměna těch lidí, kteří si ji přisvojili bez ohledu na to, že „jejich“ ale není. Je těch, kteří ČT každý měsíc posílají peníze nejen na výplaty. Přičemž jimi jsou, což by mohl vědět jak Václav Moravec, tak vedení divize Zpravodajství a publicistiky ČT, i voliči Okamury.

Daniel Tácha

1 komentář

  1. Že se novináři pasovali do role vykladačů té správné pravdy a propagandistů kde čeho a současně rezignovali na poskytování nezávislých informací, je zřejmé už dlouho. Je tím postižen celý západní svět. Třeba v Rakousku, co vím, říkají své ORF (Österreichischer Rundfunk – největší veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní společnosti), že to je Österreichische Rotes Fernsehen. Jakože už má manýry komunistického informování o skutečnostech.
    Pak mohou naříkat, jak chtějí, že jim ubývají čtenáři. Kdo by si chtěl nechávat za svoje peníze velmi často místo poskytování informací valit klíny do hlavy. V lepším případě, když se informace zrovna nehodí, se k nim v tisku jako čtenář nedostat vůbec. To jsou také obvyklé manýry, kterých si všímám, když tisk a televize nechce zrovna lhát nebo mlžit. Možná, že to je právě ono, že ho raději nezvali, aby se některé informace, které by z jeho úst zazněly, raději nedávaly ve známost.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here