Ruský prezident Vladimir Putin mluví o zavedení přechodné správy Ukrajiny pod záštitou Organizace spojených národů [OSN]. Zároveň nařizuje občanům Ukrajiny na okupovaných územích, aby se přihlásili k ruskému občanství. Anebo odešli.
Čas mají tito Ukrajinci do letošního 10. září. Vladimir Putin během návštěvy Murmansku řekl, že ruská armáda má na Ukrajině iniciativu podél celé fronty. A tak může rozdrtit ukrajinská vojska.
„Naše vojska mají strategickou iniciativu podél celé linie dotyku a já jsem nedávno řekl, že je rozdrtíme,“ prohlásil.
„Postupně, ne tak rychle, jak by si někteří přáli, ale přesto vytrvale a sebevědomě směřujeme k dosažení všech cílů vyhlášených na začátku této operace,“ dodal.
Podle agentury AFP v projevu k námořníkům z jaderné ponorky Archangelsk uvedl, že „Ukrajinci by sami měli pochopit, co se děje“.
Putin ale i zmínil možnost řešení konfliktu na Ukrajině.
„Mohli bychom samozřejmě diskutovat se Spojenými státy, dokonce i s evropskými zeměmi, a samozřejmě s našimi partnery a přáteli, pod záštitou OSN, o možnosti zřízení přechodné správy na Ukrajině,“ řekl v Murmansku.
Rusové tvrdí, že americké firmy se do Ruska vrátí už během pár měsíců
„Toto by se mohlo dít s cílem uspořádat na Ukrajině demokratické volby a zajistit schopnou vládu, která má podporu lidí, a pak zahájit jednání o mírové dohodě,“ dodal.
Putin: Upravte své právní postavení, nebo odejděte
Putinův návrh na uspořádání poměrů na Ukrajině přichází osm dní poté, kdy prezidentským dekretem nařídil občanům Ukrajiny, kteří pobývají na ruském území bez náležitého „legálního statusu“, aby do 10. září zemi opustili. Prezidentský dekret se vztahuje i na Ruskem okupovaná území.
„Občané Ukrajiny, kteří jsou v Ruské federaci a nemají legální důvody pro pobyt v Ruské federaci, musí opustit Ruskou federaci z vlastní vůle, nebo upravit svůj legální status v Ruské federaci do 10. září 2025,“ stojí v nařízení.
Vláda chystá pro uprchlíky z Ukrajiny zvláštní dlouhodobý pobyt
Tento dekret i nařizuje všem občanům cizích zemí a lidem bez státní příslušnosti v Ruskem kontrolované Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti, aby se do 10. června podrobili lékařským kontrolám. Ty mají zjistit, zda berou drogy nebo mají infekční nemoci.
Analytici upozorňují, že Moskva od začátku konfliktu na Ukrajině systematicky rusifikuje okupovaná území. Místní lidi nutí přijímat ruské pasy, pokud chtějí zůstat. Zároveň se úřady snaží lákat ruské občany, aby se na okupovaná území přistěhovali. Na zabraném území jim nabízí státní moc násobně vyšší platy. To platí například pro učitele a další profese.
Nové peníze na zbraně, investice a Ukrajinu schválil i Bundesrat
Podle analytiků ruská vojska postupují na východě Ukrajiny, špatná bezpečnostní situace je ale i na severovýchodě země. Stále přitom platí, že Rusko v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo ukrajinský Krym. A v roce 2022 připojilo částečně okupované regiony – Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti.
Co říkají Ukrajinci
Podle šéfa ukrajinského centra pro boj proti dezinformacím Andrije Kovalenka dělá ruský prezident Putin vše pro to, aby narušil snahy o dosažení míru.
„Putin nemá zájem na ukončení války,“ napsal na Telegramu Kovalenko a přidal: „Předkládá neustále nějaké bláznivé nápady a požadavky.“
Zúžit Rusku manévrovací prostor je podle něj možné tak, že proti Moskvě budou zavedeny tvrdé ekonomické sankce a posílí se Ukrajina.
Agentura Reuters ale poznamenala, že Putin s myšlenkou přechodné správy přišel v době, kdy se Spojené státy snaží rusko-ukrajinský konflikt ukončit. Zástupci USA o možné cestě k míru vyjednávají samostatně s Ukrajinci a s Rusy.
Podle Putina postup nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který s ruským vůdcem obnovil přímé kontakty, nasvědčuje tomu, že mír skutečně chce. Naopak ukrajinské a evropské lídry obvinil z toho, že se snaží vyjednávání o příměří protahovat. A dále z toho, že ve skutečnosti vážně neuvažují o zastavení bojů.
–ČTK/RED–