
Český rozhlas [ČRo] se zkraje února pochlubil nabráním dlouholeté moderátorky České televize Světlany Witowské. Ta bude na ČRo moderovat pořad Osobnost Plus. Je to ale v pořádku, když je Witowská přítelkyní poradce prezidenta Pavla?
Český rozhlas [ČRo] je stejně jako Česká televize [ČT] médium veřejné služby. A tak zatímco soukromá média si mohou ve svém zpravodajství stranit komu chtějí, protože o jejich úspěchu, či neúspěchu rozhodují čtenáři, diváci a posluchači spolu s inzerenty, média veřejné služby by měla úzkostlivě dbát na svou politickou nezávislost. A to proto, že je ze zákona povinně platí koncesionáři. V případě Světlany Witowské, o které například předseda hnutí ANO Andrej Babiš ve Sněmovně tvrdí, že v ČT manipulovala debaty prezidentských kandidátů, se tak stává její angažmá v ČRo víc než citlivou otázkou.
„Světlana Witowská je profesionálka, zkušená novinářka a patří k nejlepším českým moderátorkám. Má za sebou nespočet rozhovorů. V roce 2018 například zvládla s velkým nadhledem náročnou prezidentskou debatu. Je nositelkou prestižní Borovského ceny. Jako každý zaměstnanec či spolupracovník ČRo bude vázána Kodexem ČRo,“ odpověděl na otázku FinTag, zda nabráním Světlany Witowské rozhlas neriskuje svou dobrou pověst, mluvčí ČRo Jiří Hošna.
Ve své odpovědi ale pominul, že Witowská se často veřejně vyjadřuje k mnohým politickým tématům. A dále, že její názory korespondují s názory aktuálně vládnoucí politické garnitury. A také to, že je přítelkyní „přítele po boku“ prezidenta Petra Pavla Petra Koláře. Anebo, že například syn Petra Koláře, europoslanec Ondřej Kolář, je aktivním politikem TOP 09, který udělal až zázračně rychlou kariéru, když se přes uvolněné místo ve Sněmovně po odsouzeném Dominiku Ferim z TOP 09 rychle vyšvihl na 2. místo kandidátky TOP 09 do evropských voleb v roce 2024, v nichž také uspěl.
Co říká vedení ČRo
Problém je i přítel Witowské Petr Kolář, někdejší diplomat, dnes poradce prezidenta Pavla, ale i lobbista tuzemských zbrojních firem. Ten často vystupuje jako host třeba v ČT. V ní hovoří nejen o tom, jak moc odporný je americký prezident Trump. V minulosti navíc na post prezidenta ČR podporoval Jiřího Drahoše, který kandidoval proti Miloši Zemanovi. Přičemž právě s ním vedla Světlana Witowská debatu v ČT, kterou podle Jiřího Hošny z ČRo tak perfektně zvládla.
Podle Hošny přímé osobní vazby Světlany Witowské na čelní politiky i zákulisní hráče české politiky ale nejsou problém a překážkou. Zároveň je odmítl blíže komentovat.
„Nemohu komentovat dotazy subjektivního charakteru ani hypotetické situace. Při obsazování podobných pozic bereme v úvahu všechny možné aspekty. Důraz klademe mimo jiné na profesionalitu, což paní Witowská splňuje,“ řekl pro FinTag.
Podle něj do pořadu ČRo Osobnost Plus navíc ani žádní aktivní politici nechodí.
„Do pořadu jsou zvány osobnosti, jež dosáhly významných úspěchů ve svém oboru či ve svém životě, jsou nositeli významných myšlenek, činů nebo jsou svými kvalitami výjimečným a neoddiskutovatelným přínosem pro českou společnost. Neobáváme se žádného střetu zájmu, pokud máte tuto věc na mysli,“ uvedl.
Veřejnoprávní služba v plné kráse. ČT jako pracovnice Úřadu vlády ČR
Rovněž zdůraznil, že výběr hostů do vysílání se řídí dramaturgií pořadu a podléhá schválení vedoucího programu a šéfredaktora stanice. Objektivitu a nezávislost ČRo je možné posuzovat pouze podle jeho vysílání, tvrdí Hošna. A vysílání stanic ČRo je ve svém celku vyvážené a objektivní. Světlaně Witowské podle něj pozici moderátorky rozhlas nabídl sám na základě diskuze vedení Zpravodajství ČRo.
„Nevím o žádném médiu, které by do takových pozic obsazovalo uchazeče na základě veřejného konkurzu,“ vyjasnil pro FinTag.
Co na to říká ombudsman ČRo
S otázkami na vhodnost, či nevhodnost angažovat v pořadu ČRo Světlanu Witowskou se FinTag obrátil i na ombudsmana ČRo Milana Pokorného. Ten je nejenže velice pěkně zodpověděl, ale i shrnul svůj celkový náhled na věc.
„Aktuální reakce na angažování Světlany Witowské mi připomněly situaci, kdy na síti regionálních stanic ČRo začala moderovat pořad Alex a host Alexandra Mynářová, manželka vedoucího kanceláře prezidenta republiky Miloše Zemana. Obracelo se na mne tehdy mnoho posluchačů, kteří vyjadřovali nesouhlas s návratem Alexandry Mynářové k mikrofonu Českého rozhlasu s poukazy na možný střet zájmů,“ uvedl.
Jeho tehdejší stanovisko přitom vycházelo z přesvědčení, že příbuzenský svazek by neměl a priori vylučovat možnost moderátorské práce.
„V debatách s některými asertivnějšími posluchači jsem užil i argument, že omezování pracovních příležitostí kvůli nevhodným příbuzným bylo jedním z aspektů, jimiž se zdiskreditoval minulý režim. Nicméně je mi jasné, že oba případy nelze zcela srovnávat,“ vysvětlil Milan Pokorný.
Nezávislost médií leží ve schopnosti říci ne, tvrdí Petr Masopust
Rovněž ale uvedl to, co je v rozporu s tím, jak celou věc prezentuje vedení ČRo prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Hošny. A sice, že pořad Osobnost Plus přímo nekryje politická témata prostřednictvím aktivních politiků.
„Pořad Alex a host má lifestylový charakter, kdežto pořad Osobnost Plus se politickým tématům nevyhýbá,“ vysvětlil.
Přesto ale dodal, že ve chvíli, kdy Světlana Witowská ještě ani v ČRo nezačala moderovat, nemůže říci nic jiného, než co již konstatoval u Alexandry Mynářové. Totiž, že očekává pečlivou dramaturgickou přípravu, která zamezí možným sporům o to, zda v případě Witowské dochází, nebo nedochází ke střetu zájmů.
„Co se týče rizika pro nestrannost ČRo, to není podle mého názoru dáno příbuzenstvím, ale profesionalitou a respektem ke Kodexu ČRo,“ uzavřel ombudsman ČRo Milan Pokorný.
Daniel Tácha
No jo, přítelkyně agenta cizí moci Koláře, který byl celá léta na výplatní pásce obskurní organizae USAID, kterou Trump zrušil, jako zločineckou a prohnilou do morku kostí. Lidi by se měli konečně zajímat, kdo tu ze zákulisí tahá za nitky a v čím zájmu a nevolit žádné politiky, kteří jsou s těmi zákulisními loutkovodiči jakkoliv spjati. Jinak se tu nic nezmění a bude to pro nás obyčejné lidi jen horší.
Nechtěl byste se posunout trochu východním směrem? Tam úspěšně identifikují agenty cizí mocnosti a jistě by vás ocenili. Vaše informovanost, kdo je na čí výplatní pásce a která organizace je zločinecká a prohnilá by se jim zcela jistě hodila. Mohl byste i mne poučit kde ty, zaručeně pravdivé a ověřené informace čerpáte?
V roce 2019 vydal Petr Kolář spolu s budoucím prezidentem Petrem Pavlem prohlášení, ve kterém varují před nasazováním technologií čínské firmy Huawei. Tentýž rok se ale nadnárodní lobbistická firma Squire Patton Boggs, ve které Kolář působí jako konzultant, stala významným bojovníkem za zájmy Huawei ve Spojených státech a přišla si za to do dnešního dne v přepočtu na desítky milionů korun. Tato firma ještě rok po invazi Ruska na Ukrajinu měla své aktivity v Rusku a pan Kolář stále byl jejím konzultantem.Tato informace proběhla-světe div se-i „názorově správnými“ medii.Podle „gumového zákona“ o vědomé spolupráci s cizí mocností by se dalo i toto brát jako činnost kterou popisuje „Lubajs“.Je to paradox co poslanci a senátoři schválili a generál rozvědčík bez odporu podepsal, ale je to tak.Tyto informace jsou dohledatelné na mnoha webech,račte si posloužit.
Na webu se dá dohledat leccos. Třeba že autora článku o paní Wittowské platilo v minulém volebním období ministerstvo Karla Havlíčka. A taky Babišova Mafra. / Pozn. red.: Uvedené informace nejsou pravdivé.
Vždyť má Lubajs pravdu, proto se zfanatizovaná ukron*..ko čilíte. Agent USA bezpáteřní Kolář by měl být spokojen. Svou loutku Pávka si sprostě prosadil na hrad, synáčka do EU, havlojidní přítelkyni si vnutil do provládního ČRo, příbuzné jako slouhy pro sebe i Pávka … Jeho firma Colt vydělává jako nikdy, poněvadž Adolf Zelenskyj válčit nepřestane, ani nemůže. Jinak by šel k soudu do Haagu s obžalobou vál. zločince
Pani Witowska profesionalkou neni. Partnestvi s kontroverznim poradcem prezidenta ji sice nemusi nutne limitovat, ale obzvlaste v dobe „twetove“ je tezke neodolat. A to je problem Witowske. My, co musime povinne pani Witowske platit, pravem ocekavame objektivni a vyvazeny pristup k informacim a za sve penize misto toho dostavame vladni politickou agitku. My si nemuzeme dovolit „neodolat“. Jinak mame na krku exekuci. Z tohoto duvodu Witowska dobre jmeno nema.
Krasavice inteligentní.
Maly rozbor demagogie (pokud jde o umysl) nebo arogance (pokud autor nevidi brevno v oku svem).
Postupne.
A) „A tak zatímco soukromá média si mohou ve svém zpravodajství stranit komu chtějí“ – to je primarni MANIPULACE. Zpravodajstvi, at uz z jakehokoliv zdroje, musi dbat o co nejvetsi objektivitu vzdy – jinak jsme u Rudeho prava za vlady bolsevika.
Ale jestli si D. Tacha tohle mysli, pak je zcela opravnene rikat, ze pise tendencni clanky protoze je placen (mj) z iDnes. (protoze iDnes prece strani komu chce, ze?)
IDnes bylo pred zakoupenim Babisem slusnym a o objektivitu se snazicim zpravodajskym mainstreamem – a kde je dnes? Na okraji. (viz Statistika)
Navic bez dukazu, nicmene se znalosti zakulisi, tvrdim, ze iDnes sice Babis prodal, ale nadale si v nem udrzuje vliv a ovlivnuje obsah. Babis totiz prisel na to, ze je lepe nebyt angazovan primo.
B) „protože o jejich úspěchu, či neúspěchu rozhodují čtenáři, diváci a posluchači spolu s inzerenty“ – PRAVE. Inzerenti. Skvely zdroj natlaku. A argumentovat ctenari? Odpovim vtipem: „Jak to, ze to jsou dezinformace? Vzdyt ty noviny pisi to co si myslim“ 🙂
C) „média veřejné služby by měla úzkostlivě dbát na svou politickou nezávislost. A to proto, že je ze zákona povinně platí koncesionáři“. – TOMU se rika zaprahat vuz pred kone.
Prave proto, ze média veřejné služby nejsou (tolik) zavisle na „inzerentech“, tak prave proto mohou byt politicky nezavisle. Opet nelze nez rict, ze D. Tacha je slusny demagog.
Prevypravim s pouzitim stejne logiky – Media soukroma nemusi uzkostlive dbat na svoji politickou nezavislost, protoze jsou placena (predevsim) inzerenty – a tedy jsou zavisla a tedy neobjektivni.
D) „V případě Světlany Witowské, o které například předseda hnutí ANO Andrej Babiš ve Sněmovně tvrdí, že v ČT manipulovala debaty prezidentských kandidátů, se tak stává její angažmá v ČRo víc než citlivou otázkou.“
– tohle je nejvetsi PERLA z clanku 🙂 Tak protoze Babis neco tvrdi, tak se angažmá Witovske v ČRo stává víc než citlivou otázkou.“ Pokud by ovsem treba tvrdil Bartos, ze clanky FinTagu jsou manipulativni, tak na to nema narok, protoze jde o soukrome medium 🙂
Nebo-li tvrdim, ze – FinTag dostal (neprimo) zaplaceno za to, aby napsal tento clanek proti Witovske, ktera vadila Babisovi vzdy, protoze mu vzdy kladla neprijemne otazky.
Kdyby byl D. Tacha NEZAVISLY novinar, tak PRAVE nejake tvrzeni Babise – tedy dokonce primo zainteresovane osoby (zatimco Witovska neni Petr Pavel ani Petr Kolar) by pro nej melo byt „vic nez citlivym duvodem“ proto, aby vyrok Babise podrobil kritickemu zkoumani.
ps: vsimnete si te skryte manipulace ve vete „tak stává její angažmá v ČRo víc než citlivou otázkou.“ – proc „víc než citlivou“, proc ne jenom „citlivou“. Jakym pravem si D. Tacha dovoluje poucovat management Ceskeho rozhlasu, ktery si plati koncesionari prave proto, aby o tom koho CRo angazuje, nerozhodoval nazor D. Tachy – tedy pokud jde o jeho nazor.
Kdykoliv si neco ve FinTag/u prectu, jde kritiku smerem k soucasne vlade, NIKDY k ANO. Presne podle hesla – Qui Bono?