Slovenský premiér Robert Fico [SMER-SD] dosáhl svého. Lídři zemí EU se za něj tento týden postavili, a tak Slovensko může dál tlačit na Ukrajinu, aby přes své území pustila na Slovensko ruský plyn.
„SR včera dosiahla na rokovaní ER [Evropská rada, pozn. red.] dôležité rozhodnutie, keď boli uznané jej obavy z dôsledkov, ktoré Európe spôsobilo rozhodnutie prezidenta Zelenskeho zastaviť tranzit ruského a iného plynu do Európy. SR získala silný politický mandát na rokovanie o obnovení tranzitu plynu cez Ukrajinu,“ uvedl po jednání lídrů EU slovenský premiér Robert Fico.
—
Na FinTag to komentuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle něj díky tomu nyní plyn v Evropské unii dramaticky zlevňuje. Za poslední necelý měsíc jeho burzovní cena spadla o více než třetinu [viz graf níže].
„Lídři zemí EU se obávali, že by Fico mohl vetovat unijní podporu Ukrajině. Na summitu v Bruselu tedy vyzvali činovníky EU, aby zprostředkovali dohodu, jež by umožnila tranzit ruského plynu ukrajinským územím,“ uvedl Lukáš Kovanda.
Tvrdí, že Kyjev se nyní rovněž nebude takovému požadavku příliš zpěčovat, protože po zastavení americké vojenské pomoci je na podpoře EU závislejší než kdykoli v období od zahájení ruské invaze před více než třemi lety.
Spectator: Nadějí pro Ukrajinu je prezident Trump, nikoliv Zelenský
Ruská plynárenská skupina Gazprom od února dodává plyn na Slovensko skrze plynovod TurkStream. Od dubna objem dodávek zdvojnásobí. To zkraje února potvrdil šéf slovenských plynáren SPP Vojtech Ferencz. Státem kontrolovaná společnost SPP je největším prodejcem plynu na Slovensku. Země má smlouvu s Gazpromem na dodávky plynu do roku 2034. Kontrakt počítá s tím, že Rusko plyn dopraví na Slovensko. Ferencz řekl, že SPP tuto smlouvu nevypoví.
O možnosti dovážet ruský plyn na Slovensko plynovodem TurkStream poté, kdy Ukrajina oznámila, že ukončí transport ruského plynu přes své území, hovořil slovenský premiér Robert Fico při své lednové návštěvě Turecka. Kvůli plynu byl i v Moskvě u prezidenta Vladimira Putina. Za to si vysloužil silnou kritiku od evropských politiků.
Cena plynu a její vývoj
Burzovní cena plynu, která loni stoupla o desítky procent, nyní podle Kovandy klesá již čtvrtý týden za sebou.
„Tlak na pokles zesiluje spekulace trhu, že EU nadobro odloží svůj úmysl omezit a nakonec se úplně odstřihnout od ruských dodávek plynu, jak potrubních, tak námořních – ve zkapalněné podobě,“ vysvětluje Kovanda.
V Evropě zdražil plyn po vypršení dohody mezi Ruskem a Ukrajinou
Podle něj lídři zemí Evropské unie „už ztrácí entuziasmus pro nahrazování ruských dodávek těmi americkými, neboť jsou sklíčeni nedávným zásadním posunem v postoji americké strany“.
„Washington se nyní nečekaně staví v mnoha ohledech spíše na stranu Ruska než zbytku Západu,“ tvrdí Kovanda.
Vývoj ceny plynu na přelomu roku 2024/2025
[Zdroj: Bloomberg]
Upozorňuje i na to, že evropští lídři mění své priority. Potřebují zbrojit, když je vojenské spojenectví s USA ohroženo, přičemž ke zbrojení je třeba výkonného průmyslu, tedy dostupných energií.
„A zemní plyn z Ruska je levnější než ten z USA, neboť jeho přeprava je méně nákladná,“ dodává.
Ruský plyn a politické hry
Za ukončení tranzitu plynu přes Ukrajinu premiér Fico loni ostře kritizoval ukrajinského prezidenta Zelenského a Kyjevu pohrozil odvetnými opatřeními. Původně zmiňoval zastavení dodávek elektřiny na Ukrajinu a omezení pomoci pro ukrajinské uprchlíky. Od možnosti přijmout uvedená opatření nakonec ustoupil a hrozil využitím práva veta při rozhodování EU o pomoci Ukrajině.
Bruselský list Politico nedávno konstatoval, že v Maďarsku a na Slovensku trvají na tom, že jsou zastavením dodávek přes Ukrajinu poškozeni, zatímco se Evropská komise domnívá, že to těmto zemím vážné problémy nezpůsobí. Maďarský premiér Viktor Orbán EU pohrozil blokováním sankcí proti Rusku, pokud Kyjev neotevře cestu pro ruský plyn.
Evropská komise chce nové společné půjčky na obranu i Ukrajinu
Slyšitelný hlas měl ve sporu i ukrajinský prezident Zelenský. Ten uvedl, že Fico dává přednost Moskvě před USA a dalšími partnery, kteří by Slovensku dodali plyn.
„Nehodláme obnovit transit ruského plynu,“ řekl loni v prosinci ukrajinský prezident a dodal: „Nedovolíme jim vydělávat další miliardy na naší krvi.“
–DNA–
Nesmysl. Za nikoho se nepostavili. Jen se využil jeho postoj a spojí se tak příjemné s užitečným. Příjemné, že to byl vlastně jen Fico, kdo takhle donutil EU, aby dala Ukrajina Rusům vydělat a užitečné, že Ukrajina bude moci puštěním plynu také nějakou tou kačkou na zbraně přispět a nebude to pro ni jen čistokrevný dar. No neberte to ne? Je třeba jen kolem toho nadělat trochu hluku a je to. Značka ideál. To není ani kousavé, ani nesouhlasné, či něco jiného. Tak totiž vrcholná politika funguje.
Takze se da ocekavat, ze mainstreamem nenavideny bojovnik za svou vlast Fico nakonec uspeje. Smutne ovsem je, ze vecny zadatel o vsechno Zelensky si dovoluje vydirat, omezovat a napadat ty, kteri mu poskytuji podporu. Jeste smutnejsi je, ze tomu zbytek EU samozrejme vcetne ceske vlady a prezidenta nevyjimaje nadsene a zbabele tleska. K cemu nam tedy EU je, kdyz se nedokazem zastat clena. To, ze ten arogantni jedinec nakonec dostal do nosu od toho, na ktereho nejvic spolehal je signifikantni. Bylo to jen otazkou casu.
No jo,když se Evropská komise domnívá, že to těmto zemím vážné problémy nezpůsobí.Co je ovšem definice vážného problému?Že obyvatele bude alternativa stát více peněz,to je EK jaksi u p….e.A nekonkurenceschopnost?Však si nějak poradí.Nářky Zelenského jsou již kolorit-když není po jeho-tomu se nemusí nikdo divit,ten bude kvílet s nataženýma rukama snad do soudného dne.Když jdu po Praze a vidím žebrající bezdomovce,mám chuť jim poradit,ať se podívají na televizi až tam zase bude Zelenský,tam mají návod jak se to dělá.Inu,kdo umí ten umí-herec.