Státní rozpočet skončil na konci března v deficitu 91,2 miliardy korun. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka. Ke konci letošního února činil deficit 68,6 miliardy korun. V lednu byl schodek 11,2 miliardy.
O vývoji státního rozpočtu ke konci března dnes [1.4.] informovalo Ministerstvo financí ČR [MF ČR]. Podle něj po očištění o příjmy a výdaje na projekty z Evropské unie dosáhl schodek státního rozpočtu 90,6 miliardy korun. Obsluha státního dluhu představovala pro rozpočet od ledna do března výdaj v objemu 16,4 miliardy korun. To je meziročně o +44,7 procenta a +5,1 miliardy korun více.
„K meziročnímu zlepšení salda o 13,8 miliardy korun [deficit loni na konci února činil 105 miliard korun, pozn. red.] přispěl růst příjmů o 6,1 procenta podpořený nejvíce inkasem daní, zatímco celkové výdaje překročily loňskou úroveň o 2,4 procenta,“ uvádí MF ČR.
Saldo státního rozpočtu za leden až březen 2025
[Zdroj: MF ČR]
Rozpočtové příjmy za první tři měsíce roku dosáhly 476,4 miliardy korun. Meziročně se zvýšily o 6,1 procenta. Přispělo k tomu vyšší inkaso většiny daní i povinného pojistného.
„Meziroční pokles deficitu za první čtvrtletí jasně ukazuje pozitivní vývoj hospodaření státu. A to, že vládní kroky k ozdravění veřejných financí fungují. Plný dopad přijatých konsolidačních opatření se projeví v následujících měsících při ročním zúčtování daní,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura [ODS].
Vláda zalátala díru v rozpočtu i podpořila brněnský motorsport
Výdaje státního rozpočtu za letošní první čtvrtletí byly 567,6 miliardy korun. Proti stejnému období roku 2024 vzrostly o 2,4 procenta.
Deficit státního rozpočtu: Jak to vidí analytici
„Přestože historicky jde nominálně o čtvrtý nejvyšší schodek za kterékoli první čtvrtletí, z porovnání se schodky za stejnou dobu let 2023 a 2024 je patrná sice značně pozvolná, ale přece jen probíhající elementární konsolidace hospodaření státního rozpočtu,“ komentuje hospodaření státu hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Příjmy státního rozpočtu za leden až březen 2025
[Zdroj: MF ČR]
Podle něj se v březnu ve výsledcích státního rozpočtu pozitivně projevil růst ekonomiky. K němu dochází při nadále poměrně nízké míře nezaměstnanosti a růstu reálných mezd.
„Jejich vzestup podněcuje růst spotřebitelských výdajů domácností, který se zrcadlí například ve vyšším výběru daně z přidané hodnoty,“ říká Kovanda.
V podobném duchu hovoří hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
„Zvyšuje se spotřeba domácností, a tak stát více vybere na daních,“ uvedl v České televizi, ale i dodal, že na jednoznačné závěry o vývoji hospodaření státního rozpočtu je ještě brzy.
Skutečnost je, že největším daňovým příjmem rozpočtu byla daň z přidané hodnoty, na které rozpočet ke konci března získal 92,2 miliardy korun, meziročně o 7,1 procenta víc.
„Souhlasím s tím posledním, co říká ministr financí Stanjura. Totiž, že plný dopad přijatých konsolidačních opatření se projeví až při ročním zúčtování daní,“ řekl Dufek.
Upozornil například na výpadek daně z mimořádných zisků. Ta za letošní první čtvrtletí přinesla do rozpočtu devět miliard korun. Zatímco loni to bylo 13 miliard korun.
Procento plnění státního rozpočtu za leden až březen 2025
[Zdroj: MF ČR]
Podle Kovandy vyšší daňové inkaso doplňuje slábnoucí tempo investic na výdajové straně státního rozpočtu: „Zhruba o pět procent klesly letos ke konci března investiční výdaje. Což vládě pomáhá rovněž dosahovat lepšího než loňského salda státního rozpočtu. Byť takové omezení výdajů může jít na úkor budoucího ekonomického růstu.“
Kapitálové výdaje státního rozpočtu meziročně klesly o 4,9 procenta na 31,9 miliardy korun. Na společné projekty s EU šlo o 5,6 miliardy korun méně než před rokem. Naopak investice výhradně z národních zdrojů vzrostly o 3,9 miliardy korun.
Státní rozpočet na konci března 2025
Z daní nejdynamičtěji rostlo ke konci března inkaso daně z příjmu fyzických osob, které se zvýšilo o 11,8 procenta na 45,7 miliardy korun. Inkaso daně z příjmu právnických osob se zvýšilo o 3,9 procenta na 42,2 miliardy korun. Stejným tempem se zvýšil výběr spotřebních daní, který za čtvrtletí dosáhl 41,2 miliardy korun.
NRR: Vyšší výdaje na obranu sníží výdaje do nevojenských aktivit
Výdaje za první čtvrtletí dosáhly 567,6 miliardy korun, meziročně vzrostly o 2,4 procenta. Nejvýznamnější výdajovou položkou byly tradičně sociální dávky, na kterých stát vyplatil 230,4 miliardy korun. Což odpovídalo loňské úrovni. Z této částky šlo 178,6 miliardy korun na výplatu důchodů.
Výdaje státního rozpočtu ze leden až březen 2025
- NT SS – neinvestiční transfery soukromoprávním subjektům směřované podnikatelským subjektům a neziskovým a podobným organizacím.
- NT VRÚÚ – neinvestiční transfery veřejným rozpočtům ústřední úrovně, zahrnují hlavně odvod veřejného zdravotního pojištění za státní pojištěnce a transfery státním fondům.
- NT ÚSC – neinvestiční transfery veřejným rozpočtům územní úrovně představují z velké části dotace na platy v regionálním školství, transfery podle zákona o sociálních službách a příspěvek na výkon státní správy.
- NT PO – neinvestiční transfery příspěvkovým a podobným organizacím představují zejména příspěvky na činnost zřízeným příspěvkovým organizacím, ale i dotace vysokým školám a veřejným výzkumným institucím.
- Jiné NV – ostatní neinvestiční výdaje [dopočet do celku], které zahrnují především běžné provozní výdaje, výdaje na obsluhu státního dluhu, odvody do rozpočtu Evropské unie, kompenzace dopravcům za slevy nařízené státem apod.
Letos má stát hospodařit s příjmy 2,086 bilionu korun a výdaji 2,327 bilionu korun. Naplánovaný schodek činí 241 miliard korun. Loni skončil rozpočet v deficitu 271,4 miliardy korun.
–DNA–