Dnes je drahý i pohřeb. Lacinější vyjde na 30 tisíc korun

25564
pohreb
Foto: Pixabay.com

Obřad v krematoriu, zpopelnění a uložení urny do hrobu dnes patří k časté formě pohřbu. I při lacinější variantě ale vyjde tato služba na 30 tisíc korun. Další náklady nese nájem místa pro hrob a další služby.

Nejdražší je pořízení nového hrobu. Naopak nejméně výdajů si nese rozloučení s nebožtíkem bez obřadu při následném zpopelnění. Bezobřadní pohřeb žehem si nežádá zdobenou rakev, ale stačí její jednodušší varianta. Cena bezobřadní rakve se pohybuje kolem dvou až tří tisíc korun.

„Bezobřadní rakev je levnější, je to dřevěná rakev, ale bez zdobení,“ potvrzuje pro FinTag Pavel Fáček z Pohřební služby v Jankově na Benešovsku.

Podle jeho odhadu dneska připadá na bezobřadní pohřby zhruba třetina jím zařizovaných posledních rozloučení. V nabídce mají pohřební služby širokou paletu rakví. To z nejrůznějších materiálů, různých velikostí, s kováním i bez něj. Fáček odhaduje, že lidé dlouhodobě volí rakve v průměru za sedm tisíc korun.

„Většina našich rakví je ze smrku, někdy i z topolu, za šest až sedm tisíc korun,“ říká.

Pak záleží i na volbě jejího vnitřního vybavení. Atraktivní je saténové bílé čalounění s přesahem a krajkou ven a s polštářkem a přikrývkou pro nebožtíka. Lacinější variantou a dnes i více využívanou je silonová polstrace za nižší stovky korun.

Zpracování a vytištění smutečního oznámení vyjde na 5,50 koruny na kus při odběru kolem 15 kusů. A platí, čím více kusů, tím méně stojí každé jedno takové parte. Pohřební služba obvykle zajišťuje převoz zemřelého do jejího chladicího zařízení. A něco stojí i každý den uchování těla v něm do konání obřadu, případně zpopelnění bez obřadu. Za den uložení těla si účtuje například Pavel Fáček kolem 300 korun.

Obřad, zpopelnění a pěkná urna se jménem

Dalším nikoli zanedbatelným nákladem je zajištění květinové výzdoby, kde cena jednoho věnce se smrkovým chvojím, karafiáty a stuhou s nápisem začíná na tisíci korunách. V závislosti na počtu a volbě květin, stuhy a velikosti samotného věnce. Jeden smuteční věnec obvykle bývá položený na rakvi a pak i v jejím popředí po každé straně. Počítat je proto třeba zhruba se třemi tisíci korunami, spíše čtyřmi tisíci.

Samotný obřad v síni krematoria s následným zpopelněním se u běžného pohřbu pohybuje kolem 15 tisíc korun. Cenu ovlivňují doplňkové služby, jako jsou úprava zesnulého a jeho převlečení do smutečního oblečení. To stojí kolem 1 500 až 2 000 korun.

Do Deštníku proti drahotě dala vláda i pohřebné

Cena obvykle zahrnuje krátký proslov obřadníka, pozůstalými zvolenou hudbu a předání popela v univerzální urně. Tu si pozůstalí vyzvedávají zhruba do týdne od obřadu. Rodina nebožtíka si následně vybírá obal na urnu často s ozdobou a vytištěným jménem nebožtíka.

„Ten obal na urnu bez nápisu se pohybuje od jednoho tisíce korun, máme tady hliníkové nebo i plastové, ty jsou pak o něco levnější,“ přibližuje pro FinTag ceny uren Fáček.

Při volbě obřadu v kostele s farářem je třeba počítat s výdaji na tento ceremoniál. Dále na doprovození nebožtíka na hřbitov s hudbou, obvykle dechovými hráči. Muzikanti si za službu říkají kolem 2 500 až 3 000 tisíc korun. Jak ale říká Pavel Fáček, těchto pohřbů ubývá a s tím i posledních rozloučení konaných na hřbitově uložením zesnulého do země.

Koupě hrobu, nájem za jeho místo a hřbitovní služby

Uložením nebožtíka do hrobu, hrobky nebo jeho zpopelněním ale výdaje pozůstalých nekončí. Za místo hrobu či hrobky na hřbitově, který obvykle vlastní a spravuje obec, město nebo církev, jejich majitelé platí nájemné.

„Za hrobové místo nájemce hradí nájem na dobu deset let,“ říká účetní z obce Heřmaničky ve Středočeském kraji Marie Neufusová, která mimo jiné vede i místní hřbitovní agentu.

Konkrétně na tamějším hřbitově činí nájemné z hrobu 30 korun za metr čtvereční na deset let. Ve větších městech, Brně či Praze, se ceny za nájem hrobu pohybují na vícenásobku této částky, upozorňuje. To kolem 100 až 140 korun za metr čtvereční. Nutno dodat, že nájem z hrobu, hrobky či místa v kolumbáriu je osvobozen od daně z přidané hodnoty [DPH]. A dále, že velikost jednohrobu je zhruba dva metry čtvereční.

„Hřbitovním poplatkem jsou i doplňkové služby. Ty jsou u nás 500 korun na deset let. Zahrnují údržbu hřbitova, zajištění sekání, kontejnery na odpad či vodu na zalévání,“ říká Marie Neufusová.

Při úmrtí důchodce vratku penze určuje její výplatní den

Zároveň upozorňuje, že jakoukoli změnu týkající se hrobu, nebo třeba jen renovace jeho desky či nápisu na ní, musí lidé předem ohlásit úřadu. Vše se totiž musí podle hřbitovního zákona evidovat. To třeba i z jakého materiálu je rakev s ostatky nebožtíka.

Zřejmě nejvyšší položkou je ale pořízení nového místa, hrobu či hrobky, na hřbitově. Na pořízení běžného urnového hrobu je třeba počítat s výdajem kolem 25-30 tisíc korun. Klasický jednohrob na uložení nebožtíka v rakvi, s rámem, krycí deskou a pomníkem vyjde na 40 tisíc a více korun podle materiálu – kamene, velikosti, zdobení a dalších doplňků. Cena za vykopání a vyzdění hrobky začíná na částce 150 tisíc korun.

Veronika Táchová

2 KOMENTÁŘE

  1. „Bezobřadní rakev je levnější, je to dřevěná rakev, ale bez zdobení,“ potvrzuje pro FinTag Pavel Fáček z Pohřební služby v Jankově na Benešovsku….. Co je to za blábol ? Tzv. BO je papírovka s dřevěným rámečkem . Nosnost 150 kg a dělá se v černé či kartónové barvě (klasická barva krabice) . Do tohoto typu rakve se dává zesnulý který nemá žádný obřad a tělo jde „do teplých krajin “ ( zpopelnění ) . Škoda že nejde vložit fotka …

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here