Výnosy transformovaných penzijních fondů penzijního připojištění loni činily v průměru 2,1 procenta. Meziroční inflace ale byla 2,4 procenta. Za posledních 12 let jsou tyto fondy v průměru reálně minus 25 procent.
Vyplývá to z analýzy společnosti Freedom Financial Services. Účastnické fondy v doplňkovém penzijním spoření a transformované fondy ve starém penzijním připojištění má v Česku téměř polovina občanů.
„Z výsledků zhodnocení transformovaných fondů je patrné, že ty loni dodaly slibovanou nezápornou výkonnost. Rozdíly mezi jednotlivými fondy jsou relativně velké,“ říká investiční analytik společnosti Robert Novoměstský.
DIP DIP hurááá. Portu cupuje penzijní spoření se státním příspěvkem
Podle něj nejvýkonnějším transformovaným fondem loňského roku je Conseq s výnosem 5,31 procenta. Na druhém místě je fond České spořitelny s 2,57 procenta. Na opačném konci spektra osmi fondů je NN s průměrným zhodnocením 0,79 procenta.
K poskytnutým informacím se pro FinTag vyjádřil mluvčí Asociace penzijních společností ČR [APS ČR] Jan Sedláček. A to takto: „Společnost Freedom financial services s.r.o. pro své analýzy pracuje s předběžnými a zjednodušenými daty APS ČR. Finální výše zhodnocení, kterou klienti v květnu uvidí ve svém výpisu, je odvislá až od jednání valných hromad společností, které se konají většinou během dubna.“
Transformované fondy jsou bez výnosu
Do transformovaných fondů lidé od 30. listopadu 2012 nemohou vstupovat a mohou tyto fondy převést do některého z účastnických fondů doplňkového penzijního spoření. Ty sice nenabízejí jistotu nezáporného zhodnocení a mohou se v některých letech dostat do minusu, zato ale mají dlouhodobou perspektivu překonávat inflaci.
„Reálné zhodnocení transformovaných fondů, tedy po započtení inflace za posledních 12 roků, je v průměru minus 25 procent. Majetek se tak znehodnotil o jednu čtvrtinu, samozřejmě pouze v modelovém výpočtu jednorázové investice hypoteticky provedené v roce 2013,“ tvrdí Novoměstský.
Upozorňuje, že do zhodnocení nezapočítává státní příspěvky, daňové úlevy a u více než třetiny účastníků zaměstnavatelské měsíční příspěvky. Také nabádá ty, jimž do penze zbývá delší čas, aby přešli z transformovaných fondů penzijního připojištění do účastnických fondů doplňkového penzijního spoření. Důvodem je zhodnocení, případně možnost čerpání takzvaného předdůchodu.
Předdůchod není příjmem u příspěvku na bydlení. A má i další výhody
Všechny účastnické fondy doplňkového penzijního spoření loni podle Asociace penzijních společností [APS] překonaly inflaci. Dynamické fondy vykázaly zhodnocení v průměru o 12,54 procenta, vyvážené fondy o 7,32 procenta a konzervativní fondy o 3,41 procenta.
V transformovaných fondech spoří dva miliony lidí
Na konci třetího čtvrtletí 2024 byly v platnosti přes čtyři miliony smluv, a to dva miliony v transformovaných fondech a dva miliony v účastnických fondech. Penzijní společnosti spravovaly téměř 604 miliard korun, z toho bylo 214 miliard korun v účastnických fondech.
Podle APS lidé vnímají lepší výsledky dynamických a vyvážených fondů doplňkového penzijního spoření a do nového penzijka přecházejí častěji než dříve. Fakt je i to, že nová legislativa zjednodušila proces přechodu do DPS. Nově odpadl mezikrok přechodu do doplňkové spoření nejprve u původní penzijní společnosti.
Staré penzijko za nové penzijní spoření mění tisíce lidí měsíčně
„Doplňkové penzijní spoření za mě určitě doporučuji všem mladším lidem do 50 let. To platí vždy, jakmile je investiční horizont delší než deset let. Je velká škoda přicházet o zhodnocení v transformovaném fondu ve starém penzijním připojištění,“ vysvětlila pro FinTag Lucie Jurníčková z penzijní společnosti Rentea.
A doplnila: „Navíc převod je vždy možný s volbou dluhopisových fondů či nějaké kombinace fondů. Řeší se tím přání těch, kteří mají větší averzi k riziku. Ale pro investiční horizont deset let i více bych volila akciové fondy, respektive dynamičtější strategie investování.“
–ČTK/RED–