Tento týden se vládní poslanci činí. O poslance přehlasovali veto prezidenta a navýšili si platy. Odsouhlasili více peněz pro obranu a další podporu Ukrajiny. A včera zvýšili a rozšířili poplatky pro veřejnoprávní Českou televizi a rozhlas.
Jako první je třeba vědět, že všechna tři navýšení jdou z našich kapes. A my tyto všechny peníze navíc zaplatíme. To přesto, že státní rozpočet má už teď bezmála o deset procent vyšší daňové inkaso, ale deficit zůstává víceméně stejný. Střih!
Moderátorka ČT vede rozhovor s předsedkyní klubu ANO Alenou Schillerovou. Je útočná, Schillerové skáče do řeči a klade ji otázku za otázkou, v nichž Schillerové něco podsouvá, a tak míří mimo zvolené téma. To ji totiž nezajímá… O pár týdnů později vede ta stejná moderátorka rozhovor s premiérem Petrem Fialou [ODS] a jenom „teče“. Neptá se na nic. Jen se blaženě na pana premiéra usmívá a klade zdvořilostní otázky. I pan profesor se blaženě usmívá a jen někdy zvedne prst. To je jen v kostce výkon zpravodajství a publicistiky České televize. Toto si platíme už teď.
Pozval Moravec Okamuru k sobě do pořadu, nebo nepozval? Toť otázka!
Pak je tu vlastní tvorba televize, snad to je divize pojmenovaná obsah a program, jsou to prostě televizní seriály, filmy a věci mimo zpravodajství a publicistiku, které stojí také hodně peněz. Sem patří například „vyloženě potřebné“ pořady, jako jsou StarDance nebo Peče celá země. U nich sice problémy nejsou tak viditelné, jako ve zpravodajství, což ale neznamená, že nejsou. Naopak v tomhle oboru se točí největší balík peněz.
Veřejnoprávní služba v plné kráse. ČT jako pracovnice Úřadu vlády ČR
Jde totiž o ty zakázky pro kamarády a kamarády kamarádů. Někteří jsou vidět, jiní ne. Známé tváře z televizní obrazovky hovoří na náměstích, anebo prodávají pojištění proti úrazu přímo před vysíláním StarDance, v němž sami vystupují. I když jde jen o špičku ledovce, pěkně na tom vidíme, jak naše veřejnoprávní peníze snadno a lehce zmnožují čistě soukromé peníze jiných. Že ostatní stojí ve frontě, je už jen důsledkem. Prostě toto je korupční prostředí jako vyšité.
Veřejnoprávní mediální rady obsazují samí kabrňáci
Rozhlas ponechejme stranou, ten má své kouzlo, ale sílu televize nemá. Přesto i v něm stejně jako v televizi sedí členové takzvaných mediálních rad. Ty jsou tři. Jedna pro rozhlas, jedna pro Českou televizi. A jedna pro všechny.
Svoji radu, radu čtvrtou, má dokonce i Česká tisková kancelář, která ale naštěstí prozatím žádné koncesionářské poplatky nevybírá. I když ve Sněmovně se teď blýskl poslanec ODS, který navrhoval, aby si zpravodajství ČTK povinně platilo z veřejných peněz všech necelých deset tisíc starostů, a ještě státní instituce. To proto, aby měli starostové a ředitelé ten správný přehled. A myslel to docela vážně…
Glosa: Zvýšení poplatků ČT a ČRo fedruje spolek placený ministerstvem
Ale zpátky k radám televize a rozhlasu. Do těchto rad nominují své lidi hlavně politické strany. Co dělají tito lidé vedle toho, že za to berou veřejné peníze, je docela záhada. Nicméně jsou to tyto rady, které rozhodují o tom, kdo bude sedět ve vedení veřejnoprávní televize a rozhlasu. V tu chvíli a pak ještě v momentech, kdy rozhodují o milionových finančních odměnách pro vedení, jsou jejich členové nejdůležitější. A pak? Pak už nejsou… Ale i ty si platíme… S výjimkou ČTK, která nemá žádné poplatky. Ta platí tyto zjevy ze svého. O to míň jí pak zbývá na redaktory.
V případě České televize a rozhlasu činí roční výdaje zhruba deset miliard korun. Přičemž téměř 80 procent z nich jde do televize. Teď nás to ale bude stát ještě víc. Ze zákona a pod pokutou si za veřejnoprávní média připlatí každá domácnost v této zemi. Připlatí si i firmy.
České firmy ostře napadly zvýšení poplatků za televizi a rozhlas
To je veřejnoprávní model! My si platíme veřejnoprávní média a ta nám za to poskytují službu veřejné služby. To je základ, na kterém to stojí. Náš problém ale je, že funguje jen na straně plátců, ale nefunguje [viz výše] na straně příjemců. Základní problém pak je, že aktuálním navýšením poplatků, skončí základní důvěra v jeho funkčnost.
Proč?
Protože tím, že prošly vyšší poplatky, aniž by se kdokoli zabýval tím, jakou službu nám teď veřejnoprávní média poskytují, bezpečně víme, že Česká televize zůstala navzdory převratu v roce 1989 komunistickou televizí. Nepodařila se její transformace, v základu se nezměnila. Panují tam stejné poměry. Podlézání, útlak, šikana a stálý boj. A to jak navenek, tak dovnitř. Bylo by tedy bláhové od ní očekávat, že odolá situaci, kdy ji korumpuje vláda, a zůstane nestranná a kritická, protože my ji platíme. O tom, jaká je situace v Českém rozhlasu, nemám přesné informace, ale vzhledem k tomu, jak rozhlas pro FinTag komunikoval nabrání přítelkyně přítele po boku Petra Koláře, to asi v případě zpravodajství nebude o moc lepší.
ČRo: Witowská je profesionálka, profesionálka a zase profesionálka
Jaký je závěr? Pokud už teď mnozí lidé lidi v našich veřejnoprávních médií „nenávidí“, po tom, kdy jim pošlou další miliardy korun na přilepšenou, budou je „nenávidět“ ještě víc.
Není to tak dlouho, kdy v jedné nejmenované zemi zažehlo občanské nepokoje to, když naštvaný zemědělec poté, kdy zase viděl zpravodajství tamější televize, v afektu vystartoval s traktorem do studia jenom proto, aby „jí ten mikrofon vyrval z ruky, aby už konečně přestala lhát“. A v podobné situaci jsme i my. My jsme však na tom ještě hůř, protože vládní poslanci – přičinily se hlavně hvězdy TOP 09 – odhlasovali zvýšení, rozšíření a pravidelnou valorizaci poplatků za veřejnoprávní média. Ano, všechno zdražilo v posledních letech. Nutno dodat, že ale nejenom na Kavčích Horách a Vinohradské 12.
Veřejnoprávní? Co dodat…
Snad jen to, že kvůli aktuálnímu navýšení, rozšíření a pravidelné valorizaci koncesionářských poplatku po příštích parlamentních volbách, které s největší pravděpodobností vyhraje hnutí ANO, veřejnoprávní média, jak je známe dnes, skončí. Po veřejnoprávním modelu, kdy my si platíme televizi a rozhlas za veřejnou službu pro nás, už neštěkne ani pes. A víte co, možná je to dobře!
Za televizi a rozhlas budou lidé nově platit nejspíš 2 460 korun
Svým způsobem to i trochu připomíná situaci s korunou a Českou národní bankou. I v tomto případě by mohlo být jednodušší přejít na euro a přestat řešit politiku z pohledu investorů nějaké exotické centrální banky. Na druhou stranu úpadek něčeho, co by mohlo docela dobře fungovat, ale nefunguje, zůstane úpadkem, ať už tomu říkáte, jak chcete. Faktem ale také je, že někdy může být i prospěšný. Což platí vždy, když už žádná dobrá cesta nevede dál.
Daniel Tácha
Kdo nemá televizi,tak to platit stejně nebude.Soudy budou zahlceny.
Žádáte o slušnost, když si s námi vládnoucí garnitura vytírá prdel. Nasrat a …: [redakčně upraveno]
Někdo tu štvavou vládní kampaň zaplatit musí. A političtí zločinci a váleční štváči to nebudou.
Soukromá média hájí skupinové zájmy. Mně se to nelíbí, protože to je veskrze sobecký přístup. Ale aspoň to má logiku. Politika vede jen ke kompromisu, neboli handlu mezi vyvolenými. Nikoliv k řešení, na které čekají ostatní. Veřejnoprávní média mají jít po meritu věci ještě dříve, než přejdeme z deště pod okap. A vůbec nevadí, že naštvou všechny zúčastněné strany. I to má logiku. Co je to ale platné, svítit na cestu, po které nechtějí jít ani ti „ostatní“?
Česká televize potřebuje navýšené poplatky na natáčení nové verze filmu Návrat idiota. Nová verze ponese název Návrat idiotů a místo Pavla Lišky bude v hlavní roly samotná ČT a vláda ČR. V připravovaném filmu bude ČT a současná vláda ČR vysvětlovat podnikatelům že televizory běžně rostou v jehličnatých lesích a chytré telefony naopak v lesích listnatých. A protože dřevorubci ze šumavské firmy o 50 zaměstnancích při kácení dřeva tyto televizory v lesích sledují a poslouchají ve stereo kvalitě přes sluchátka které mají při práci na uších a o kterých vládě a ČT lživě tvrdí že je mají kvůli hluku motorové pily , tak za ně musí dle zákona majitel firmy zaplatit TV poplatek. Ale takový pražský majitel a vydavatel novinového deníku nejlépe provládního s pěti zaměstnanci kteří už ze své podstaty novinářské profese musejí denně sledovat události z domova a ze světa na ČT, poplatek platit nemusí.
Lubomír Herc – satirické komentáře k dění v ČR
Česká televize potřebuje navýšené poplatky na natáčení nové verze filmu Návrat idiota. Nová verze ponese název Návrat idiotů a místo Pavla Lišky bude v hlavní roli samotná ČT a vláda ČR. V připravovaném filmu bude ČT a současná vláda ČR vysvětlovat podnikatelům že televizory běžně rostou v jehličnatých lesích a chytré telefony naopak v lesích listnatých. A protože dřevorubci ze šumavské firmy o 50 zaměstnancích při kácení dřeva tyto televizory v lesích sledují a poslouchají ve stereo kvalitě přes sluchátka které mají při práci na uších a o kterých vládě a ČT lživě tvrdí že je mají kvůli hluku motorové pily , tak za ně musí dle zákona majitel firmy zaplatit TV poplatek. Ale takový pražský majitel a vydavatel novinového deníku nejlépe provládního s pěti zaměstnanci kteří už ze své podstaty novinářské profese musejí denně sledovat události z domova a ze světa na ČT, poplatek platit nemusí.
Vole
Myslím, že zpravodajství ČT trpí nejen nevyvážeností, ale také neprofesionalitou v tom základním. Ráno v „aktuálních“ zprávách odvysílají reportáže s komentářem ze včerejšího dne a nikdo se neráčí namluvit pod obraz aktuální stav. Tím v žádném případě nemyslím reprízu celých zpráv z minulého dne! Sportovní redakce zaprodala veškerá práva na českou nejvyšší fotbalovou soutěž, že dnes ani nemůže vysílat tradiční víkendové shrnutí s desetiminutovými šoty ze zápasů. Vídáme desítky přímých přenosů z vysokoškolské ligy ledního hokeje, které zajímají maximálně jen pár desítek příbuzných hráčů. Stále více se objevují menšinové sporty. To je možná i dobře. Ale proč tedy ČT nedokázala informovat o první české medaili z MS v kolové v kategorii žen? A to ani na svých teletextových stránkách! Ve sportu s tradicí šampiónů bratří Pospíšilů… A závěrem velký paradox, proč má ČT z koncesionářských poplatků placený ohromný barák hasičské zbrojnice (větší než mnohá krajská města), když již se léta netočí na celuloidový hořlavý materiál??? Nebylo by funkční si najmout na případné problematické natáčení s živým ohněm externí požárníky? Zvláště, když se naopak dají za statisíce najímat externí štáby či střižny na pořady, které by ‚(alespoň zčásti) mohl tento kolos pokrýt vlastními kapacitami a zdroji.
Autor článku by si zde přál asi nejlépe aktuální slovenský model směřování. Velice rád zaplatím poplatek za veřejnoprávní média a klidně i vyšší. S ČT 24 jsem naprosto spokojený a děkuji, že ji zde máme. Ta snůška nenávisti v tomto chaotickém souboru vět, je až neuvěřitelná. Pokud je autor ten samý, který píše pro Idnes, tak to začíná dávat smysl. Ale tam jsem zatím takový hnojomet od autora nenašel. Buď se zabělě drží při zdi, či ani tam mu něco tak soudružsky kádrovacího neotisknou. Tak možná po volbách pane autore..
Nejde o pár korun o které se poplatek navýší,jde o to,co se vysílá.Pokud Vám stačí zpravodajství na ČT a u pořadu správně smýšlející ho moderátora Moravce hýkáte nadšením,jsem zcela přesvědčen o tom,že nečtete zahraniční tisk a nedíváte se na žádnou ze zahraničních televizí.Velmi jednostranný a úzký pohled na probíraná témata a mnohdy nepřipuštění možnosti pohledu jiného a připustit omyl-nikdy.Taková je bohužel realita a takových lidí jako Vy je bohužel mezi námi ještě hodně-a podle toho to také vypadá.
u některých novinářů volby nehrají roli. A zejména u těch veřejnoprávních by to mělo platit dvakrát. K tomuto zjištění jste se ale vy ještě zjevně nedopracoval, naopak současnou veřejnoprávní špínu si berete za svou. svůj k svému, že.
Odkud vite Jane, kam smeruje model slovenske televize, ze zpravodajstvi CT? Videl jste take nejaka jina zpravodajstvi? Vite treba kam smeruje polska televize? Asi ne, tam to CT radeji nekomentuje.
Je to vase pravo byt s necim spokojen nebo nespokojen, ale proc by vam to ostatni meli platit? Nelibi se vam IDnes ? Je to vase pravo vyberu, nemusite to cist a nemate zadnou ujmu. Mne se nelibi CT, ale ja narozdil od vas na vyber nemam. Mne nestaci nesledovat bez ujmy jako vam, ja za to musim jeste platit. Pro mne je to poplatek za nevyzadanou sluzbu.
Můj názor na celou věc je ten,že rozpočet ČT1 a ČT 24 jako zpravodajského kanálu by měl být mandatorní výdaj státního rozpočtu a zbytek-natáčení filmů,televizních inscenací a mnoha dalších,leckdy zcela podprůměrně sledovaných pořadů nechť je na komerční bázi jako samostatná divize ČT.No a pak se uvidí jak si povedou.