Z reformy ÚOHS zůstala už jen novela, kterou si úřad sám navrhl

37
UOHS
Foto: Archiv Rowan Legal

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže [ÚOHS] žádá širší pravomoci. Vyplývá to z novely o ochraně hospodářské soutěže, kterou ÚOHS sám předložil. Tuto novelu rozebírá na FinTag advokát Jiří Mňuk ze společnosti Rowan Legal.

Vláda Petra Fialy [ODS] odmítla novelu zákona, která by takzvaně reformovala Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podle ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka [za STAN] jsou dvě vysvětlení, proč novela neprošla vládou. V podcastu FinTag řekl, že některé resorty jako ministerstva dopravy, financí, spravedlnosti a sám ÚOHS se neztotožnily s reformou v otázce jejích základních pilířů. Zejména ve snížení počtu instancí a nutnosti kolektivního rozhodování.

„My jsme se museli rozhodnout, zda novelu opustit, nebo ji prosadit, když ji má vláda ve svém programovém prohlášení. […] Někteří ministři se na vládě neztotožnili s principy reformy a někteří upozorňovali na faktor času, že i když vláda pustí tu reformu do Sněmovny ke schvalování, tak v tomto volebním období nebude schválena,“ vysvětlil pro FinTag ministr Kulhánek.

Jediná možnost je antimonopolní úřad reformovat, říká ministr Kulhánek

Osobně je však přesvědčený, že by se novela stihla projednat a schválit ještě v tomto volebním období. I když úprava nakonec neprošla vládou, za pozitivní považuje to, že se návrh reformy dostal alespoň na jednání kabinetu.

„My máme dnes finalizovanou reformu včetně hlavních pilířů. Máme doporučující stanoviska Legislativní rády vlády. […] To znamená, že ta novela nespadne pod stůl, ať už ji využije budoucí vláda. To, že ÚOHS potřebuje reformu, je jisté,“ vysvětluje.

Reforma není, ale je tu návrh ÚOHS

Advokát a specialista na soutěžní právo společnosti Rowan Legal Jiří Mňuk nyní na FinTag rozebírá, co zbylo z vládního slibu modernizovat ÚOHS. Přičemž zbyla pouze novela zákona, kterou navrhl sám antimonopolní úřad. A podle něj nejde jen o kosmetické úpravy. Více v jeho textu níže. Text prošel redakční úpravou.

Klíčové změny, které už loni předložil ÚOHS, zahrnují zavedení přestupků fyzických osob, nový soutěžní nástroj a tzv. call-in model posuzování spojení soutěžitelů. Novela cílí zejména na posílení pravomoci úřadu v oblasti dohledu nad tržním prostředím. Pokud by byla novela schválena, úřad by získal možnost ukládat přísnější sankce. I by rozšířil své vyšetřovací pravomoci. Zavedení těchto pravomocí může být nezanedbatelnou výzvou pro současné nastavení soutěžního práva v České republice.

Stručně řečeno: Novela, kterou ÚOHS představil loni v květnu, je velmi ambiciózní, ale její schválení v navrhované podobě není jisté. Některé změny, zejména ty, které se týkají rozšíření pravomocí úřadu, mohou ještě být předmětem širší diskuse v legislativním procesu.

Klíčové bude nalézt rovnováhu mezi potřebou efektivního dohledu nad hospodářskou soutěží a zajištěním právní jistoty pro soutěžitele. Důvod je, že legislativní úpravy v oblasti hospodářské soutěže mají zásadní dopad na podnikatelské prostředí. A novela zákona o ochraně hospodářské soutěže obsahuje celkem tři významné mechanismy, které posilují postavení úřadu.

ÚOHS a přestupky fyzických osob

Novela by do českého právního řádu jednak zavedla kategorii přestupků fyzických osob, jichž by se bylo možné dopustit při uzavírání protisoutěžních dohod. Takovou dohodou by pak byla nejen dohoda kartelového typu, tedy mezi konkurenty, ale i takzvaná vertikální dohoda, tedy mezi dodavatelem a odběratelem. Přestupek by se týkal jednání fyzických osob v souvislosti s dohodami, jejichž cílem je narušit hospodářskou soutěž.

Vláda smetla reformu antimonopolního úřadu. Slibovala ji

Toto zavedení přestupků fyzických osob představuje významnou změnu v postihování porušení soutěžních předpisů. Jedním z podstatných aspektů je navrhovaná výše pokut, která může mít na jednotlivce značný dopad. A ÚOHS navrhuje horní hranici 10 milionů korun, přičemž sankcionováno by mohlo být i jednání, které nebylo dokončeno. To znamená, že postih by mohl nastat i v případech, kdy k protisoutěžní dohodě mezi společnostmi fakticky nakonec nedojde. Cílem této úpravy je odradit soutěžitele od potenciálně problematického jednání, což však zároveň klade důraz na potřebu jasných pravidel a důsledného dodržování compliance systémů.

Nový soutěžní nástroj

Druhou novinkou je zavedení tzv. nového soutěžního nástroje. Díky němu by ÚOHS mohl identifikovat trhy, na nichž dochází k podstatnému narušení hospodářské soutěže. A poté zde stanovovat specifické podmínky spojování soutěžitelů či jim ukládat různá jiná opatření k nápravě. Jde o mechanismus inspirovaný právní úpravou v jiných členských zemích Evropské unie. Přičemž v posledních letech se občas hovoří i o možnosti jeho zavedení pro celou unii. Problém ale je, že vymezení pojmu „podstatné narušení hospodářské soutěže“ v návrhu novely zůstává poměrně široké, což by mohlo vést k různým výkladům.

Sněmovna zvýšila limit pro malé zakázky bez výběrového řízení

Tento nový soutěžní nástroj sice rozšíří působnost ÚOHS, ale aktuální návrh zákona neupřesňuje všechny situace, ve kterých by ho využil. To otevírá prostor pro další diskusi o jeho konkrétní aplikaci. Návrh počítá s možností nařizovat opatření k nápravě, která mohou zahrnovat například požadavek na transparentní a nediskriminační podmínky, přístup k datům a informacím nebo úpravu uzavíraných dohod. Tento nástroj by se využil například na trzích s menším počtem významných hráčů, včetně oligopolních struktur.

ÚOHS žádá call-in model

Poslední významná navrhovaná změna se týká uzákonění něčeho, co lze označit jako call-in model posuzování spojení soutěžitelů. ÚOHS podle stávajících pravidel posuzuje ta spojení, která jsou mu oznamována po dosažení jasně definovaných obratových kritérií. Nově by ale získal pravomoc na individuální bázi přezkoumávat i spojení, která tato kritéria nesplňují. Jasně se zde uvádí případy splnění kritérií, kdy celkový obrat soutěžitelů přesáhne hranici 1,5 miliardy korun a jejich individuální obrat 100 milionů. I zde ale narážíme na formulku o „podstatném narušení hospodářské soutěže“.

Ale i v tomto bodě není zcela jasné, za jakých podmínek úřad zakročí. Návrh tak vnímám jako ambici revidovat podmínky a kritéria pro notifikaci spojení soutěžitelů. Konkrétnější otázky k aplikaci této úpravy stále zůstávají otevřené.

V souvislosti s dalšími navrhovanými změnami očekávejme, že postavení ÚOHS novela posílí. Tato úprava ale i povede k vyšší nejistotě o tom, zda ÚOHS nějakou konkrétní transakci nakonec přezkoumá, nebo ne. Což si ale žádá i pečlivé zvážení možných dopadů na podnikatelské prostředí a vhodné zohlednění v jednáních o různých transakcích.

Jiří Mňuk, advokát Rowan Legal

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here