Ministerstvo obrany ČR [MO ČR] pokročilo v jednání se Švédskem o pronájmu letounů JAS-39 Gripen, servisu a výcviku v letech 2027 až 2035. Od švédské strany obdrželo nabídku, kterou Armáda ČR [AČR] hodnotí jako přijatelnou.
Do doby, než česká armáda v roce 2035 přebere kompletní dodávku amerických letounů F-35, by měly český vzdušný prostor hlídat podle MO ČR nyní používané stroje Gripen. Česko si 14 švédských letounů pronajímá za zhruba 1,7 miliardy korun ročně. Pronájem ale končí v roce 2027. O prodloužení pronájmu letounů, servisu a výcviku zástupci ministerstva obrany dlouhodobě vyjednávají se švédskou stranou.
„Protože první nabídky nesplňovaly naše očekávání, požádali jsme švédské partnery o nový návrh. Po náročných jednáních jsme nyní dospěli k variantě, která je pro Českou republiku významně výhodnější. Oproti původní nabídce jsme vyjednali slevu přibližně 25 procent,“ říká vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic MO ČR Lubor Koudelka.
Součástí nové nabídky ze švédské strany ale je optimalizace počtu letounů i letových hodin. Nově by česká armáda měla po roce 2027 k dispozici 12 letounů namísto současných 14. Z toho bude deset jednomístných a dva dvoumístné.
„Pro Českou republiku jde o efektivní řešení. A to proto, že se postupně od roku 2031 začnou do ochrany svého vzdušného prostoru zapojovat i stroje F-35. Dojde tak ke značné úspoře finančních prostředků oproti švédským nabídkám v posledních téměř dvou letech,“ uvádí ministerstvo obrany ve své tiskové zprávě.
Na kolik vyjde další pronájem Gripenů
Podle švédské nabídky Česko za pronájem letounů Gripen, servis a výcvik v letech 2027 až 2035 zaplatí přibližně podle současného kurzu švédské koruny 16,65 miliardy korun včetně daně z přidané hodnoty. Podle MO ČR samotný pronájem netvoří významnou část nabídky.
„Na výši nabídky bude mít vliv zejména stáří využívaných letadel, které budou ve službě již třetí dekádu, předpokládají proto vyšší náklady na údržbu. Zároveň znatelně za posledních 20 let v odvětví vojenského letectví vzrostly ceny na trhu práce a ceny materiálu,“ uvádí.
Česko by mělo mít jak F-35, tak Gripeny, říká Daniel Koštoval
Podle úřadu připravovaná smlouva reaguje na vývoj cen v posledních letech, který značně překonal dlouhodobý průměr. Tím však náklady české strany nekončí. Ministerstvo uvedlo, že vzhledem k vývoji v oblasti potřeb operačních schopností letounů bude potřeba nyní používané letouny modernizovat. Což značí, že při současné švédské nabídce česká armáda za modernizaci letounů zaplatí 3,9 miliardy korun včetně DPH.
„Modernizovat letouny bylo či bude potřeba již v současné periodě pronájmu, v letech 2015 až 2027, a to za téměř 2 miliardy korun včetně DPH,“ uvádí resort.
Nabídka je přijatelná, říká armáda
Letounům Gripen C/D končí jejich technická životnost v roce 2035. Modernizace se týká integrace schopností rozeznávání mezi vlastní a cizí technikou. Dotkne se systému komunikace a datových spojení či integrace některých zbraňových systémů pořizovaných také pro F-35.
„V kontextu akvizic pořizovaných a plánovaných schopností pro AČR, a v oblasti taktického letectva zejména vzhledem k harmonogramu pořízení schopností letounů 5. generace v programu F-35, je z pohledu velení Vzdušných sil AČR aktuální švédská nabídka přijatelná. I s nižším počtem letounů zvládneme plnit úkoly ochrany vzdušného prostoru České republiky,“ uvedl velitel Vzdušných sil AČR Petr Čepelka.
Vláda kupuje F-35, ale na platy vojáků peníze nedá, říká Lubomír Metnar
Pro vzdušné síly je podle něj bezproblémový přechod na novou platformu důležitý i kvůli zajištění vycvičených pilotů. Jádrem pilotů nových F-35 budou právě piloti letounů JAS-39 Gripen.
Pokud MO ČR švédskou nabídku společně s AČR vyhodnotí jako přijatelnou, předloží návrh smlouvy vládě. K podpisu by mohlo dojít do konce funkčního období současného kabinetu. Podle dřívějších vyjádření zástupců resortu mělo Česko smlouvu původně uzavřít nejpozději do konce roku 2024.
–RED–