„Jsme připraveni návrh blokovat, aby ho vláda nestihla prosadit do konce volebního období,“ uvedla k návrhu ministra financí Zbyňka Stanjury [ODS] na zrušení srážkové daně opoziční poslankyně hnutí ANO Alena Schillerová.
Oproti tomu Ministerstvo financí ČR [MF ČR] návrh na zrušení srážkové daně vysvětluje tím, že lidem s takzvanými přivýdělky nabídne díky elektronizaci předvyplněná daňová přiznání. To díky zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů [JMHZ]. V něm zaměstnavatelé vykáží i pracovníky na dohody včetně jejich výdělků.
„Brigádníkům, studentům i dalším lidem s drobnými vedlejšími příjmy bude samozřejmě v rámci nové budoucí koncepce komfort při zdanění přivýdělků zachován. Jen bude zajištěn jiným, modernějším způsobem,“ vyjasnil návrh mluvčí ministerstva financí Ondřej Macura.
Pokud nebudou třeba brigádníci, studenti a další lidé s drobnými přivýdělky podávat daňové přiznání, nebudou muset nic dělat, říká. Ke splnění daňové povinnosti jim poslouží stržená záloha, kterou z jejich výdělku odvede zaměstnavatel už při výplatě, vysvětluje Macura.
„Ta bude ve stejné výši jako dnešní srážka. Naopak ti, kteří chtějí daňové přiznání podat třeba z důvodu, že si sraženou daň mohou snížit, využijí komfort předvyplněného formuláře. Ten pak podají v systému finanční správy na několik kliků,“ dodává mluvčí resortu financí.
Měsíční výkaznictví firmy splní jedním hlášením. Využijí ho i úřady práce
Zrušení srážkové daně z příjmu je součástí návrhu zákona zavádějící JMHZ. Sněmovna by se jím mohla zabývat na svém jednání v příštím týdnu. Podle Macury je pro ministerstvo financí prioritou schválení zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů [JMHZ].
Hnutí ANO chce blokovat návrh na zrušení srážkové daně
Se zrušením srážkové daně nesouhlasí opoziční hnutí ANO. Potvrdila to minulý týden po jednání stínové vlády její ministryně financí Alena Schillerová na tiskové konferenci ve Sněmovně.
„Zásadně nesouhlasíme s návrhem Fialovy vlády na úplné zrušení srážkové daně z brigád a přivýdělků dohodářů,“ uvedla.
Návrh na její zrušení podle jejích slov ministerstvo vložilo do zákona upravujícího JMHZ v tichosti a bez diskuze.
„Krok považujeme za šikanózní útok na obyčejné lidi, kteří si chtějí přivydělat,“ dodala.
Podle Schillerové díky institutu srážkové daně, kdy si lidé splní 15procentní daňovou povinnosti z příjmu jednoduchým přímým sražením, nemusí stovky tisíc lidí podávat do konce března následujícího roku daňová přiznání. V případě jejího zrušení budou muset někteří lidé vyhledat účetní, mimo to sledovat termíny pro podání daňového přiznání, případně riskovat pokuty, upozornila na dopady této změny.
„Dnes platí, že každý, kdo si ke stálému zaměstnání přivydělá něco na dohodu nebo dostává drobnou odměnu, vyřeší to 15procentní srážkovou daní,“ připomněla současnou praxi a dodala, že nenachází žádnou racionální motivaci k takovému kroku.
Opoziční poslanci hnutí ANO uvedli, že návrh ve Sněmovně zablokují až do konce tohoto volebního období.
Srážková daň skončí v lednu 2027
Podle současného návrhu zákona má mít zrušení srážkové daně dvě fáze. První přijde od ledna 2026, kdy se opatření dotkne fyzických osob, daňových nerezidentů, s členstvím v orgánech právnických osob. K úplnému zrušení srážkové daně pak dojde od 1. ledna 2027.
Zdanění dohodářů: Ministr Jurečka sám zrušil, co pracně prosazoval
Navrhované zrušení vláda Petra Fialy [ODS] vysvětluje tím, že v souvislosti se zavedením jednotného měsíčního hlášení se změní zásadně i správa daně z příjmů fyzických osob. Hlášení zaměstnavatelů finančním úřadům měsíčně poskytne údaje o výdělcích všech zaměstnanců. Úřady získají přehled o všech příjmech ze zaměstnávání poplatníků. A to i těch, na které se v současnosti uplatňuje srážková daň.
Zaměstnanec se sám rozhodne, zda požádá svého zaměstnavatele o roční zúčtování, nebo podá daňové přiznání. V takovém případě využije podle mluvčího MF ČR Macury „předvyplněné daňové přiznání“.
–VRN/ČTK–